Když se Alena Vránová a Vladimír Ráž pohádali, dokázali spolu třeba týden nepromluvit ani slovo!

Vztah z filmového plátna se přenesl i do soukromí, ale šťastný moc nebyl.

V soukromí to velká pohádka nebyla.

Všichni známe pohádku Pyšná princezna. Král Miroslav v podání Vladimíra Ráže (+77) se do princezny Krasomily, čili Aleny Vránové (88) zamiloval i mimo kameru. A byl z toho pořádný dobový skandál!

V padesátých letech bylo celkem běžným zvykem, že se dívky vdávaly mladé. Aleně Vránové (88) bylo v době, kdy si brala spisovatele Pavla Kohouta (92) necelých devatenáct let. Nešlo jen tak o nějakou obyčejnou svatbu.

Také vás může zajímat ...

Ačkoliv dotyčného autora známe z pozdějších dob spíše jako disidenta, tehdy byl miláčkem režimu a dával to najevo. Veselka se proto musela konat na Stalinovy narozeniny a na všechno dohlížela vládnoucí komunistická strana.

Alena tehdy studovala prvním rokem DAMU. Brzy poznala, že její výběr životního partnera byl velkým omylem. Představoval si totiž, že z herečky vychová vzornou socialistickou manželku.

Znamenalo by to popřít její osobnost: nesměla by se například ani líčit nebo provokovat nějakými drahými módními doplňky. Tohle se ovšem rázné a svobodomyslné Aleně vůbec nelíbilo. Bylo jen otázkou, kdy dojde ke střetu dvou tvrdohlavých osobností.

Vrátil se z festivalu jako paroháč!

Alena přestala být brzy zamilovaná. Do jejího života zanedlouho vstoupil jiný muž a stalo se tak díky legendární pohádce Pyšná princezna. Mladá herečka tam dostala titulní roli a jejího pohádkového partnera hrál Vladimír Ráž (+77). Ten byl stejně jako ona zadaný.

Měl za manželku herečku Alexandru Myškovou (98) a dokonce poměrně čerstvě narozeného syna. Alena později přiznala, že nejprve lásku před kamerou jen předstírali, ale pak už byla mezi ní a Vladimírem skutečná.

„Byl to pohledný muž s obrovským charismatem. Do té pohádky jsme vložili kus opravdické lásky,“ řekla herečka. Její manžel byl v té době na festivalu v Berlíně. Vrátil se už do úplně jiné situace. Pohádkový král Miroslav si svoji princeznu Krasomilu chtěl vzít v reálném životě. K tomu byly zapotřebí nejprve dva rozvody.

Ten Vladimírův byl rozhodně snadnější než peklo, jaké si musela vytrpět Alena!

Filmaři se rozvedené Aleny báli!

Pavel Kohout se cítil být veřejně ponížen, takže se začal mstít. Bylo to opravdu nebezpečné vzhledem k tomu, protože se jednalo o komunistického prominenta. Oběma hercům chodily výhrůžné a nesouhlasné dopisy.

Kohout reagoval i tím, že napsal divadelní hru, která se jmenovala Dobrá píseň. Děj vyprávěl o hanebném muži, který svedl ženu stranického funkcionáře. Čím se spisovatel inspiroval, bylo jasné. Dal nově vzniklému páru pokoj až poté, kdy si sám našel novou ženu.

Alena odnášela svůj vztah i pracovně. Najednou nedostávala role. „Lidé mě odsuzovali a filmaři se mě báli,“ konstatovala. „Dostala jsem od života takovou nakládačku, že jsem se z ní vlastně nikdy nevzpamatovala.“ Nějaký čas mohla hrát jenom v oblastním divadle. Zase tak moc se tím ale netrápila, protože byla šťastná v lásce.

Na dítě si museli počkat

Jak všichni milovníci Pyšné princezny vědí, vztah krále a princezny nebyl nejprve úplně ideální. Stejně problematický byl i vztah Aleny a Vladimíra. Slavný herec měl spoustu ctitelek a nedalo se říct, že by se jim vyhýbal.

Manželství pomohlo, když se po delším snažení podařilo Aleně přijít do jiného stavu. Stalo se to poté, kdy si svoji svatbu dvojice opakovala i v kostele. Na svět přišla dcera Markéta (+55). Čím déle na ni Alena s Vladimírem čekali, tím více se nyní oni starali.

Doslova ji rozmazlovali. Markéta později vzpomínala, že měla skvělé dětství. Jezdila s rodiči na výlety, na hory a dokonce se s nimi dostala na Západ, což v té době byla opravdu výjimka. Viděla tak například Benátky nebo Paříž.

Když vyrůstala, viděla ovšem, jak složitý vztah mezi jejími rodiči panuje. V jednom rozhovoru popisovala: „Tátu chtěla každá a on kolikrát neodolal. Měl různý avantýry, milenky a snad i nějaký vážnější vztah s nějakou baletkou.

“ Žena s mírnější povahou, než měla Alena, by možná nevěry manžela útrpně snášela, ale „princezna Krasomila“ nehodlala snášet pocity ponížení. Našla si proto rovněž milence a dala to Vladimírovi najevo. Ten se cítil uražen. Podle jeho názoru bylo normální, pokud je nevěrným muž, ale žena si něco takového nesmí dovolit!

Další manželství, další dcera

Dcera Markéta byla svědkem i hádek svých rodičů. Bývaly občas pěkně drsné. Když se prý Vladimír hodně naštval, tak s Alenou dokázal nepromluvit celý týden ani slovo. „Pamatuji si na jednu hádku v Paříži,“ popisovala.

„Pohádali se o to, kam půjdeme a táta prostě bouchl dveřmi a zmizel. My jsme potom chodily s mámou po městě celý den samy.“ Rozvod přišel po osmnácti letech vztahu. Do té doby manželé udržovali zdání, že je vše v pořádku kvůli své dceři.

Žádost podala Alena. Hlavním důvodem byl odhalený vztah jejího manžela s jednou baletkou. Kdyby to bývalo záviselo na Vladimírovi, tak by se nerozváděl. Jakmile manželství skončilo, uzavřela i Alena vztah s dosavadním milencem a už se nikdy neprovdala.

Na Vladimíra Ráže ještě jedna žena čekala a dokonce s ní měl opět dceru. Smrt ho zastihla ve spánku v roce 2000. Dcera Markéta s ním měla i nadále dobrý vztah. Popisovala, že to byl on, kdo si s ní více hrál, když byla malá, zatímco matka dávala přednost práci.

Po otcově smrti prý vypínala televizi, kdykoliv se tam objevil nějaký film, ve kterém hrál, protože by to citově nezvládla.

Druhý díl měl být horor!

Málo se ví, že své nejslavnější role si Alena Vránová a Vladimír Ráž měli ještě jednou zopakovat. V roce 1971 bylo totiž na Barrandově naplánováno pokračování. Film se měl jmenovat Pyšná princezna královnou. Děj by býval v podstatě kopíroval příběh z prvního dílu.

Miroslav a Krasomil měli mít dceru, z té by vyrostla princezna a ta by se zamilovala do skutečného zahradníka. Nakonec se ale od natáčení upustilo, protože scénář prý připomínal spíš hororové vyprávění!

Jejich jediná dcera krutě doplatila na vztah k alkoholu!

Špatně bohužel dopadla jediná dcera slavného páru. Markéta sice vystudovala filologii, měla doktorský titul, podnikala v oblasti cestování a jako tlumočnice jezdila po světě, ale bohužel se jí nedařilo v soukromí.

Obě manželství se jí rozpadla, začala pít a po čtyřicítce se její stav rapidně zhoršoval. Měla zdravotní problémy, zničila si játra a ledviny a prodělala mozkovou mrtvici. Pomohla by transplantace ledvin, ale alkohol to Markétě nedovolil uskutečnit. Zemřela o Vánočních svátcích roku 2013.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...