Coursing: zábava pro všechny čiperné pejsky

Má váš pes lovecký instinkt a rád běhá? I po několika kilometrové procházce nemá stále dost? Vyzkoušejte s ním coursing, sport, při kterém se pes unaví, zatímco vy nemusíte udělat ani krok.

Coursing je sport založený na loveckém pudu psů. Závody probíhají většinou ve volném terénu, nějaké velké louce, kde pes „loví“ umělou návnadu, zpravidla vyrobenou z igelitových střapců a králičí kůže. Střapec je připevněn k dlouhému lanku nataženému přes sérii kladek a tažen po dráze.

Pro každého psa, co rád běhá

V dnešní době už není coursing výsadou chrtů, i když jsou stále považování za nejvhodnější plemeno pro tento sport. Na trénincích i závodech můžete vidět různou škálu plemen, jako jsou třeba teriéři, ovčáci, bulteriéři, border kolie, kříženci a podobně.

Coursing je prostě pro každého psa, který je vytrvalý a obratný, má energii, tah na „kořist“, a který rychle a rád běhá.

Pronásledování „kořišti“

Pro coursing je nejvhodnějším místem rozlehlá louka. Vhodné je, když je prostor mírně kopcovitý. Délka trati je 500 až 1000 metrů. Střapec, který simuluje skutečný běh zajíce, je připevněn k dlouhému lanku nataženému přes sérii kladek a tažen pomocí navijáku po dráze.

Pro zábavu i závodně

Na zkušební trénink žádné speciální vybavení nepotřebujete, pouze snadno odepínatelný obojek, protože pes běhá kvůli bezpečí bez něj. Pokud byste se však chtěli coursingu věnovat závodně, neobejdete se bez coursingové licence.

Na tu potřebujete splnit dva sólové a dva párové běhy – ideálně se stejným plemenem. Případně se volí plemeno rychlostně, váhově a velikostně podobné. Při sólo běhu pes prokazuje touhu pronásledování kořisti bez spolupráce psovoda.

Při společném běhu musí pes dokázat, že se věnuje pouze návnadě a nikoli svému soupeři, ať již formou hry nebo napadáním. Na závodech už musí mít pes náhubek (plastový nebo drátěný) a dres.

Doplněk k jinému sportu

I když je coursing závodním sportem sám o sobě, někteří majitelé psů jej mají pro svého čtyřnohého sportovce pouze jako doplněk k jinému týmovému sportu, jako jsou například agility, dog racing nebo canicross.

Pejsek se při něm zbaví přebytku energie, zvýší si také rychlost a vytrvalost a celkově posílí kondici, zatímco vy nemusíte dělat vůbec nic.

Důležitá předpříprava

Ať už máte coursing pro zábavu, nebo se mu chcete věnovat závodně, platí pro něj stejná pravidla jako při jakémkoli jiném psím sportu. Před tréninkem byste psa neměli krmit, měli byste ho zahřát svižnou procházkou nebo nějakými triky, po tréninku byste mu měli dopřát klid a odpočinek na regeneraci.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden