Maďarsko pokaždé jinak

Koupání, skvělá kuchyně, sportovní i kulturní vyžití, historie, tradice. To všechno tu najdete. Stačí jen pár hodin jízdy autem, vlakem nebo autobusem. A nevyjde to draho.

Všechny krásy Budapešti

Nejstarší budapešťský Řetězový most, který spojuje dvě bývalá samostatná města Budu a Pest byl postaven v roce 1849. Navštívit je třeba i slavnou ulice Váci s mnoha obchody a kavárnami.

Na náměstí Kossuth uvidíte mohutnou budovu Parlamentu. Navštívit byste měli i baziliku sv. Štěpána. Stylová lanovka vás vyveze na vrch Gellért s pevností z 19. století, Rybářskou baštou, hradbami nebo kostelem sv.

Matyáše. Odpočinete si na Markétině ostrově a pak se vydejte do nejstarších čtvrtí Budapešti je Belváros.

Dovolená na Balatonu

Pláže severního a jižního břehu Balatonu se od sebe podstatně liší. Na severu přechází voda prudce do hloubky a koupání je vhodné spíše pro dobré plavce. Naopak na jižním břehu se voda jen pozvolna svažuje, a tak se zde mohou bezpečně koupat i ty nejmenší děti.

Pobyt u největšího sladkovodního jezera ve střední Evropě je vhodný i pro cyklisty. Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla a vína. Mezi nejznámější etoviska patří Siófok a Keszthely.

Historie a dobré víno

Pécs patří k nejstarším a nejzajímavějším městům Maďarska. Naleznete zde památky na osídlení již z dob říše Římské, prvních křesťanů, i stavby z dob turecké nadvlády v 16. a 17. století.

Nejkrásnějšími stavbami jsou katedrála z 11. století na náměstí Dóm tér a turecká džamije paši Kásima z 16. století na náměstí Széchenyi tér. V okolí je možné navštívit vinice a koupit dobré víno. Za návštěvu stojí i Šoproň, krásné městečko se spoustou muzeí a jedinečnou architekturou.

Trocha turistiky neuškodí

Maďarsko má co nabídnout i milovníkům přírody. Vydejte se třeba do Hortobáďského národního parku. Jde o jednu z největších evropských stepí, která byla až do 19. století domovem stád divokých koní, si dodnes uchovala magickou atmosféru kočovného života původních obyvatel.

Zajímavé jsou zdejší pohřební mohyly „kurgán“, staré až několik tisíc let. Za turistikou se vydejte do Bukových hor.

Odpočinek v termálech

Maďarsko je relaxačním, regeneračním a wellness rájem Evropy. Už staří Římané objevili teplé prameny, které se nacházejí pod celým Maďarskem. Ve zdejších lázních najdete perfektní servis, skvělou atmosféru a hodně zábavy.

Vydat se můžete například do termální lázní Bükfürdő, Győr, Miskolc Tapolca nebo Harkány. Skvělým zážitkem jsou i lázně v hlavním městě. Budapešť má více než sto termálních pramenů, které z ní dělají jedno z největších lázeňských měst na světě.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama