Jak se starat o psa v zimě?

Na mrazy a sněhovou nadílku musíte připravit nejen sebe, ale také svého čtyřnohého kamaráda. Zejména psi žijící v městských bytech potřebují mimořádnou péči.

Pokud s vámi žije pes v bytě, je úplně jedno, zda je to miniaturní čivava nebo statný a hrdý boxer. Teploty pod bodem mrazu, chladný vítr, sůl a mokro mají neblahý vliv na zdraví každého plemene.

1 Během zimy trpí především psí tlapky. Lepící sníh může pejskovi způsobit rozpraskání kůže mezi polštářky, sůl na chodnících je zase agresivní k polštářkům na tlapkách. Obojí je pro psa velmi bolestivé.

Před každou procházkou proto namažte psovi tlapky speciální mastí, kterou seženete v chovatelských potřebách nebo u veterináře. Pokud ji nemáte, můžete klidně použít i lékařskou vazelínu nebo indulonu. Po příchodu domů osprchujte psovi tlapky vlažnou vodou, jemně je osušte a opět namažte.

2 Přechod z vyhřátého bytu do venkovního mrazu znamená pro organismus psa šok, proto je vhodné zejména choulostivější jedince (miniaturní plemena, plemena bez podsady, nemocné psy, starší psy, štěňata) chránit speciálním kabátkem pro psy.

Bundičky a svetry pro psy nejsou jen módním výstřelkem, ale především mají ochrannou funkci. Při výběru oblečku zkontrolujte hlavně to, aby kryl pejskova záda a ledviny. Když je sucho, může mít pes teplý svetr, ale pokud sněží nebo je vlhko, dbejte na to, aby byl obleček nepromokavý.

3 Zvýšit příjem vitaminů a posílit imunitní systém potřebují v zimních měsících nejen lidé, ale i čtyřnozí mazlíčci. U starších jedinců je dobré nasadit kloubní doplňky. Pozornost byste měli zaměřit i na množství krmiva, které zvířeti dáváte.

V zimně totiž pejsci, kteří žijí v bytě, vydávají méně energie, proto se doporučuje ubrat na dávce krmiva nebo zvolit dietnější typ.

4 Pokud teploty klesnou pod mínus deset stupňů Celsia, nechtějte po psovi přílišnou fyzickou aktivitu. Dbejte na to, aby se při procházce ihned proběhl (například mu házejte míček nebo klacík), v opačném případě hrozí prochladnutí. Procházky jsou lepší krátké a častější. Psa venčete alespoň třikrát denně, jedna procházka by měla být delší.

Pokud to jde, časujte ji spíš k poledni a popoledni než do brzkých ranních či pozdních večerních hodin, kdy je mráz ještě větší. Nikdy nenechávejte psa ležet na studené zemi – platí to zejména pro malá krátkosrstá plemena, která si tím mohou přivodit zánět močového měchýře.

5 Pokud to není nezbytně nutné, tak v zimních mrazivých dnech psa nekoupejte. A když už opravdu musíte, nezapomeňte použít speciálními šampony, které obsahují ochranné oleje pro srst. Po koupeli psa dobře osušte a nechoďte s ním minimálně čtyři hodiny ven.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden