Desatero úspěšné výchovy a výcviku psa

Nevíte, jak psa nejlépe motivovat při tréninku? Inspirujte se našimi tipy a radami.

1. Výcvikové lekce by měly být krátké, časté a pestré. Nejlepší je cvičit každý přibližně 10 minut.

Také vás může zajímat ...

2. Povel vyslovte vždy jednou – jasně a zřetelně, a počkejte, až ho pes vykoná. Po každém uposlechnutí příkazu psa pochvalte a odměňte. Pejska odměňujte v okamžiku, kdy povel vykoná.

3. Každý pes je jiný. Některý se uší ochotně a rychle, jiný potřebuje více času. Přizpůsobte výcvik temperamentu a povaze vašeho psa.

4. Při tréninku nepoužívejte sílu a hrubost. Vysvětlujte a trénujte. Vybavte se dostatečným množstvím a typem odměn. Používejte pamlsky, hračky, slovní chválu i pohlazení.

5. Odměny je nutné odstupňovat. Používáním různých druhů pamlsků se dává pejskovi najevo stupeň důležitosti daného úkonu. Nejchutnější pamlsek znamená největší odměnu.

6. Uvědomte si, že velký dril a moc časté opakování určitého cviku je přímo zabijákem veškeré motivace. Ukončete proto trénink v pravý čas, aby si k němu pes nevypěstoval nechuť.

7. Při cvičení je nutné používat vždy stejné povely. Můžete také využít signálů ruky a dlaní, které jsou však viditelné pouze na určitou vzdálenost. Pokud chcete v budoucnu užívat těchto signálů, užívejte je spolu s vyslovenými povely hned od začátku výcviku.

8. Jméno psa vyslovujte hlavně v pozitivních souvislostech, aby věděl, že když jej voláte, bude se dít něco příjemného. Zvuk jeho jména by v něm měl vyvolávat především nadšení a radost, nikoli strach.

9. Nikdy necvičte psa, když jste mrzutí, máte vztek nebo jste netrpěliví.

10. Když psovi povel dáte, trvejte na jeho splnění. Nejen ve výchově je klíčová důslednost.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...