Jak na stres v práci?

Nervy drásající situace zažívá v zaměstnání často každý z nás. Zcela se jim vyhnout nedokážete. Je ale dobré se vyhnout stresu zbytečnému. Jak?

Především byste vždy měli dobře zvážit své skutečné schopnosti. Teprve pak můžete podepisovat pracovní smlouvu. Být k sobě upřimní a přiznat si, že na tohle já už nestačím, je tvrdé. Ale velice potřebné a užitečné.

Nepřeceňujte síly

Pokud totiž zastáváte pracovní pozice, která vám nesedí, dostaví se dříve nebo později strach, třes, nespavost, nechutenství a úzkost. Zkuste najít své skutečné hranice, řiďte se intuicí.

A je-li to třeba, řekněte „ne“. Není to ostuda, naopak. Jste-li zahlceni svou prací, nemusíte mít pocity viny, když kolegovi odmítnete účast na plnění jeho úkolu.

Ujasněte si svou roli

Poznejte, jakou roli v týmy představujete. Jste „Realizátor“ zaměřený čistě na výkon, aktivní, loajální? Zároveň však přicházíte méně s vizemi a novými nápady? Nebo jste třeba pravý opak.

Tedy „Inovátor“, sršící nápady? Možná hrajete v pracovním kolektivu i jnou roli. Je důležité to vědět a zjistit, zda vám sedí.

Trochu radosti

Zkuste mít radost z toho, co děláte rádi a s chutí. Pokud v tom, co děláte, vidíte smysl a věříte tomu, budete odolnější, vytrvalejší a stěží se dostanete do stresu. Doba je příliš hektická, orientovaná na cíl a výkon.

Mějte to na paměti a vyvažujte pracovní složku tou mimopracovní. Chvílemi s rodinou, cvičením, výletem do přírody, zábavou.

reklama
reklama

Komentáře