Dopřejte svalům pohyb

I při letním lenošení buďte ve formě. Poradíme vám, jak na to.

Lidé se často těší na léto, protože se mohou opalovat, koupat a vyhřívat na slunci. I zdánlivě jednoduché úkony však mohou být pro vaše tělo zatěžkávací.Je podle vás strečink jen pro sportovce? Vzpomeňte si, jak dlouho jste loni o prázdninách ležela na pláži a dívala se na vodní hladinu, nebo na kterém boku jste se opalovala. Poloha, v které odpočíváte může mít výrazný vliv na ztuhnutí šíje, bolavá záda nebo ztuhlá kolena.

Také vás může zajímat ...

Proti bolavým nohám

Jakkoli lenošíte, vždy zatěžujete jen jednu stranu těla víc než druhou. Proto se časem nevyhnete zkrácení svalů a možná i migréně. Velké zátěži se při sezení a ležení paradoxně vystavují nohy. Dopřejte jim trošku pohybu, protože když je dostatečně neprocvičíte, postupně vám může začít rotovat pánev a budete mít křivý postoj.

Vyzkoušejte tyto cviky: Postavte se. Uchopte rukou nejprve pravou nohu a táhněte ji směrem k hýždi. Totéž opakujte i s druhou nohou. Poté přitahujte nohu pro změnu k hrudi. Opět opakujte i s druhou nohou.

Pozor na dlouhé opalování

Omezit byste měla také opalování na pláži. Nejenže to neprospívá vaší pokožce, ale po hodinách na nepohodlném lehátku vás může pořádně rozbolet tělo. Jak ležíte dlouho v jedné poloze, trpí vaše svaly i šlachy. Opalujte se proto v pravidelných intervalech, a kromě plavání ve vodě se nezapomeňte vždy protáhnout.

Vyzkoušejte tyto cviky: Klasický cvik, kde se předkláníte vsedě či ze stoje k nataženým nohám, je sice efektivní, ale klade výrazné nároky na flexibilitu beder, a tak pro někoho může znamenat celkem problém. Náhradní variantou je protažení jednou nohou vpřed ze stoje, a ještě efektivnějším a pro bedra nenáročným způsobem je použití ručníku.

Seďte správně

Sedíte často u kafíčka u stolu a překřižujete nohy? Neděláte dobře. Pokud je pro vás při sezení pohodlná právě tato poloha, hrozí vám nejen nepěkné křečové žíly, ale i bolavá záda a vždy víc zatěžujete jednu stranu těla.

Pomůže, když si dáte mezi kolena například opalovací krém nebo něco podobného. Pokaždé když si budete chtít dát nohu přes nohu, opalovací krém spadne a vy si uvědomíte, že jste opět podvědomě překládala nohy.

Ležíte ráda na boku?

Tak vězte, že při tom hodně trpí bederní klouby, především křížová oblast zad. Před bolestí v bederní oblasti vás může zachránit polštář mezi koleny. Nebo můžete vsadit na pohyb. Stačí když máte stále mírně pootočenou hlavu. Na straně, kam hlavou otáčíte, se svaly krku stáhnou. Zaměřte se víc na stranu, na kterou se častěji otáčíte.

Vyzkoušejte tyto cviky: Položte se na záda, ruce upažte do stran na úrovni ramen. Nohy pokrčte v kolenou a s nádechem je střídavě sklánějte na levou a pravou stranu. Pánev a ramena se během cviku stále opírají o podlahu.

Při zvedání kolen vzhůru vydechujte. Střídavě proveďte třikrát do každé ze stran, dejte si malou pauzu a opakujte opět třikrát do každé ze stran. Celkem proveďte pět opakování po třech do každé ze stran.

Žádné výmluvy

Strečink mohou cvičit i osoby ve vyšším věku. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že po padesátce začínají svaly, vazy a šlachy ztrácet původní pružnost. Proto změny poloh musejí být ještě pomalejší, se stoupajícím věkem se vyvarujte prudkých pohybů, krajních poloh a intenzivních švihů.

Opatrná buďte při vstávání z pozic na zemi či sedu apod. U seniorů je celkový metabolismus pomalejší, je proto třeba počítat s delší regenerací. Přestávky mezi jednotlivými cviky by měly být dvouminutové a cvičit je optimální několikrát denně.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...