Eva Holubová věděla, že dostane pokutu za zkažené natáčení, ale stejně se opila!

„Alkohol je lichvář, který člověku cosi nabízí, ovšem úroky jsou strašlivé a nepřiměřené.“

Herečku Evu Holubovou (61) trápily deprese už od mládí. Doslova jí drtily. Útěk od nich hledala špatným směrem, v pití alkoholu. Nic se tím nezlepšilo, málem spadla až na dno. Naštěstí nad pitím zvítězila.

V době, kdy chodila Eva Holubová na základní školu, netušila, co je to deprese, alespoň tedy teoreticky. Zpětně ale stavy, které jí začaly už ve čtvrté třídě, dokáže pojmenovat.

Také vás může zajímat ...

Ty občasné tísnivé stavy ale neměly žádný reálný podklad, Eva měla šťastné dětství. Toužila stát se herečkou a postupně se jí to přes dílčí neúspěchy podařilo. Nebyla totiž dvakrát přijata na DAMU, vyšlo to až na třetí pokus.

Ztráta rodičů prohloubila deprese

Než se na vytouženou divadelní školu dostala, žila nejprve rok bohémským životem. Potom pracovala s dětmi, mimo jiné i v Jedličkově ústavu. Práce s handicapovanými chlapci a dívkami pro ni byla velkou inspirací. „Jejich startovací čára byla mnohem horší než ta naše, přitom šli do mnoha věcí více naplno než my,“ vzpomínala.

Na vůli a odvahu dětí vzpomínala pak často během svého života, kdy sama musela svádět těžké boje se svojí závislostí. Ke zvětšení depresivních stavů přispěla i předčasná ztráta rodičů. Maminka jí zemřela ve svých padesátých narozeninách, tatínek musel být umístěn do psychiatrické léčebně a Evu už ani nepoznával.

Jí tehdy bylo pětadvacet let a připadala si na světě sama. S nikým ani nechodila. Klid na duši proto začala hledat na dně skleničky s alkoholem. Měla strach, že už bude sama pořád, že se nevdá a nezaloží rodinu. Moc po tom toužila, čímž od sebe nejspíš odháněla i možné partnery. Hodně mužů vzalo do zaječích, když jim řekla, že chce mít okamžitě děti.

Pila i v trvalém vztahu!

Evin vztah k alkoholu patřil k takovým, co se pohybují od extrému k extrému. Buď nepila vůbec nebo – jak říkala – pila jako před popravou. Partnera si nakonec našla. Poznali se na Divadelních poutích, konaných na pražském Střeleckém ostrově.

Výtvarník Miroslav Zdeňka se stal i otcem jejích dvou dětí-dvojčat. Vypadalo to, že Eva se zklidní, protože dosáhla svého snu a role matky jí měla zbavit sklonů k pití. Jenže se tak bohužel nestalo. Rozjetý vlak závislosti se nepodařilo zastavit. Eva naopak pila stále víc a víc, i když viděla, jak to vadí jejím kamarádům a známým.

Stávalo se dokonce, že se museli postarat o děti, než se opilá herečka vrátila domů. Své průšvihy si navíc Eva nepamatovala a pomalu jí bylo všechno jedno. Věděla například, že druhý den má natáčet reklamu a že když tam nepřijde, hrozí jí velká finanční pokuta.

Přesto celou noc předtím propila. Přišly i společenské trapasy – na jednom večírku se Eva svlékla do spodního prádla, které nebylo zrovna ukázkové. Druhý den si to nepamatovala. Snažila se v podobných případech oklamat sama sebe, že se to nestalo, ale uvnitř samozřejmě věděla, že je to pravda.

Pochopila, kde je problém

Pomocnou ruku podal Evě její kamarád Jan Kraus (66). Ten s ní odmítl vystoupit, když přišla opilá a následně jí zařídil návštěvu v bohnické léčebně. Eva se tam setkala s odbornou lékařkou, která jí na čas pomohla nad pitím zvítězit.

Potom ještě přišla druhá vlna, ale v té době už herečka dokázala vzít všechno do svých rukou a znovu se svěřit do péče paní doktorky. Věděla, že jinak by to skončilo katastrofou. Věděla už, že za předchozí deprese mohly chemické procesy v mozku a že se s tím dá dělat něco jiného, než se to snažit překonat alkoholem.

Podařilo se jí pomocí změny životního stylu a antidepresiv získat hledanou rovnováhu a dokázala o tom i otevřeně mluvit. O alkoholismu prohlásila: „Nikdy nepřestanete pít kvůli dětem nebo někomu. Člověk to musí chtít sám kvůli sobě. Teprve pak začnou být všichni kolem jako posilující injekce.“ Sama je nejlepším důkazem, že to takhle opravdu jde!

Při natáčení Pelíšků jí kolega vyhrožoval opravdovým sexem!

V kultovním filmu Pelíšky si Eva Holubová zahrála učitelku Evu. Kromě zlidovělé hlásky „rozmohl se nám tady takový nešvar“ vyvolala největší pobavení diváků postelová scéna s Jaroslavem Duškem. Ten herečku několikrát vyděsil, ale i odboural.

Hodlal jít například úplně do naha. Ve scénáři chování postav v posteli navíc nebylo popsáno a Jaroslav Evu děsil tím, že chce skutečný sex. Pro jistotu si s sebou tedy na natáčení vzala dvojité spodní prádlo, ale naštěstí se jednalo jen o plané výhrůžky.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...