Tři osudoví muži Dády Patrasové

Leckteré mužské oko se i po letech s chutí podívá na scénu z filmu Vrchní, prchni, kde sprchou postupně odhalovala své přednosti Josefu Abrhámovi. Nebo na nahé scény z legendárních návštěvníků. Dáda Patrasová se neměla zač stydět. A mužům se líbila.

Jako děvče školou povinné vyzkoušela Dagmar Patrasová, co se dalo. Dceru sólového harfenisty České filharmonie a docenta AMU Karla Patrase a zpěvačky filharmonického sboru Věry Patrasové, to pochopitelně nejvíc táhlo k hudbě.Odmalička chodila na hodiny klavíru, stala se členkou Kühnova dětského sboru, později navštěvovala i dramatický kroužek. Úspěšně si počínala i coby sportovkyně – sportovní gymnastka. Na konci základní školy měla ale jasno.

Zvolila Státní konzervatoř, konkrétně hru na klavír a na kytaru. Ale ještě během studií výrazně otočila osudovým kormidlem. Zúčastnila se konkursu do divadla Semafor a uspěla. Ihned po dokončení konzervatoře se tu stala členkou skupiny vedené Jiřím Suchým.Hysterka Xenie z ní udělala hvězdu Z hudebnice se velmi rychle stávala herečka. První role měla v té době již za sebou. Zahrála si například jednu ze studentek v hudební komedii Třicet panen a Pythagoras.Výrazněji však o sobě dala vědět v drsné kriminálce natočené podle skutečné události Smrt stopařek. Společně se slovenskou herečkou Janou Nagyovou, která ztvárnila druhou oběť, byly prý natolik přesvědčivé, že se československé ženy a dívky nějakou dobu bály stopovat a nastupovat do auta k neznámým mužům. Nikoho proto nepřekvapilo, když byly vzápětí obě obsazeny do seriálu Arabela. Role záludné, rozmazlené a hysterické princezny Xenie Dádu Patrasovou doslova katapultovala. Stala se z ní hvězda. A vyhledávaný cíl mocných mužů.

Návstečvníci_Dáda Patrasová ČT

Kalhotky si nakonec nesundala Ti osudoví byli tři. Prvním se stal spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana Ladislav Smoljak. Ženatý režisér nikdy neměl s občasnými úlety problém a do sexy herečky se okamžitě po seznámení zamiloval. A krásná Dáda jeho city opětovala. „Láďa byl můj učitel, ukazoval mi, jaký je skutečně život. On to byl, kdo ze mne udělal opravdovou filmovou hvězdu.“ Jistě není náhodou, že za již zmíněnou sprchovací scénou z filmu Vrchní, prchni! stál právě režisér Smoljak.

„Měl ale podmínku, že pod těmi šaty nesmím mít kalhotky, což jsem zase odmítala já. Řekla jsem mu, že bez kalhotek do toho nejdu. Že by to bylo až moc,“ svěřila se teprve s odstupem času Patrasová. Nakonec vyhrála její verze. Možná i proto, že Ladislav Smoljak měl pravidelně možnost vídat ji bez zmíněného kousku prádla v běžném životě. „Byli jsme milenci. A nemám proč se za to stydět. Byla jsem v té době svobodná a volná,“ hájila milostný románek s geniálním režisérem Dáda Patrasová. Kocáb se Slováčkem se dohodli O tom, že i ona dokázala úplně propadnout lásce, dokazuje její hodně vášnivý románek se zpěvákem a hudebníkem Michaelem Kocábem. V té době, kdy k němu došlo, už byli oba zadaní. Dáda byla provdaná za Felixe Slováčka a Michael Kocáb byl ženatý s manželkou Marshou. Ani jeden však tuto drobnost zdá se příliš neřešil. Až do chvíle, kdy se Patrasová rozhodla, že opustí manželské lože a přestěhuje se ke Kocábovi.

Julie_Dáda Patrasová

V knize, popisující život Dády Patrasové, je právě této situaci věnováno místa dost a dost. Hudebník se příchodem milenky vykolejit nenechal. Věren své vrozené bohémské povaze byl prý přesvědčen, že dvě ženy prostě zvládne. Po dvou týdnech nakonec vše rozsekl Felix Slováček, který si s Kocábem zajel popovídat jako muž s mužem. „Dali jsme si spolu pár panáků. On měl svou rodinu, své plány, my jsme na tom s Dádou byli úplně stejně. “ Jinými slovy, pánové se dohodli, že se Dáda vrátí zase pěkně ke Slováčkovi. Vloni tolerance skončila S vynikajícím hudebníkem a kapelníkem Felixem Slováčkem žila Dáda Patrasová přes třicet let. Není to tak dávno, co tento, v umělecké branži věru málokdy vídaný jev, přisuzovala oboustranné schopnosti pro kompromisy. „K tomu, aby spolu partneři vydrželi tak dlouho, jako my, je důležitá láska k rodině a vzdálená tolerance. Hlavní je, že si ti dva spolu umí všechno v klidu a bez emocí vyříkat,“ prozrazovala recept na dlouholeté manželství ještě před pár lety Patrasová. Jenže vloni se vše otočilo naruby. Felix Slováček se začal i na veřejnosti objevovat se svou mladou milenkou Lucií Gelemovou. A Dáda zapomněla na slova o toleranci. Když už bylo jasné, že aféra zašla příliš daleko, obvinila dokonce svého dlouholetého manžela, že fatálně ovlivnil její skvěle se rozvíjející hereckou kariéru. V době, kdy se doslova vezla na úspěšné filmové vlně, odmítl prý, jako její tehdejší manažer, hned několik významných filmových rolí. „Mohla jsem mít báječnou filmovou kariéru. Místo toho jsem dělala projekty pro děti, tak, jak si to přál Felix,“ svěřila se vloni Dagmar Patrasová.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...