Během jediného roku ztratila Halina Pawlowská manžela i maminku!

„Byly samozřejmě v životě okamžiky, kdy jsem měla pocit, že jsem hrozná manželka a matka.“

Dlouhá léta se Halině Pawlowské (64) všechno dařilo. Měla šťastnou rodinu, stala se populární a úspěšnou osobností. Pak do jejího života dvakrát po sobě tragicky zasáhl osud!

Spisovatelka, scenáristka a moderátorka Halina Pawlowská (64) si prý jako malá přála mít obrovskou spoustu dětí. Třeba osmnáct, jako měla její babička. V dospělosti samozřejmě pochopila, že v dnešní době by to jen těžko dokázala.

Také vás může zajímat ...

Přesto prohlásila: „Fascinovalo mne hlavně to, že babička byla prý s každým dítětem, které porodila, krásnější a krásnější. Mrzí mě moc, že jsem zůstala jen u dvou dětí.“

Otce v noci odváděli k výslechům!

V dětství měla Halina různé představy o budoucnosti. Chtěla být například lékařkou v porodnici nebo slavnou tenistkou. Tenis skutečně hrála, dokonce první žákovskou ligu, ale dál to nedotáhla. Toužila být rovněž zasloužilou matkou a spisovatelkou, což se jí podle jejích slov docela povedlo. Literární sklony zdědila po tatínkovi.

Ten pocházel z Ukrajiny, z Podkarpatské Rusi. Poctu mu Halina vzdala ve filmu Díky za každé nové ráno – tam mohli diváci pochopit, jaký její otec byl. Psal básně, které mu vyšly v Kanadě, Francii a Austrálii. Byl vždy rebelem, takže v dětství se o něho Halina bála.

Pamatuje si, jak ho brzy nad ránem odváděli k výslechům. „Noční neočekávané zvonění, dupot a hlasy mě děsily,“ vzpomínala. O tom, že se chce živit psaním, se prý Halina rozhodla už ve dvanácti letech.

Chodila do literárního kroužku, kde musela každý týden napsat nějaký úkol – tehdy se pro budoucí kariéru novinářky naučila, že je důležité dodržovat termíny. V 70. letech se pak úspěšně prosadila jako scenáristka filmů a televizních inscenací.

S kily navíc bojuje i převlékáním!

V 90. letech prožívala Halina pracovně nejzajímavější a také nejšťastnější období. Byla šéfredaktorkou jednoho z prvních bulvárních týdeníků Story a uváděla populární televizní pořady V žitě nebo Banánové rybičky. Už tenkrát se musela potýkat s narážkami na svoji nadváhu. Zakulacenou postavu měla dle vlastních slov už od osmnácti let.

Nikdy si z toho ale nic nedělala, brala kila navíc jako součást své image. Prohlašovala, že má stejnou postavu, jako mají Miss, jenže s třiceti centimetry navíc na všech místech. Vadilo jí ale, že lidé si všímali víc toho, jak vypadá než toho, co vytváří.

„Je mi líto, že ač jsem zvítězila v literární soutěži v Hollywoodu, nebo jsem měla úspěšné pořady, filmy, k tomu dvacet knih, tak má kila to vždycky vyhrají,“ konstatovala v jednom rozhovoru.

Občas tomu ale sama napomáhá – třeba když prozradila, jak se dá hubnout během nakupování. Převlékání v minikabinkách je prý pěkně namáhavé. Než si vyzkouší čtyři kalhoty, vydá ze sebe tolik energie, kterou by ze sebe v posilovně nedostala.

Nemoc postupovala rychle

Kromě úspěšné kariéry měla Halina štěstí i v partnerských vztazích. Svého budoucího manžela poznala ještě před vysokou školou. Prožila s ním krásných pětatřicet let. Bohužel zemřel předčasně. Lékaři mu diagnostikovali nádor na mozku, který se nedal operovat. Průběh nemoci byl pak hodně rychlý.

Halina odmítla nechat manžela v nemocnici. „Není nic lepšího, než když člověk zemře doma, nic víc mu nemůžeme poskytnout,“ řekla. Hodně to bolelo a ona se s tím pokusila vyrovnat tím, že o svém manželovi napsala knížku. Trápení se pak prohloubilo, když v následujícím roce přišla o dalšího blízkého člověka: o svoji milovanou maminku.

Ta se dožila devadesáti pěti let. Také tatínek prožil opravdu dlouhý život: bylo mu devadesát roků, když zemřel na následky úrazu, po pádu na eskalátoru. Pokud se dlouhověkost dědí, tak by před sebou oblíbená scenáristka a moderátorka měla mít ještě pořádný kus života před sebou.

Chvíle štěstí převažovaly nad smutnými okamžiky

Při ohlédnutí za svým životem musí Halina konstatovat, že těch šťastných okamžiků bylo víc než těch smutných. Dostala se na vytouženou vysokou školu, hned poté vyhrála soutěž o nejlepší scénář, stala se autorkou kultovního filmu, měla dvě krásné a zdravé děti a báječného muže.

„Říkala jsem si, že snad ani není možné, jak mi všechno hezky jde,“ vzpomínala. A co se hořkých životních chvil týká, ví, že po dvou odchodech blízkých osob – manžela a maminky – ji už rozesmutní máloco.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...