Můj čas na kafíčko

Ostrovy jako šňůra perel - Maledivy

Pojďte se s námi zasnít. Korálové ostrůvky Maledivy jsou pár set kilometrů jižně od Indie, je jich přes 1190, z toho 200 je obydlených. Nejvyšší bod tu měří 2,5 metru nad mořem a největším lákadlem jsou pláže jako z ráje.

Ačkoli obyvatelstvo je muslimské, turistických resortů se netýká jinak všeobecný zákaz alkoholu. Nasávejte. Zvláštní je přílet i odlet, neboť z důvodu malé rozlohy tu najdete „jednoúčelové“ ostrovy.

Letiště Ibrahima Násira, prvního prezidenta Malediv a majitele čtyř manželek, ho zaobírá celý. Hned vedle ostrova – letiště se nachází Male, ostrov – hlavní město v jednom.

Hlavní památky, mešitu Grand Friday Mosque, prezidentský palác a národní muzeum, obejdete za den. „Metropole“, ohraničená na všech stranách nábřežím, je klidná, bezpečná a plná dobrých restaurací. Má své kouzlo, ale funguje hlavně jako technické zázemí, odkud se teprve vyplouvá do těch bájných pohádkových resortů.

Bydlíme na moři!

Maledivané už dávno pochopili, že průmysl je neuživí zdaleka tak dobře jako turistika, a tak kterýmkoli směrem od hlavního ostrova vás čekají chaty na mořském pobřeží jako vystřižené z katalogu.

Ať už se vydáte na ty nejbližší, North Male a South Male Atol, ostrovy asi třicet kilometrů jižně a severně od hlavního města, nebo velice luxusní Baa Atol 110 km od Male, kde kromě luxusních chat rostou rozsáhlé palmové lesy, všude najdete bělostný písek a kýžené chatičky s veškerým komfortem, stojící na kůlech nad mořskou hladinou.

Večeře, čerstvá grilovaná ryba na verandě při západu slunce s výhledem na oceán a zapíjená dobrým vínem, patří k zážitkům na celý život.

Cachtání mezi rybami a želvami

Nemusíte být ani zdatný plavec, stačí se potopit s brýlemi a se šnorchlem pár centimetrů pod hladinu, a jste ve světě barevných korálů a stejně barevných rybek, někde k tomu ze dna trčí i malebné lodní vraky. Ke vzdálenějším ostrovům létají často hydroplány.

Protáhlý Addu Atol má jednotlivé ostrovy propojené i mosty, a navíc i vlastní letiště a na rozdíl od odlehlých pidirájů nepřipomíná milionářské ghetto. Druhým největší atolem Malediv s dvaceti šesti letovisky je Ari Atol, kde je velký výběr ubytování – od klasických hotelů až po mořské bungalovy.

Vyberou si tu boháči i rodiny s dětmi. Atrakcí je podmořský restaurant se skleněným stropem. Chcete večeřet se žralokem nad hlavou?

Dobroty z kokosu

Maledivská kuchyně je z našeho pohledu chudší na vitaminy a je bezmasá. Základem domorodého jídelníčku jsou převážně čerstvé ryby a rýže. Tradiční maledivská jídla jsou velice pikantní a kořeněná, jelikož se zde používají prvky indické kuchyně.

Nejčastěji používaným kořením je kari a hostům se doporučuje vyzkoušet oblíbené jídlo, nazvané Hedhikaa, což jsou kuličky z listového těsta plněné rybí nápní, nebo pikantní rybí kokláčky, či kokosové mléko s růžovým pudinkem.

Kokosové ořechy jsou oblíbenou a hojnou přísadou maledivských jídel, stejně jako mango, ananas, mini banány a chlebovník. Po hlavním jídle obyvatelé Malediv rádi žvýkají betelové listy spolu s arekovými ořechy, hřebíčkem a citrónovou pastou, vše usmaženo v oleji. Tradičním nápojem je Raa neboli míza z kokosové palmy.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden