Iva Janžurová – Muži se jí prý báli. Trápila se, že zůstane na ocet!

Žena s nenapodobitelným kouzlem se měla stát původně učitelkou. Láska k divadlu zvítězila. Ač byla ve svých rolích rázná a vtipná, patří svou duší k lidem citlivým, věrným a zodpovědným.

Nekorunovaná královna českých komediálních hereček Iva Janžurová (78) se narodila v učitelské rodině. Na svět přišla jako třetí dítě, které rodiče vychovávali přísně, ale s největší láskou. Na formování její osobnosti měli také vliv její dva starší bratři. Jako odrostlé dítě zastupovala čas od času maminku, která se velmi těžko vyrovnávala s úmrtím nejmladšího syna Josefa.

Také vás může zajímat ...

Chlapec zemřel krátce po narození. Ošetřující lékař ji tehdy přiměl k tomu, aby se vrátila k něčemu, co ráda dělala v dětství. Maminka tedy začala opět malovat. O prázdninách jezdívala do různých malířských kurzů, kde se vždy odreagovala a stále se zdokonalovala. Malovala pak až do konce svého života.

V tomto období měla mladičká Iva na starosti nejen své bratry, ale také králíky se vším všudy.Naučila se sekat srpem i kosou a těšil ji pocit z dobře vykonané práce a svěřené odpovědnosti. V roce 1955 zamířila na Pedagogické gymnázium v Českých Budějovicích.

Chtěla jít původně ve šlépějích svých rodičů, ale láska k divadlu byla tak silná, že její kroky po maturitě vedly do Prahy na Divadelní akademii múzických umění.

Divadlo zvítězilo

Rok po absolutoriu působila na scéně v libereckém Divadle F. X. Šaldy a pak se vrátila zpátky do matičky Prahy a ihned po nástupu byla považována za přední členku Divadla na Vinohradech. Od roku 1988 se stala členkou činohry Národního divadla. Byla nenapodobitelná, což potvrdila ve více než dvou stovkách filmů, seriálů a pořadů určených pro televizní obrazovky.

Na scéně i ve filmech působí velmi sebejistě. Tento dojem vzbuzovalo hluboké procítění rolí, protože sama herečka už tak sebejistá a rázná nebyla. V mládí o sobě jako o ženě velmi pochybovala a dokonce se prý bála, že zůstane na ocet. Režisér Juraj Herz (†83) kdysi velmi stručně charakterizoval, jak Iva Janžurová působila na mužskou populaci: „Muži ji obdivovali, ale zároveň se jí báli.

“ Jeho hodnocení nebylo jen jeho názorem, slýchal totiž reakce mužů, kteří s ní hráli a točili. Svůj snad největší herecký výkon předvedla Iva právě díky tomuto režisérovi temných až hororových snímků. Ve své životní dvojroli ve filmu Morgiana ztělesňuje dvě povahově zcela rozdílné sestry.

Juraj Herz si sám nebyl jistý, kterou ze sester by Iva zahrála lépe, tak ji předal scénář se slovy, aby si vybrala sama, zda chce být Viki nebo Klára.

Udivila celý svět

Herečka nevěděla, tak Herz přišel s nápadem, že bude Janžurová hrát role obě. A udělal dobře. V roce 1973 získal film cenu Zlatého Huga na mezinárodním festivalu v Chicagu, kde se hereckému výkonu mladé herečky poklonil celý svět. Vedení Barrandova ale Morgianu označilo jako „sadomasochistický film“ a Juraj Herz dostal na dva roky zákaz režírovat. Pomohli mu paradoxně až Rusové.

Herz na tuto chvíli vzpomínal: „Do Prahy tehdy přijela delegace sovětských režisérů, kterou prováděla novinářka Jana Klusáková. Soudruzi z Moskvy se jí ptali, co by měli v Praze vidět za filmy, a ona jim doporučila, ať si řeknou na Barrandově o Morgianu. Pak s nimi dělala rozhovor do novin, a když padla otázka, co se jim u nás nejvíc líbilo, odpověděli, že Morgiana.

Když to ředitel Barrandova četl černé na bílém, přišel za mnou, že bych vlastně už mohl zase točit.“

Ponižující rozvod

Díky svým obavám, že zůstane na ocet, se nakonec, jak se u těchto žen stává, provdala za prvního, který o ni projevil zájem. Byl jím kameraman, později také režisér a scénárista Jan Eisner (85), který žil bohémským způsobem života, zároveň s neutuchajícím zápalem pro práci. Seznámili se při natáčení seriálu Píseň pro Rudolfa III. Brzy se ukázalo se, že nešlo o příliš šťastný vztah.

Již po půl roce sňatek z mladické nerozvážnosti nefungoval a otevřeně si řekli, že už spolu nechtějí být. V jejich okolí nebylo pro nikoho překvapením, že se po půl roce dohodli na rozvodu. Ten však byl uměle protahován z důvodů stanovené úřední rozluky.

Herečka se nikdy netajila tím, že do manželství vstoupila pod mírným vnitřním tlakem, aby nezůstala sama, když měla pocit, že o ni muži nejeví zájem. Psal se rok 1968, doba byla plná nejistot a pochyb.

Ivě Janžurové bylo dvacet šest let a podle obecně platných pravidel společnosti už dávno měla být pod čepcem a vychovávat jedno, nebo ještě lépe dvě děti.

Konečně láska!

Zvláštním řízením osudu přišel na svatbu Ivy Janžurové a Jana Eisnera režisér a herec Stanislav Remunda (†84). Ač nezván, pobyl, popil, pojedl a odešel. Krátce nato začal o Ivu Janžurovou usilovat. Dlouho a vytrvale. Herečka jeho náruči podlehla, až když byla unavena táhnoucí se rozvodovou krizí.

Její nový vztah s Remundou byl pevný a vyrovnaný, šťastně v něm vyrůstaly dcery Theodora (46) a Sabina (47). Žili společně celých čtyřicet čtyři let, ale nikdy se nevzali, i když prý herečka po sedmdesátce uvažovala nad tím, že by si svého celoživotního partnera vzít měla. Vztah to byl idylický a s časem se stále rozvíjel a upevňoval. Proto jí tvrdý zásah osudu také velmi hluboce zasáhl.

Jeli společně s Remundou autem a Iva Janžurová řídila. Remundu postihla náhlá cévní mozková příhoda. Řidička okamžitě změnila směr trasy a jela do nemocnice v Hradci Králové, odtud byl režisér přepraven vrtulníkem do Českých Budějovic. Poslední jeho životní údobí se mu jeho Ivuška, jak ji oslovoval, plně věnovala. Byl odkázaný na její péči.

Po jeho smrti si opakovaně stěžovala, avšak žertovně, že jí doma zůstal jeho duch, který jí prý neustále schovává věci, ale samozřejmě také vždy dodala, že je zapomnětlivá.

A život šel dál

Byla hlavně komediální herečkou a diváci si ji dnes ani neumí jinak představit. Svými velkým hereckými výkony ale oslňovala celá ta dlouhá léta návštěvníky divadel. S přibývajícím věkem se začala Iva Janžurová potýkat se zdravotními problémy se srdcem a nakonec bylo jasné, že ji čeká výměna srdeční chlopně. Operaci podstoupila 18. února 2016 v Nemocnici Na Homolce.

Plánovaný kardiochirurgický zákrok trval dvě a půl hodiny a proběhl úspěšně. V prohlášení, které krátce po zákroku poskytlo veřejnosti Národní divadlo, vzkázala herečka svým fanouškům z nemocničního lůžka: „Těším se na všechny diváky a slibuju, že nic nezameškám a všechno společně doženeme!“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...