Můj kousek štěstí

Jak vyzrát na podzimní depresi jídlem

Podzimní deprese, která každý rok trápí citlivější jedince, opravdu existuje a oficiálně se nazývá sezonní afektivní porucha.


Není nutné ji léčit léky, pomoci vám může pohyb na čerstvém vzduchu a správná výživa s obsahem omega-3 kyselin a vitamínů skupiny B a D. Co tedy na podzim jíst, abyste se cítili dobře?


Omega-3 nenasycené mastné kyseliny


Důležité tuky potřebné pro zdravou mozkovou činnost naše tělo nedokáže samo vytvořit, proto je důležité přijímat je ze stravy. Jsou zásadní pro každého, obzvláště prospěje těm, co potřebují podpořit psychické zdraví. Přirozené zdroje omega-3 kyselin najdete v mořských řasách, chia a lněných semínkách, vlašských ořeších, sójových produktech, mořských plodech a tučných rybách.


Vitamin D


Vitamin D je pro mozkovou činnost i imunitu velmi důležitý. Tělo si ho „vyrábí“ ze slunečního záření, kterého na podzim ubývá, proto je důležité zvýšit příjem potravin s jeho obsahem. Najdete ho například v oleji z tresčích jater, tučných rybách, játrech a dalších vnitřnostech nebo vaječných žloutcích. Není ho tam ale tolik, proto se doporučuje užívat ho i v doplňcích stravy. Doporučená denní dávka je 1,000 IU po celý rok, a dokonce i čtyřikrát vyšší množství dokáže zlepšit kvalitu života a nemá vedlejší účinky.


Vitaminy skupiny B


Pokud jsme ve stresu, tělo potřebuje vyšší dávky kyseliny listové a vitaminu B12. Mnohé studie prokázaly vztah mezi depresí a nízkými hladinami kyseliny listové a vitamínu B12 v krvi. Kyselinu listovou najdete v čočce, fazolích, špenátu, kapustě či celozrnných výrobcích, B12 ve vaječných žloutcích, mléčných produktech, rybách, mořských plodech a drůbežím mase.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden