V mládí miloval Libuši Havelkovou slavný pohádkový král!

Až po letech v televizním pořadu přečetla Libuše vzkaz od svého spolužáka!

Laskavá a hodná herečka Libuše Havelková (+92) se po rozvodu mužům většinu života vyhýbala. Ve stáří pak ale prozradila, pro koho kdysi dávno byla studentskou láskou.

Znali jsme ji jako Libuši Havelkovou (+92) a dlouhá léta rozdávala radost divákům všech generací, včetně těch nejmenších. Její rodné jméno znělo Drboutová a na svět přišla v Českých Budějovicích jako třetí dítě v rodině majitele koloniálu se smíšeným zbožím.

Také vás může zajímat ...

Měla dva bratry: Karel byl starší o dvanáct let, Vladimír o deset. Rodinu těžce zasáhla velká hospodářská krize. Tatínek se zadlužil, a když bylo Libuši šest let, zemřel. Maminka se snažila obchod udržet v chodu, ale bylo to nad její síly a tak se rodina musela přestěhovat do Prahy k příbuzným.

Do Německa na nucené práce

Malá Libuše měla původně jiné touhy než stát se herečkou. „Když jsem dospívala, toužila jsem zpívat, což maminka vždycky komentovala, abych nepředstírala, že mám hlas,“ uvedla v jednom rozhovoru. Potom ale objevila verše a její zájem se stočil k divadlu a k recitaci.

Uprostřed války, v roce 1942 se přihlásila na pražskou konzervatoř. „Zpěv bych stejně mohla těžko studovat, doma jsme neměli ani klavír, a aby mě maminka dala někam učit, to bylo naprosto vyloučené. Nebylo peněz. A tak mě napadla ta konzervatoř.

Byla to státní škola, neplatila se, a i maminka pro ni měla celkem pochopení,“ popisovala. Když Němci uzavřeli školy, byla Libuše nasazena na nucené práce. Nejprve nastoupila do jedné továrny v Berlíně, později celou fabriku přestěhovali i se stroji kvůli náletům do solných dolů.

„Tam jsme fárali 600 metrů pod zem, každý den ráno dolů a večer nahoru. V takových obrovských slujích jsme vyráběli součástky do letadel,“ líčila herečka.

Rozvod po dvanácti letech

Studium na konzervatoři dokončila Libuše úspěšně po válce v roce 1946. Jejím spolužákem byl tehdy i mladík, ze kterého se po pár letech stal jeden z nejslavnějších českých pohádkových králů – Vladimír Ráž (+77). Pro toho se stala Libuše objektem romantické touhy.

Zůstalo ale nejspíš jen u platonického obdivu. V televizním pořadu, věnovaném představiteli krále Miroslava z Pyšné princezny, četla Libuše pohlednici, kterou jí tenkrát poslal.

Stálo tam: „Nevím, Libuško, jaké stanovisko zaujmeš, ale mám skromný návrh: přeruš své styky společenské, milostné a jiné a přijeď do Prahy. Věř mi, velmi se na tebe těším.“ Z této lásky ale nakonec nic nebylo.

Libuše si vzala skladatele Svatopluka Havelku (+83) – poznala ho v ostravském rozhlase, kde často vystupovala během svého divadelního angažmá v severomoravské metropoli.

Měla s ním dvě děti, dceru Danielu a o tři roky mladšího syna Ondřeje (65), ze kterého se stal známý herec a zpěvák. V době, kdy se narodil, už rodina žila v Praze. Manželství vydrželo celkem dvanáct let. Po rozvodu se Svatopluk odstěhoval a Libuše vychovávala své děti sama. Nikoho dalšího už nehledala. Jak sama prohlásila, „nějak nebyla do světa“.

Její sny z dětství naplnil syn

Touhu zpívat, kterou měla Libuše v dětství, nakonec realizoval její syn Ondřej. Rozhodně odmítal jakoukoliv protekci, cestičku ke slávě si poctivě prošlapal sám. Oblíbená herečka oceňovala, jak je Ondřej pracovitý; jediné, co jí vadilo, bylo, že hodně věcí nechával na poslední chvíli.

To je ale obecný rys většiny uměleckých profesí. Ve stáří si Libuše našla nové publikum: malé televizní diváky. Až do vysokého věku vystupovala v pořadu Kouzelná školka.

Skutečnost, že mohla dětem rozdávat radost, jí pomáhala i překonávat vážnější zdravotní problémy, které přišly s vysokým věkem. Meniérova nemoc jí připravila o sluch a mívala časté závratě. Poslední roky života pak strávila pod odborným dohledem v ústavní péči.

Pohřeb nebyl dlouhý, ale emoce byly opravdu silné!

Když před třemi roky Libuše Havelková zemřela v požehnaném věku 92 let, smuteční obřad netrval příliš dlouho. Šlo pouze o jedenáct minut. I ty byly ale naplněny emocemi ze strany kolegů herečky.

Dojemný byl proslov Jaroslava Satoranského (80), kterému hrála Libuše maminku v seriálu Nejmladší z rodu Hamrů. Vyjádřit svůj smutek přišel i Josef Somr (86), s nímž hrála Libuše v oscarovém filmu Ostře sledované vlaky. Netajil své pohnutí a nebránil se slzám.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...