Karolína Slunéčková – Přivolala snad svou smrt?

Stále čekala na svou zásadní filmovou roli, talentu měla na rozdávání. Nedočkala se, protože předčasně zemřela.

Krásná a talentovaná, rozená herečka. Taková byla od útlého mládí Karolína Slunéčková. Skvěle ji vystihovalo její příjmení, byla jako sluníčko, však se také původně jmenovala Olga Sluníčková. Narodila se v Kladně, rodina se ale přestěhovala do Ústí nad Labem, kde si rodiče otevřeli hospodu.

Také vás může zajímat ...

Ve dvanácti letech začala navštěvovat baletní školu, zhlédla se i v moderním tanci, uměla dokonce i stepovat. Mimoto recitovala v souboru, který vznikl v ústeckém rozhlase. V patnácti sletech se na dva roky vydala na zkušenou do českobudějovického divadla.

„Měla jsem na sobě kostkovaný kostýmek, žluté tričko, strašně dlouhou sukni, malý kufřík, v něm jídlo, pletení, knihu a kabelku.

Velmi dobře si pamatuji na okamžik, kdy se vlak rozjížděl a na nástupišti stála moje zlatá máma s tatínkem. Měl staženou čepici hluboko do čela, to snad proto, aby mu nebyly vidět slzy,“ zapsala si Karolína do deníčku. V osmnácti uspěla u zkoušek na DAMU.

Po studiích se ocitla v Divadle na Vinohradech a dostávala role pro ni jako stvořené. Snad nejvíc zaujala jako Nataša ve Vojně a míru, ukázala poprvé rozsah svých hereckých možností, bravurně předvedla Natašinu naivitu, ušlechtilost, snivost i vášnivou zamilovanost. Debutovala ve filmu Občan Brych, v titulcích byla ještě uvedena jako Olga Sluníčková.

Jen v černém kombiné

Co se týká její povahy, nebyla pro herečku typická. Tato krásná žena si podle svědectví kolegů a přátel nepotrpěla na krátké románky či povrchní známosti, nevysedávala do pozdních nočních hodin v divadelních klubech. Byla to opravdová dáma, a to i svým životním stylem. Milovala boty, šátky a klobouky, osvojila si elegantní styl oblékání.

„Měla neobyčejně krásné nohy, a proto jen ona mohla hrát celý večer oblečená pouze do černého kombiné.

Stačila odejít dřív, než jí čas vzal její krásu a esprit,“ řekla o Karolině Slunéčkové kolegyně z divadla, Jiřina Jirásková (†81).

Manžela, hereckého kolegu Rudolfa Vodrážku (†68), poznala Karolína už ve škole, byli typickou školní láskou, a nutno podotknout, že na to, že to byli oba herci, velice šťastnou. Rudolf Vodrážka se narodil v Plzni, vystudoval stejně jako jeho žena DAMU a v roce 1959 nadlouho zakotvil v pražském Divadle Jiřího Wolkera. Byl vysoký, pohledný, jako stvořený pro role milovníků a princů.

Také on se před filmovou kamerou objevoval jen nepravidelně a v menších rolích. Viděli jsme ho v Panu Tau a cestě kolem světa, ve snímku V každém pokoji žena a také v Kulovém blesku.

Tady hráli s manželkou rozvádějící se manžele, kteří žijí v rozdělém bytě a komunikují spolu jen prostřednictvím syna.

Hrůza z rakoviny

Zato skutečné manželství Karolíny Slunéčkové a Rudolfa Vodrážky bylo šťastné. V roce 1960 se jim narodil syn Rudolf (60), budoucí televizní střihač a režisér hudebních pořadů. „Nikdy jsme neměli pevný řád a také nikdo nevyžadoval teplé večeře,“ vypráví Rudolf Vodrážka mladší. „Dlouho s námi bydlela babička, která se starala o domácnost. Když zestárla, prostě jsem některé povinnosti převzal já.

Připadalo mi to přirozené a jsem rád, že i já mám podobně volnou profesi.“

Herečka si vedla deníky – syn je nazývá pocitovníky – v nichž se vypisovala ze svých pochyb a obav, zda hereckou profesi zvládne. „Doma jsem byl často svědkem toho, že se rodiče učili texty. Přecházeli po bytě, nebo na chalupě odcházeli se scénářem do lesa. Nikdy jsem ale nevnímal, že by se nějak trápili, že by o své práci pochybovali.

Možná to přede mnou máma jenom dobře skrývala,“ vzpomíná syn. „Jediné, co maskovat neuměla, byl strach z nemocí.

Když onemocněla její kolegyně Nina Popelíková (61), začala mít jakousi předtuchu, že se jí to stane také.“

Nebránila se

Byla kuřačka a na rakovinu plic zemřel i její otec. Odešla v pouhých devětačtyřiceti letech, rok po smrti Niny. Po odchodu nejlepší kamarádky začala panikařit. Kašlala, tvrdila, že ji píchá na hrudi. Nemoc propukla nečekaně, měla i rychlý průběh. „Určitě se bála o zdraví. V člověku se odblokuje něco tím velkým strachem, že prostě tomu pak podlehne,“ uvedl Rudolf Vodrážka mladší.

Její manžel zemřel v roce 2001 a je stejně jako ona pohřben na hřbitově ve Lnářích na Strakonicku.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...