Annie Gorardot – Přišla o všechno i o vzpomínky

Francouzská herečka Annie Girardot si užila zářivou slávu i pád do propasti. Pařížská rodačka a vystudovaná zdravotní sestra tíhla k divadlu a ke komedianství odmalička. Druhou světovou válku přečkala s nejbližšími v Normandii, otec zemřel, když jí byly pouhé čtyři roky.

Matka, která pracovala jako porodní asistentka, vycítila, že Annie nejspíš povolání zdravotní sestry vykonávat nebude, protože její srdce patří úplně jinému oboru. Nakonec souhlasila s tím, že se dcera zapíše na konzervatoř. Tu dívka v roce 1954 skutečně dokončila a po tři roky pak hrála ve slavném pařížském divadle Comédie-Française.

Také vás může zajímat ...

Annie měla coby mladé děvče neupravené, dlouhé vlasy, a když viděl režisér její nedbalý účes, dovlekl ji do kadeřnictví, aby ji ostříhali nakrátko.

Tehdy „Girardotka“ ještě netušila, že tenhle účes ji bude provázet celým životem a stane se pro ni typickým.

Nejcennější, co mám

Začala doslova sklízet ceny a zdaleka nezůstala jen u divadelních prken. Zářila i před filmovými kamerami či v televizi, zároveň působila jako zpěvačka. V sedmdesátých letech minulého století se stala jednou z nejoblíbenějších francouzských hereček, známých po celém světě. Ztvárňovala inteligentní a emancipované ženy, někdy trochu ztřeštěné, to když se objevovala v komediích.

Dostalo se jí i cti nejvyšší – byla odměněna filmovým oceněním César, což je francouzská obdoba amerického Oscara, za hlavní roli ve snímku Nejcennější, co mám.

Oceňovaná

Jednalo se o nervy drásající drama o zoufalé ženě, která pátrá po vrahovi své malé dcerky, aby nakonec vraha objevila v někom, kdo jí byl nebezpečně blízký. S budoucím manželem se seznámila při natáčení snímku Rocco a jeho bratři.

Psal se rok 1960, už tehdy byl o Annii po profesní stránce velký zájem, a při práci na zmíněném filmu se setkala nejen s Alainem Delonem (82), ale i s Italem Renatem Salvatorim (†55). On neuměl francouzsky, ona neznala jediné italské slovo. Byla to láska na první pohled.

Panicky se bála létání, přesto spoustu času trávila v letadle Paříž-Řím.

A byla svatba

Vzal si ji, až když otěhotněla. Když se jim narodila dcera Giulia Slavatori (55), bydleli už v centru Říma. Annie bohužel brzy zjistila, že v Renatově životě není sama. Nejdřív se nesmírně trápila, pak začala dělat totéž. Jak se říká, oplácela mu stejnou mincí. Vztah plný hořkosti, pomstychtivosti a zášti nemohl vydržet navěky.

Manželství se rozpadlo, ti dva se odloučili, nikdy se ale nerozvedli. Annie se přestěhovala na Sardinii a vychovávala Giulii, či lépe řečeno snažila se ji vychovávat. Jak se jí to dařilo či nedařilo, na to si můžete vzhledem k vysokému počtu jejích milenců a permanentnímu nedostatku času odpovědět sami.

Za to, že Renata podváděla, se Annii dost nečekaně pomstil jeho blízký přítel Alain Delon. Při natáčení filmu Léčba šokem dostala Annie od Delona nečekaně pár facek. Bránila se nožem. Delonovi nakonec neublížila, ale facek si užila v životě dost. Třeba ve vášnivém vztahu s hercem Bernardem Fressonem (†71).

Její fanoušci a fanynkny byli přesvědčeni, že herečka musí být jednou z nejšťastnějších na světě. Byla půvabná, úspěšná, bohatá, muži jí leželi u nohou. Jenže herečka se trápila.

Za úspěch platila vysokou daň – neviděla dceru vyrůstat a neustále cítila obavy, že úspěšné období skončí a rolí pro ni začne ubývat.

Hořká léta

V devadesátých letech se dostala do velkých dluhů, práce bylo málo, dcera skončila závislá na drogách a bulvár Annii štval jako zvíře. Nakonec se o ní začalo říkat, že je závislá na kokainu. Existují dokonce očitá svědectví některých českých novinářů, kteří jí museli shánět po Praze dávku kokainu, aby byla schopná jim poskytnout rozhovor.

Možná to vše přispělo k tomu, že se u slavné herečky rozběhla Alzheimerova choroba. Začalo to nevinně – nejprve zapomínala texty. Pak přestávala poznávat své okolí, až dočista zapomněla na to, kým bývala a jaké úspěchy měla za sebou.

„Maminka si jen velmi těžko vzpomínala, že byla filmovou hvězdou, celé dny jen seděla v křesle a žila už pouze ve svém vnitřním světě,“ uvedla před lety její dcera Giulia, která maminku později držela za ruku, když umírala.

Krátkovlasá filmová hvězda je pohřbena na hřbitově Père-Lachaise v Paříži.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...