Marcel Vašinka – Celé roky měl pocit,

Pardubický rodák pochází z herecké rodiny, otcem byl divadelník Vlastimil Vašinka, maminka byla rozená Švehlíková, což znamená, že známý herec Alois Švehlík (79) je Vašinkův strýc.

Když byly Marcelovi dva roky, jeho otec zmizel. Matka pracovala v Praze, a tak budoucího herce a dabéra vychovávali babička s dědečkem v Pardubicích. K divadlu se zprvu stavěl zády, nakonec si ho získalo. Nejdřív navštěvoval dramatický kroužek, pak vystudoval jak Státní konzervatoř, tak DAMU. Poté nastoupil do Městských divadel pražských.

Také vás může zajímat ...

Před filmovou kamerou vystupoval v menších rolích, takhle se objevil ve filmech Den pro mou lásku či Marečku, podejte mi pero. Hlavní roli získal ve snímku Víkend bez rodičů, hrál tu řidiče Milana Nedomu, jeho partnerku představovala Milena Steinmasslová (63). V sedmdesátých a osmdesátých letech býval často obsazován do rolí princů.

„Prince jsem hrál hodně, ale vlastně málo,“ s úsměvem vzpomíná Vašinka. „Hrál jsem spíš takové hloupé hochy. A pokaždé jsem měl něco za lubem,“ prozradil s tím, že se na ty staré pohádky občas s nostalgií a pobavením dívá, ale jen díky tomu, že mu třeba zavolají kamarádi, že je zrovna v televizi.

„To se pak před tou obrazovkou hodně nasměju,“ říká.

Strastiplné hledání

V současné době se zabývá převážně dabingem. Velice rád dabuje Marca Harmonyho v Námořní vyšetřovací službě. Natočilo se už třináct řad po čtyřiadvaceti dílech a podle odezvy diváků je tento seriál nesmírně úspěšný. A aby si nezasvěcení nedělali o této herecké disciplíně zbytečné iluze, Vašinka vše uvádí na pravou míru: „Dabing moc zábava není, je to docela těžká herecká profese.

Film, který dabujete, se vám buď může líbit, nebo taky ne. Ale třeba mnohé kreslené filmy zábavné jsou, ovšem jejich dabování je někdy o hlasivky. Musíte nadabovat každý skřek, hek, úlek a tak dále.“ Vašinkův příběh je složitou výpovědí o dlouhém a strastiplném hledání. Marcelovo dětství bylo svízelné a neuspořádané, matka si jeho a sestru vzala k sobě do Prahy až po delší době.

Bydleli ve vlhkém suterénním bytě, Marcel vyhledával společnost pijanů, tuláků a ztracených duší. Pořád měl pocit, že je něco špatně. Jenom na jevišti mu bylo dobře.

Nemusel tam totiž být sám sebou.

Propil, co měl

Chtěl žít jako ostatní, nějakou dobu se o to i pokoušel. Vystudoval vysokou školu a našel si přítelkyni, herečku. Jednalo se o Dagmar Veškrnovou, později provdanou Havlovou (65). Dodnes jsou kamarádi a Marcel o vztahu mluví v superlativech. „Že jsem homosexuál, to jsem si uvědomil v době, kdy jsem chodil s Dášou Veškrnovou,“ vzpomíná. „Ona byla natolik vášnivá, že jsem jí vůbec nestačil.

A tam jsem pochopil, že to bude asi i tím, že mne vlastně daleko víc zajímají muži,“ vysvětluje herec a dabér. Od zjišťování pak nebylo daleko k činům – byl Dagmar nevěrný s mužem, za nějakou dobu se jí také přiznal. Vedle pekla spojeného s homosexuální orientací prožil i velký boj s démonem jménem alkohol.

Došlo to s ním tak daleko, že když ho opustil jeden přítel, sebral všechny peníze a na měsíc odjel na Slovensko. Tady ve dne v noci pil s celou vesnicí. Všechno platil a popíjel tak dlouho, dokud vesničané nepropili veškeré jeho úspory.

Když došly peníze, rozloučil se a odjel.

Moje rodina

Naštěstí nestačil dospět k úplnému sebezničení, protože našel spřízněnou duši. Se současným přítelem žije už více než tři desítky let, v roce 2009 spojili své osudy registrací a z přítele se stal manžel. A z Marcela Vašinky vyrovnaný člověk, který už se dávno alkoholem neničí. Všechno jeho tápání se odehrávalo v době, kdy o tématu homosexuality existovalo jen minimum informací.

Žádný internet, žádné informační kampaně, žádné návštěvy u psychologa. Marcel dnes říká, že nebyl nikdo, s kým by mohl o svém trápení a bolesti mluvit. Vším si musel projít sám. „Moje rodina, to je můj partner,“ prohlašuje dnes hrdě. Jeden nesplněný sen mu ještě zbyl: zahrát si v muzikálu. Tvrdí, že to bohužel nejde, protože na to pěvecky nemá.

„To bych musel zpívat jako Monika Absolonová,“ směje se.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...