Marek Vašut – Deprese ho přivedly až na hranici života a smrti

Jeho otec byl taneční teoretik a kritik, maminka baletka Národního divadla. Už jako dítě se Marek objevoval před kamerou, viděli jsme ho například ve filmu oblíbené režisérky dětských snímků Věry Plívové-Šimkové (85) Káťa a krokodýl či Přijela k nám pouť, dále pak ve filmech Velké trápení, Smrt mouchy, Lásky mezi kapkami deště.

Absolvent pražského gymnázia a DAMU hrál v Národním divadle v Brně i v Praze, tam dokonce sedm sezon. Patří k těm tuzemským hercům, kteří si zahráli i v zahraničí. V několika hollywoodských filmech byl obsazen do epizodních rolí gangsterů.

Také vás může zajímat ...

Jeho filmografie je pozoruhodně rozsáhlá, na začátku stojí významná role ve snímku režiséra Jaroslava Soukupa (72) Pěsti ve tmě z roku 1986.

V trenýrkách

Vašut tu velmi věrohodně ztvárnil boxera Vildu Jakuba, který se má ve zlověstné atmosféře ponurého roku 1936 utkat s německým šampionem Kurtem Schallerem. Přitom Němci samozřejmě nehodlají předvádět čistou hru. Co se týká obsazení hlavního hrdiny, sportovce Vildy, měl režisér Soukup od začátku jasno. Rozhodl se vsadit na tehdejší ještě neokoukanou tvář Marka Vašuta.

Měl s ním už zkušenosti z divácky velmi úspěšného filmu Láska z pasáže, kterou natočil dva roky předtím. Přesvědčil se, že Vašut má talent i charisma, navíc je to chlapák, a tak se na roli boxera hodí jako málokdo. „Jakmile jsme dopsali scénář, hned jsem se s ním rozjel za Markem, který byl zrovna na vojně,“ zavzpomínal Soukup. Jeho zděšení, když mladého herce uviděl, nebralo konce.

„Půl roku tam jenom ležel a cpal se, takže měl o dobrých patnáct kilo víc. Stal se z něj neuvěřitelný cvalda, tlouštík,“ chytal se za hlavu režisér. Vašutovi nekompromisně sdělil: „Buď radikálně zhubneš, nebo budeš mít smůlu.“ Ten o roli nesmírně stál, a tak ihned skončil s přejídáním a začal tvrdě sportovat.

„Dokázal, že v trenýrkách může dobře vypadat i český herec,“ spokojeně podotýká Jaroslav Soukup.

Na houpačce

„Chtěl jsem jít na filozofii,“ říká o svých někdejších plánech Marek Vašut. „Byl jsem mladý rozervanec a myslel jsem si, že filozofie mě naučí nejenom klidu mysli, ale i chápat, proč se svět točí a jak se točí. Dneska jsem rád, že jsem na ni nešel, protože si myslím, že filozofové to určitě nevytrhnou.“ Marek Vašut působí na volné noze, což reálně znamená, že čeká, až mu zazvoní telefon.

Zvykl si proto na okamžiky jako na houpačce, kdy, jak sám říká, půl roku o práci nezavadíte, a pak najednou máte tři nabídky zároveň. Jeho osobní preference vypadají následovně: „Kdybych to měl nějak seřadit, nejraději mám film, pak televizi a až potom divadlo.

Jinak se mi v herecké profesi už splnilo víc, než co jsem si kdy mohl vůbec vysnít,“ spokojeně přiznává představitel Pažouta z filmu Román pro ženy. O profesním životě i názorech mluví ochotně, soukromý život si však úzkostlivě chrání – oba tyto světy striktně odděluje. „Moje rodina a moje vztahy jsou tabu, protože do toho nikomu nic není.

Vztah muže a ženy je ta nejsložitější věc na světě. Je to nebe i peklo, komedie i tragédie, zkrátka věčné téma, a nevím, proč bych o tom měl někomu vyprávět,“ stále dokola opakuje. Tvrdí, že pouhá fyzická krása ženy ho dnes už tolik neoslovuje. „Musí být spojena i s charakterem, určitým intelektem a také smyslem pro humor.

Okouzlení pouze vnější krásou totiž dlouho nevydrží,“ je přesvědčen herec.„Šestého srpna 2000 jsem se skutečně pod vlivem dlouhodobých neléčených depresí rozhodl dobrovolně odejít ze života,“ veřejně prohlásil seriálový detektiv Martin Tomsa v červnu téhož roku, aby umlčel nejrůznější spekulace. Tehdy prosil o klid, který nutně potřeboval k vyřešení této obtížné životní situace.

„Proto jsem to přece dělal.

Aby se o mně hodně mluvilo,“ prohlásil dva roky poté se svým pověstným humorem.

Deprese pod kontrolou

Je z něho vzorný pacient. „Ta nemoc, které se říká deprese, v mém případě vyžaduje stálou a pravidelnou léčbu. Díky moderním medikamentům je to úplně v pohodě a máte to pod kontrolou,“ tvrdí umělec. Zdá se, že nemluvil do větru, působí vcelku vyrovnaným dojmem.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...