Ladislav Štaidl osudově zasáhl do životů dvou slavných zpěvaček!

Se svojí první kapelou začal Ladislav vystupovat už na gymnáziu!

Je autorem více než 200 písní, léta byl blízkým spolupracovníkem Karla Gotta (79). I když s kariérou v 90. letech skončil, písničky Ladislava Štaidla (73) se hrají i dnes.

Skladatel a hudebník Ladislav Štaidl (73) se o hudbu zajímal už od dětství. Velký lidský vzor měl spolu se svým bratrem Jiřím (+30) v otci. Ten byl před únorem 1948 úspěšným podnikatelem. Po změně režimu o všechno přišel, ale nikdy nebyl zatrpklý. „Šel řídit náklaďák. Když už jsme rozum brali, se smíchem nám říkal, jak ho vlastně komunisti osvobodili,“ popisoval v jednom rozhovoru.

Také vás může zajímat ...

„Dřív celé noci šrotoval, řešil pohledávky i úvěry, problémy se zaměstnanci a tohle a támhleto. A po převratu už ve tři odpoledne nevěděl, kde pracuje.

Měl geniální talent přizpůsobivosti, který jsem po něm zdědil.“

Nevěděl, co s penězi

V době, kdy Ladislav s hudbou začínal, ještě nešlo o obor, ve kterém by se dalo snadno uživit. On i jeho bratr ale měli velký talent. Ladislav už na gymnáziu hrál ve školní kapele. Byla to celkem divoká doba a tatínek manažera skupiny měl prý největší radost z toho, když nadšené obecenstvo rozmlátilo sál. „Úspěch měřil počtem policejních vozů, které přijely udělat zátah.

Tak správně už tehdy chápal šoubyznys,“ konstatoval pobaveně po letech hudebník. Po maturitě hledal Ladislav místo, kde by mohl s kapelou dál hrát, ale nakonec musel nastoupit do „normální“ práce. Nastoupil do ústředí prodeje výtvarných děl. Brzy ale uspěl v konkurzu na kytaristu do divadla Semafor. „Měl jsem měsíčně sedmnáct představení, za každé padesát korun a nevěděl jsem, co s nimi.

Psal se rok dvaašedesát a velký rum stál čtyři padesát.,“ svěřil se.

Projekt s divadlem ztroskotal

Společně s bratrem lákalo Ladislava autorské divadlo. Po dvou letech v Semaforu si proto jedno založili. Jmenovalo se Apollo a jeho hvězdami byli například Karel Gott (79) nebo Petr Spálený (74). Projekt trval jen tři roky a ztroskotal na malé návštěvnosti – diváci nepřijali kombinaci písniček oblíbených interpretů a jejich hereckých pokusů.

Velkou školou bylo pro slavného hudebníka půlroční angažmá v americkém Las Vegas. Po návratu do vlasti se pak Ladislav stal šéfem vlastního orchestru, který doprovázel řadu let Karla Gotta. V září roku 1974 se Ladislav oženil, téhož roku v prosinci se mu narodil první syn a o rok a půl později druhý. Rozhodně ale nepatřil k věrným manželům.

Dvě z milenek byly velmi slavné – přičemž jedna z nich byla dlouhá léta tajná a v podstatě mu obětovala život a vztah s druhou sledovala veřejnost.

Tou první byla Jitka Zelenková (68), druhou pak Iveta Bartošová (+48), o které se dá říct, že po boku Ladislava možná prožila své nejšťastnější období v životě.

Dítě si na něm vynutila!

Do Ladislava byla Jitka Zelenková zamilovaná dlouho a šíleně. Všechny ty procítěné písničky, které natočila v 70. a 80. letech, byly právě o něm. On ale nebyl věrný ani svým milenkám. Vztah se Jitce podařilo utajit a vyšel najevo až tehdy, kdy o něm hudebník napsal ve své vzpomínkové knize. Sebekriticky tam uznal, že se k zamilované zpěvačce nechoval vždy fér.

S Ivetou Bartošovou se Ladislav sblížil, když blonďatá hvězda začala vystupovat jako host na koncertech Karla Gotta. Ve starším, vlivném a vyrovnaném partnerovi viděla Iveta člověka, který jí v životě pomůže. Začala s ním žít. Chtěla s ním mít dítě, ale to skladatel odmítal – a když přesto Iveta otěhotněla, musela jít na interrupci.

Při druhém pokusu jí to ale už vyšlo a dvojici se tak narodil syn Artur (22). Ladislav začal s Ivetou a synem žít ve vile v Jevanech. Vztah ale nevydržel. Zacloumaly s ním jednak únos zpěvačky, ať už šlo o vymyšlenou nebo skutečnou akci a také její nevěra s Rudolfem Hrušínským nejmladším (47).

Rozešli se, když Arturovi byl rok, ale o svého syna se později Ladislav dokázal postarat.

Jeho knížka vzpomínek měla skandální příchuť!

Po roce 1989 Ladislav nejprve utlumil a později úplně skončil svoji profesionální hudební činnost. V roce 1993 obdržel diamantovou desku za sedm a půl milionů prodaných nosičů s jeho hudbou. S manželkou se rozvedl v roce 2001. V novém tisíciletí pak na sebe upoutal pozornost zejména svoji hodně otevřenou autobiografií.

Musel také čelit nařčení ze spolupráce se Státní bezpečností – ukázalo se ale, že ho vedla v evidenci bez jeho vědomí a po roce se přestala o cokoliv snažit, protože Ladislav odmítl udávat.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...