Umíte užívat antibiotika?

Připadá vám to jako hloupá otázka? Bohužel i dnes hodně lidí užívá buď z neznalosti nebo z nedbalosti antibiotika zcela nesprávným způsobem, a tím si zadělávají na velké potíže.   Nevhodně užívaná antibiotika mohou být méně účinná,  nebo mohou poškozovat zdraví. Ale také se vůči nim mohou stát škodlivé mikroorganismy ve vašem těle odolnými a příště už vůbec nezaberou. Jak se v léčbě antibiotiky pořádně vyznat, abyste příště neudělali žádnou chybu v léčebném postupu?

Jen na předpis a jen na bakterie

Antibiotika jsou vázaná na lékařský předpis.Než vám je lékař předepíše, měl by udělat test, zda za vašimi obtížemi skutečně stojí bakteriální infekce. Užívat antibiotika na virová onemocnění, například chřipku, nemá žádný význam. Pouze se tím zvýší zátěž organismu. Při užívání se držte pokynů lékaře, pokud jde o časový plán užívání i velikost dávky. Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták, abyste věděli, zda se lék užívá před jídlem, s jídlem nebo po něm. Opravdu nikdy neužívejte antibiotika, která vám zbyla doma, anebo která vám sehnal kamarád, nebo jste je koupili výhodně na internetu. Takovými léky si můžete nepříjemně ublížit.

Škodlivé kombinace

Určitá antibiotika nefungují správně, pokud se v žaludku setkají s mlékem nebo mléčnými výrobky. Jiná zase ztrácí na účinnosti, když je zapijete agresivní ovocnou šťávou nebo džusem, přičemž nejhorší jsou ty citrusové. Velkou skupinu antibiotik je zakázáno užívat společně s léky na překyselení žaludku. Vždycky se proto v lékárně ptejte, které nápoje a potraviny byste při léčbě konkrétním typem antibiotik neměli požívat. Léčba antibiotiky představuje pro tělo zátěž.

Co musíte a nesmíte dělat?

Když užíváte antibiotika, měli byste dodržovat klid na lůžku. Pokud neležíte, pamatujte na to, že byste se měli maximálně šetřit, nepouštět se do fyzicky namáhavé činnosti a vyhýbat se stresu. Protože antibiotika v těle vybíjí bakterie zcela nemilosrdně, tedy včetně těch prospěšných, je vhodné zároveň užívat také probiotika. V lékárně se poraďte, s jakým časovým odstupem od antibiotik je potom můžete brát.

.

reklama
reklama

Komentáře