Během depresí Miloši Kopeckému žena pomáhala, když se vzpamatoval, tak ji podváděl!

Nejslavnější čeští svůdníci – 5.díl

V našem seriálu o nejslavnějších českých svůdnících nesmí samozřejmě chybět mistr v tomto oboru, legendární herec Miloš Kopecký (†73). Všechna jeho tajemství sice nebyla nikdy odhalena, ale i těch, o kterých se ví, je víc než dost!

Herec Miloš Kopecký (†73) byl oficiálně ženatý celkem čtyřikrát, přičemž nejdéle – až do jeho smrti – vydrželo manželství s Janou Kopeckou (†80). Sama Jana ovšem tvrdila, že byla manželkou pátou.

Také vás může zajímat ...

Ještě před začátkem druhé světové války vstoupil prý Miloš podle židovských zvyků do manželství se svojí sestřenicí. Ta pak zemřela v koncentračním táboře. Ať už to byla či nebyla pravda, ženské přízně si užil vysoce nadprůměrně, a žádná z manželek, milenek ani přítelkyň nedokázala velkého bohéma zkrotit.

Ďábel a Markétka

Z válečných let si v sobě nesl Miloš velké trauma, které později jistě ovlivnilo jeho celoživotní boj s krutými depresemi. Maminka byla židovského původu a otec se s ní proto s nástupem nacismu nechal rozvést. Sám Miloš potom mámu doprovázel k transportu do koncentráku, odkud se už nikdy nevrátila.

„Otec nad maminkou de facto vynesl ortel,“ napsal herec ve svých pamětech. „Kdyby totiž rodiče nebyli rozvedeni, maminka by se neocitla v Osvětimi, ale zůstala by patrně v Terezíně, kde bylo možné válku přežít.“

On sám si v roce 1944 prošel pracovním táborem v Bystřici u Benešova. Krátce po válce se Miloš seznámil se Stellou Zázvorkovou (†83). Bylo to při společném působení na jevišti divadla Větrník. Jednalo o hru o Faustovi, Miloš hrál ďábla Mefistofela, Stella Markétku.

Sblížili se, začali spolu chodit a Stella brzy otěhotněla. Konala se tedy svatba. Ta proběhla ve stylu Dobrého vojáka Švejka. I když byla jeho nastávající v pořádku, Miloš ji k oltáři přivezl na invalidním vozíku.

Mladá dvojice ale brzy narazila na vážné problémy, hlavně s bydlením. Přes to by se ještě dalo nějak přenést, ale Miloš si už tehdy vůbec nepotrpěl na věrnost.

Po roce se s ním tedy Stella rozvedla. Zůstali ale přáteli až do konce života a herečka si ze dveří svého bytu nikdy nesundala jmenovku „Zázvorková-Kopecká“.

Další dva pokusy

Brzy po rozvodu se oženil Miloš Kopecký podruhé. Kateřina Soukupová pocházela z bohaté sedlácké rodiny a byla to prý okouzlující krasavice. Do vztahu ale zasáhly změny poměrů po roce 1948. Kvůli svému původu měla Kateřina potíže. Musela se zapojit do pracovního procesu.

Šla řídit tramvaj. Manželství dlouho nevydrželo a krátce po rozvodu Kateřina emigrovala na západ. Slavný herec, o kterém se říkalo, že potřebuje ženy k životu jako vzduch k dýchání, si pak dal od manželství chvíli pokoj a jenom „lovil“.

K oltáři Miloše znovu dovedla až tanečnice z baru Alhambra Jana Lichtenbergová. Krásná blondýnka prý byla podobná francouzské herečce Brigitte Bardot (85). Svatbě předcházela krátká známost.

Moc dlouhé pak nebylo ani samotné manželství; ostatně leccos se dalo vytušit už z textu svatebního oznámení. Miloš tam totiž uvedl, že se sice 25. května 1963 žení, ale přesto dál zůstává svobodný.

Získal si jí svojí vytrvalostí!

Také Jana Kopecká, původním jménem Křečková, byla tanečnicí. V divadle ABC, kam přišla zastoupit jinou kolegyni, viděla Miloše poprvé. Nebyl jí skoro vůbec sympatický. Miloš si na ni ovšem hned začal dělat zálusk.

Skutečně se zamiloval a usiloval o její přízeň. Dokázal v tomto směru být vytrvalý i vynalézavý. Dárky a různé pozornosti byly na denním pořádku. Slavilo to úspěch, protože si Janu dokázal opravdu získat a ona se do něho také zamilovala.

Tehdy neměla tušení, jak dlouhou dobu spolu prožijí a kolik si vedle slavného herce vytrpí – nejen kvůli jeho nevěrám, ale i kvůli jeho těžkým depresím. O nich se dozvěděla ještě před svatbou, neměla ale tušení, co to obnáší.

Ačkoliv Janu varovaly herečky z divadla i další tanečnice, aby svůj život s Milošem nespojovala, neposlechla je. Vzala si ho dokonce bez vědomí svých rodičů. Těm herec poslal krátce po obřadu telegram ve znění, že před chvílí bylo dílo dokončeno a děkuje za dceru, která se zdá být dobrá.

Vděku se moc nedočkala

Ve dnech, kdy měl Miloš Kopecký deprese, se o něho Jana dokázala plně postarat. Nebylo to snadné, protože v té době nebyl herec takřka schopen žádné komunikace. Jeho žena za něho musela vyřizovat rušení představení nebo natáčení i řešit jeho léky a osobní hygienu.

Občas ho doprovodila i do psychiatrické léčebny. Slavný svůdník jí za to ale rozhodně nebyl příliš vděčný. Jakmile se mu zase udělalo lépe, rozhlížel se po dalších milenkách. Sekat dobrotu prý vydržel pouze dva roky po svatbě.

Po narození dcery se opět Miloš rozjel ve svém stylu. Dlužno podotknout, že Jana o jeho záletech věděla, protože se jí herec vždy přiznal. Věděl, že by se to stejně prozradilo, takže šel s pravdou ven na rovinu. Vždy také zdůrazňoval, že o nic nejde, protože se k Janě vždy vrátí. Nemohl se svojí potřebou hledat náruče dalších a dalších žen nic dělat.

Milence povolil, rozvod ne!

Jana si uvědomila, že Miloše nezmění. Přestala s ním spát, ale nerozvedla se. Jejich vztah byl skutečně velmi otevřený, dokonce natolik, že Jana znala manželovy milenky a utěšovala je, když je opustil!

„Pro mě bylo lepší vědět, že je venku a šťastný, než aby ležel doma v depresích a trpěl,“ vyprávěla později. „Milda mi vysvětloval, že je šťastný – má domov, mne, malou Barboru a miluje nás!

Říkal: Byl jsem vždycky do světa a na holky.“ Sama Jana si pak našla také milence, herce Vlastimila Bedrnu (†89). Miloš o jejich vztahu věděl, ale žárlit začal až tehdy, když mu Jana řekla, že se rozvede a Vlastimila si vezme.

Na to prý odpověděl: „Tůdle, jsi moje!“ Se svojí poslední ženou zůstal herec až do své smrti. To už na tom byl velmi špatně, odumírala mu i mozková tkáň. Musel trávit většinu času v léčebně v pražských Bohnicích a na konci už ztratil smysl pro realitu. Jana s velkým svůdníkem byla i v okamžiku jeho smrti a rozloučila se s ním stiskem ruky!

Vztah s temperamentní Věrou Chytilovou byl pořádně ostrý!

Tři roky chodil Miloš Kopecký s Věrou Chytilovou (†85). Bylo to předtím, než se z ní stala slavná režisérka. V roce 1954 dělala klapku u filmu Severní přístav, kde Miloš hrál. Jejich vztah trval tři roky a byl pěkně bouřlivý.

Při jedné hádce na herce prý Věra vylila hrnec mléka, jindy ho zase shodila z kola. Temperamentní žena brzy pochopila, že s Milošem to na celý život asi nebude. Měla ale kupodivu trpělivost, která jí však došla, když se začetla do jeho tajného deníku. Nepsal tam o ní zrovna moc pěkně. To jí stačilo jako důvod k rozchodu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...