Poznejte tajuplný Velikonoční ostrov

Velikonoční ostrov se může pyšnit mnoha přídomky. Jde o nejodlehlejší obydlený, nejtajemnější a dost možná i o nejkrásnější ostrov světa, který každoročně přiláká tisíce turistů.

Zavřete na chvíli oči a představte si osamělý subtropický ostrov v Tichém oceánu. Neklidné vlny Pacifiku se tříští o skalnaté pobřeží a mění se v modrobílou pěnu. Krajina je převážně beze stromů, ale bohatě travnatá s rákosovými obydlími, u kterých se v poklidu pasou koně, krávy a ovce.Čas je zde pouhopouhým pojmem, který do života většiny obyvatel moc nezasahuje. Roli v tom hraje i fakt, že samotné ostrovy byly objeveny poměrně nedávno, před necelými 300 lety holandským mořeplavcem Jacobem Roggeveenem. Ten tento subtropický vulkanický ostrov pojmenoval Velikonoční, protože se mu na obzoru objevil právě na Velikonoční pondělí. Místní domorodé obyvatelstvo mu však říká jinak – pupek světa. Po pěti hodinách letu z čilského Santiaga se pod vámi konečně objeví malý kus země. Navzdory malé rozloze, necelých 164 km², je ostrůvek dobře znám po celém světě. Zapsal se do povědomí především díky své mystické atmosféře a unikátním sochám moai. Téměř celé jeho území pokrývá národní park Rapa Nui, patřící na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Pokud jste milovnicí pěší turistiky, je návštěva ostrova něco pro vás. Mezi nejnavštěvovanější místa patří tajemná jeskyně. Najít ji bez pomoci domorodce je téměř nemožné. Na konci jeskyně se vám nabídne úchvatný pohled na moře a okolí z výšky více než padesáti metrů nad mořem. Rozhodně nepohrdněte ani výletem k vyhaslé sopce u vesnice Orongo. Pokud máte naopak ráda moře, jistě uvítáte atrakce v podobě lovení tuňáků v moři nebo potápění. Ostatně pod mořskou hladinou můžete narazit na více než 140 druhů ryb. Největší atrakcí ostrova jsou však tajemné gigantické sochy moai znázorňující obličeje nebo trupy těl. Jednotlivé skupinky moai, stojící na kamenných plošinách se nacházejí na mnoha místech kolem Velikonočního ostrova. Vědci se dodnes přou o jejich účelu. Měly sochy představovat zemřelé předky nebo bohy, ke kterým se domorodý lid modlil, a nebo byly jen kamennými strážci ostrova? Jak se podařilo tak obrovské kusy kamene vztyčit na kamenné stupínky? Faktem ale je, že jich je na ostrově 887, ty největší z nich mají i více než 12 metrů a váží až 90 tun. Sochy dodávají ostrovu jeho tajuplnou atmosféru , která je navíc příjemně umocněná teplým oceánským klimatem i tradiční hudbou a tancem místních obyvatel.

reklama
reklama

Komentáře