Jak vyzrát na podzimní depresi jídlem

Podzimní deprese, která každý rok trápí citlivější jedince, opravdu existuje a oficiálně se nazývá sezonní afektivní porucha.

Není nutné ji léčit léky, pomoci vám může pohyb na čerstvém vzduchu a správná výživa s obsahem omega-3 kyselin a vitamínů skupiny B a D. Co tedy na podzim jíst, abyste se cítili dobře?

Také vás může zajímat ...

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny

Důležité tuky potřebné pro zdravou mozkovou činnost naše tělo nedokáže samo vytvořit, proto je důležité přijímat je ze stravy. Jsou zásadní pro každého, obzvláště prospěje těm, co potřebují podpořit psychické zdraví. Přirozené zdroje omega-3 kyselin najdete v mořských řasách, chia a lněných semínkách, vlašských ořeších, sójových produktech, mořských plodech a tučných rybách.

Vitamin D

Vitamin D je pro mozkovou činnost i imunitu velmi důležitý. Tělo si ho „vyrábí“ ze slunečního záření, kterého na podzim ubývá, proto je důležité zvýšit příjem potravin s jeho obsahem. Najdete ho například v oleji z tresčích jater, tučných rybách, játrech a dalších vnitřnostech nebo vaječných žloutcích. Není ho tam ale tolik, proto se doporučuje užívat ho i v doplňcích stravy.

Doporučená denní dávka je 1,000 IU po celý rok, a dokonce i čtyřikrát vyšší množství dokáže zlepšit kvalitu života a nemá vedlejší účinky.

Vitaminy skupiny B

Pokud jsme ve stresu, tělo potřebuje vyšší dávky kyseliny listové a vitaminu B12. Mnohé studie prokázaly vztah mezi depresí a nízkými hladinami kyseliny listové a vitamínu B12 v krvi. Kyselinu listovou najdete v čočce, fazolích, špenátu, kapustě či celozrnných výrobcích, B12 ve vaječných žloutcích, mléčných produktech, rybách, mořských plodech a drůbežím mase.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...