Když se Petra Janů dozvěděla pravdu o manželově nemoci, tak mu prognózu tajila!

„Žijete celou dobu vedle něj, víte, že žádné světlo z tunelu nevede, a přitom se snažíte chovat normálně.“

Začátky své úspěšné kariéry má Petra Janů (68) spojené s divadlem Semafor. A také počátek osudového vztahu s mužem, který z ní udělal hvězdu a strávil vedle ní většinu života.

Zpěvačka Petra Janů (68) měla při příchodu na svět hodně mladé rodiče. Matce bylo sedmnáct let, otci pouhých devatenáct a rodičovství v tomhle věku určitě neplánovali. Jejich vztah pak také moc dlouho nevydržel. Společný život si budoucí hvězda moc neužila, rozchod rodičů přišel v době, kdy jí byl pouhý rok.

Také vás může zajímat ...

Záchrana v poslední chvíli

V útlém věku byla předána do výchovy babičce. Tam to nebylo špatné, musela ale snášet posměch ostatních dětí za to, že „nemá mámu“. Opravdu to tak vypadalo, protože matka jí navštěvovala jenom občas.

Společně s ní začala žít až od svých jedenácti let. Byl to pro zpěvačku obrovský šok, protože z Prahy se musela přestěhovat na venkov. V té době už snila o budoucí kariéře.

Zpívala amatérsky na venkovských zábavách. Mnoho nechybělo a všechno skončilo hned na začátku. Petra se totiž pokusila o sebevraždu z nešťastné lásky. Chodila s klukem, kterého při vystoupení na pódiu viděla, jak se líbá s jinou dívkou.

Bál se jí zkrátka říct, že už má jinou. Dobrovolná smrt vypadala jako nejlepší řešení – Petra po příchodu domů spolykala spoustu prášků. Nejednalo se o demonstrativní akt, skutečně chtěla umřít.

Naštěstí zasáhl osud v podobě včasného příchodu matky. V nemocnici pak Petře vypumpovali žaludek a zachránili jí život. Musela si pak ale čtrnáct dnů pobýt v psychiatrické léčebně.

Úřednický život ji nudil!

Všechny uvedené události prožívala populární zpěvačka ještě pod svým skutečným rodným jménem. To znělo jinak: Jana Petrů. Změnila si ho až po příchodu do pražského Semaforu na radu Jiřího Suchého (89). Důvod byl očividný: jedna zpěvačka jménem Jana Petrů už byla známou osobností a lidé by si jí s ní pletli.

Ještě předtím, než se do Prahy dostala, nevypadalo to, že jednou bude plnit sportovní haly s mikrofonem v ruce. Poté, co neuspěla s prospěchem na technické průmyslovce, šla studovat ekonomickou školu a měla pak před sebou kariéru obyčejné úřednice.

Nastoupila do běžné práce. „V šest ráno jsem se tři kilometry do kopce trmácela na autobus. Bylo to děsný a já po dvou letech zjistila, že tohle nechci,“ popisovala později. Zpívání se věnovala ve svém volném čase.

Díky tomu se dostala do talentové soutěže Mladá píseň, která se pravidelně konala v Jihlavě. První pokus upoutat na sebe pozornost nevyšel, ale při tom druhém v roce 1972 obsadila na festivalu druhé místo. Následovala nabídka z již zmíněného Semaforu. Právě tam potkala i muže svého života, Michala Zelenku (+63).

Nejprve lekce chování, potom láska

Michal byl tehdy manažerem známého zpěváka Karla Černocha (+64). Hledal k němu nějaký vhodný ženský hlas. Petra mu byla doporučena, ale jeho první dojmy byly katastrofální, což dal mladé zpěvačce také dost neuctivě najevo. Petra zpětně uznala, že tehdy se svým vzhledem rozhodně nemohla moc chlubit.

„Doma jsem si dělala trvalou, samý krimplen a tak dále,“ vzpomínala. Michal jí řekl, že vypadá příšerně a že je přijatelná jedině, když člověk zavře oči. Rovnou se nabídl, že kdyby se chtěla zbavit sukně, kterou měla na sobě, tak jí klidně hned roztrhá. Petra to vzala sportovně.

Uvědomila si, že to s ní tenhle člověk myslí dobře. Došlo jí, že cesta za slávou nebude samozřejmostí a že se určitě nestane, aby jí do dvou měsíců zavolali z Hollywoodu, jak si původně bláhově představovala.

Chodila k Michalovi jednou týdně na lekce a přirovnávala to ke slavnému muzikálu My Fair Lady. Tam hlavní hrdinka, prostá květinářka Líza také chodila k profesoru Higginsovi. A rovněž se do něho zamilovala, jako Petra do Michala.

Vdávat nebo ženit se ale nechtěli, ovšem donutily je k tomu dvě okolnosti. Jednak Petřina maminka, která jim doslova vnutila snubní prstýnky – a jednak snaha vyhnout se politickému festivalu. Svatba pro to byla dobrou výmluvou.

Tři měsíce bez pohybu

Michal byl nejen skvělým manželem, ale výrazně Petře pomáhal s její kariérou. V 90. letech se ale stalo něco, co zpěvačku na čas vyřadilo z provozu. Prožila těžkou autonehodu, kterou odnesla hlavně její noha. Měla jí tři měsíce sešroubovanou v sádře.

Bylo to dost času na to, aby si uvědomila, jak je štěstěna vrtkavá a jak může být ve zlomku sekundy všechno najednou pryč. Pronásledovala jí i další smůla: kromě havarovaného auta přišla ještě o další dva vozy, které jí někdo odcizil. Ani jeden z nich nebyl pojištěný, takže to byla ztráta bez náhrady.

Zjistila tak prý alespoň, kdo je opravdovým přítelem a kdo se drží v blízkosti jen tehdy, když je úspěch. „V jistém smyslu jsme začínali úplně znova,“ konstatovala. „A vyhrabali jsme se z toho. Taková věc hodně sbližuje.“

Musela se tvářit, že je vše v pořádku

Petra nikdy nechtěla mít děti. Na tomto rozhodnutí se jistě podepsal i fakt, že pocházela z rozvrácené rodiny. Zpěvačka toho nikdy nelitovala. Její city ale brutálně zasáhl osud jiným způsobem: od lékařů se totiž jednoho dne dozvěděla, že manžel je smrtelně nemocný.

Bylo to v červnu roku 2011, kdy jí bylo sděleno, že Michal má rakovinu a zbývají mu už pouhé měsíce života. Nikdy mu nesdělila pravdu a dál se před ním tvářila optimisticky. Věděla, že smrt je už nablízku, ovšem připravit se na takovou věc člověk nikdy nedokáže.

V prosinci téhož roku jí Michal opustil navždy. Petra měla na onen den naplánovaná dvě vystoupení. Nedala svému smutku průchod a nezrušila je. Věděla, že Michal by si to tak přál.

Publikum nemělo tušení, co se jí ráno stalo a to jí dodalo sílu. Další velkou lásku už Petra nehledala. Vztahů s muži se nevzdala, ale ví, že nikoho takového jako Michal už nikdy nepotká.

Ocitla se v ohrožení ze strany nebezpečných vězňů!

Na doby, kdy Petra Janů zpívala tvrdý rock, už vzpomínají hlavně pamětníci. Zpěvačka tehdy nosila provokativní afro účes a u mikrofonu opravdu řádila. Svůj vzhled uplatnila dokonce ve filmu, kde měla hlavní roli.

Snímek se jmenoval Koncert a Petra se tam ocitla jako rukojmí dvou uprchlých nebezpečných vězňů. Doprovázela jí tehdy skupina Bumerang z Plzně, se kterou Petra kdysi opravdu hrála. Když se později skupina rozpadla, její členové vytvořili jinou kapelu: legendární Turbo.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...