Spěte celou noc až do rána

Ničím nerušený a dlouhý spánek je snem každého člověka, který se budí pětkrát za noc a ne a ne zabrat. Můžete na tom ale zapracovat a vyzkoušet ověřené tipy na dobrý spánek.

Každý den ve stejnou dobu

Každý den vstávejte a jděte spát ve stejnou dobu, a to včetně víkendů.Jakmile si organismus rozhodíte tím, že jednou půjdete spát v jedenáct, jindy ve tři ráno, tělo nebude vědět, kdy se má skutečně uložit ke spánku. Stejně tak je to i se vstáváním. Jste zvyklí si o víkendu o pár hodin prodloužit spánek? Nejspíš budete přes den unavenější a večer se vám nebude chtít spát.

Alkohol spánek narušuje

Hodinu před tím, než se uložíte k spánku, byste už neměli pít. Přes noc vás pak nebude obtěžovat nutkání jít na toaletu, a tak si ušetříte pár minut nepříjemného probuzení. Pokud jste zvyklí dát si před spaním sklenku vína, raději si ji dejte k večeři.

Tvrdý alkohol vynechejte úplně. Po něm vás zase mohou trápit děsivé noční můry, které vám na kvalitě spánku rozhodně nepřidají. Ačkoli to málokdo ví, alkohol nepůsobí jako sedativum, ale naopak spánek přerušuje. Tak opatrně s ním.

Žádná sladká ani ostrá jídla

Dávejte si pozor na ostrá a jinak výrazná jídla. Všechno, co před spaním sníte, spánek ovlivní. Stejně tak byste se měli vyhnout všemu sladkému. Zvýšený cukr v krvi zapříčiní to, že se možná v noci několikrát probudíte a bude pro vás velmi těžké znovu usnout.Tučná, především smažená jídla zase budou tížit vaše trávicí ústrojí a ráno se probudíte s bolavým žaludkem, ne-li rovnou s nevolností.

Horké mléko s medem

Dvě hodiny před spaním si uvařte horké mléko s jednou větší lžící medu.Jak mléko, tak med mají zklidňující účinek a pomohou vám nastavit tělo i mozek do klidového režimu. Bude Budete spát jako nemluvně. Podobné účinky má rovněž rozmačkaný banán s lžičkou medu. Tato varianta je vhodná zejména pro ty, kdo mají alergii na laktózu nebo jim kravské mléko zkrátka nedělá dobře.

Bylinky, které uspávají

Bylinek, které uspávají, je ohromné množství.Například čaj z kozlíku uklidňuje nervy. Odvar z meduňky napomáhá zbavit vás špatných myšlenek, pochmurné nálady a stresu. Heřmánek zase působí jako účinné přírodní sedativum. A po třezalce tečkované budete spát, jako by vás do vody hodili.Na třezalku ale pozor, nikdy ji neužívejte bez předchozí konzultace s vaším lékařem. Má totiž mnoho vedlejších účinků.

Voňavá koupel

Přes spaním si připravte horkou koupel, zapalte si svíčky a přečtěte si kus oddechové knížky.
Do koupele přihoďte sušenou levanduli, heřmánek anebo meduňku. Teplá voda zahřeje tělo, a jakmile se voda ve vaně začne ochlazovat, objeví se pocit únavy a pak je ten správný čas uložit se ke spánku.

Oblíbená vůně

Zapalte si vonnou svíčku nebo tyčinku s vaší nejoblíbenější vůní.Nesmí být moc vtíravá, ale měla by příjemně provonět pokoj. Například levandulová či vanilková..

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden