Pryč s pupínky

Mnoho žen trápí v dospělosti akné. Příčinou či spouštěčem mohou být genetické dispozice kouření, stres nebo třeba špatná kosmetika. 

Nejčastějšími místy výskytu akné je obličej, záda, krk a paže. Dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology má pro vás tři rady, jak akné v dospělosti zmírnit a jak o pleť správně pečovat.

Vhodná kosmetika

Než zamíříte k dermatologovi kvůli léčbě akné, zkontrolujte svoji kosmetiku. Dost možná, že používáte krém či make-up, který akné podporuje. „Vhodné nejsou příliš hutné krémy, které nedovolí pokožce „dýchat“ a krémy mastné, které zhoršují ucpávání mazových žlázek,“ upozorňuje dermatoložka a dodává: „Ideální jsou naopak krémy, které obsahují retinoidy, kyselinu azelaovou nebo ovocné AHA kyseliny v nižší koncentraci.“

Správný jídelníček

Vhodnou prevencí, jak předcházet výskytu akné, je i úprava jídelníčku. Obecně se doporučuje racionální výživa bohatá na vlákninu, se sníženým obsahem živočišných tuků. Vhodné nejsou potraviny s obsahem jednoduchých cukrů a pečivo z bílé mouky.

„Někomu ke zlepšení vzhledu pleti pomůže omezení mléka, lepku a také dráždivých potravin jako je kakao, káva či kořeněná jídla,“ tvrdí Lucia Mansfeldová.

Zkuste laser

Úspěšné vyhojení akné může někdy vyžadovat kombinaci celkové i místní léčby. „V rámci přímého ošetření postižených míst se uplatňují masti s dezinfekčním a hojivým účinkem. V případě, že po vyhojení akné zůstávají na kůži pigmentové skvrny nebo jizvičky, lze provést takzvaný resurfacing pomocí CO2 laseru.

Jeho vlivem dochází v hluboké vrstvě kůže k obnovení tvorby kolagenních vláken. Pleť se postupem času vypíná, jizvy se vyrovnávají a vzhled postižené kůže se významně zlepšuje. Konečný výsledek laserového ošetření se projeví za dva až šest měsíců,“ říká dermatoložka.

reklama
reklama