Marie Rottrová – Zpěvačkou být nechtěla, učarovaly jí brusle

Sama poslouchá i kapelu J. A.R. a směje se tomu, že dnes už kdekdo vylepšuje její song Večerem zhýčkaná na Fernetem ztřískaná. Osud se s ní nemazlil, přesto se díky píli a pevné vůli dokázala postupně vypracovat na jednu z největších hvězd naší populární hudby.

Také vás může zajímat ...

Chtěla být krasobruslařkou

Narodila se v Ostravě-Hrušově do katolické rodiny. Tatínek Vladimír byl varhaník, dirigent a na střední škole učil hudební výchovu. Maminka Ludmila byla o mnoho let mladší než on a s Marií a jejím o dva roky mladším bratrem Vladimírem byla doma. Do práce nastoupila, až když bylo Marii třináct. Ve školní družině dělala vychovatelku a zpívala v tatínkových sborech.

Marie, ze všech stran obklopená hudbou, se už jako malé děvčátko učila hrát na piano a v devíti letech začala navštěvovat Lidovou školu umění. Jejím snem ale nebyla dráha zpěvačky. Chtěla se stát krasobruslařkou nebo učitelkou. Nakonec se přihlásila na střední pedagogickou školu, ale protože pocházela z věřící rodiny, tak ji nevzali. Zkusila tedy gymnázium v Bohumíně.

Pro její vynikající výsledky ve škole ji přijali.

Tam začala zpívat se školní kapelou.

První okouzlení

Po maturitě ji nevzali na práva, opět pro její původ. Nastoupila tedy jako úřednice do ostravské pobočky Československé státní spořitelny. Práce ji těšila, ale muzice se věnovala dál. V té době ji okouzlil swing. Hodně poslouchala Orchestr Gustava Broma (†74), zejména zpěvačku Jarmilu Veselou (†84), která se stala jejím idolem.

Sama pak začala vystupovat s kapelou, která hrála vždy v neděli na takzvaných čajích. Tehdy dvacetileté Marii učaroval pohledný kytarista Vlastimil Kučaj (†56). Vedle kytary zpíval, byl amatérským letcem a dělal leteckou akrobacii, o které uměl báječně vyprávět. Netrvalo dlouho a ti dva se vzali.

Marie svůj hlas dál pilovala a začala navštěvovat pěvecký kurz uznávaného pěveckého pedagoga Lea Jehneho (†68). V roce 1961 se pak zúčastnila hudební soutěže Hledáme nové talenty. Postoupila do finále a ze čtyř skončila čtvrtá. Tam si ji vyhlédli lidé z televize a rádia a nabídli jí další spolupráci.

Jako zástupkyně Ostravy pak byla pozvána do televizního pořadu Poprvé před kamerou, kde s písní Rozmarné stvoření zvítězila.

Kariéra a děti

Následně dostala nabídku zpívat v ostravském Orchestru Břetislava Pěchníka a ve skupině Františka Trnky. Později, až do roku 1963, vystupovala s Ostravským rozhlasovým orchestrem. V té době se jí už jako vdané paní narodil syn Martin (55) a o dva roky později syn Vítek (53). Pěvecká kariéra šla na čas do ústraní a Marie se začala naplno věnovat rodině. Být doma ji bavilo.

Ze své podstaty je totiž domácí typ, baví ji vařit, starat se o druhé a má ráda i domácí práce. V manželství se vše točilo kolem rodiny a muziky, ale skutečná láska tam chyběla. V roce 1965 se vrátila na pódia a začala zpívat s ostravskou rockovou skupinou Samuel.

Po roce ale přešla do kapely Majestic, kde hrál na kytaru její muž.

Osudová změna

Úspěch a rozvod

Její popularita stoupala – byla častým hostem v televizi a jezdila na zahraniční turné. V kariéře měla Marie úspěch, ne však v osobním životě. V manželství to neklapalo, odcizení mezi ní a Kučajem se prohlubovalo až se nakonec oba dohodli, že se po deseti letech rozvedou. Marie se pak jako samoživitelka musela začít otáčet.

Měla až dvacet koncertů do měsíce, k tomu natáčela, jezdila na zájezdy. Hodně jí tehdy pomáhala její maminka bez které by to vůbec nešlo. A pak také tchyně. Každé prázdniny si brala kluky na chalupu v Jeseníkách. Odchod do ciziny Marie ale sama nebyla. Měla poměr se šéfem Flaminga Richardem Kovalčíkem. Jenže ani tenhle vztah nevydržel.

V roce 1975 Kovalčík zemřel v sedmatřiceti na rakovinu. Marie jeho odchod nesla těžce. Stejná nemoc později zabila i jejího prvního manžela. Když Kučaj onemocněl, Marie si ho vzala k sobě domů a starala se o něj až do jeho smrti.

V roce 1985 se pak z rodné Ostravy přestěhovala do Prahy.

Tady se seznámila s německým podnikatelem českého původu Georgem Burgersteinem, který tu vystavoval hudební nástroje. V roce 1988 se za něj provdala. Ještě naposledy vystoupila s Flamingem a pak se hodlala stát ve Stuttgartu ženou v domácnosti. V Německu ale nevydržela a s manželem se po roce 1989 vrátila do Česka.

Na okraji Prahy si postavili dům a Marie se pomalu připravovala k návratu na scénu.

V roce 1995 pak natočila comebackové album Jeřabiny.

Do třetice

Na výsluní se sice vrátila, ale její manželství zkrachovalo. Samotu zaháněla prací. Naštěstí zjistila, že na ni publikum nezapomnělo. V té době potkala svého obdivovatele, o patnáct let mladšího Milana Říhu, který ji miloval už od studentských let. Byl ženatý, ale Marii se vytrvale dvořil. Nakonec neodolala a zamilovala se. Milan se rozvedl a v roce 2016 Marii přemluvil ke třetímu sňatku.

Vzali se tajně v kostele v Orlických horách. Svatby se zúčastnil jen syn Vítek s rodinou, Martin žije v Kanadě. V roce 2009 byla Marie na Cenách Anděl uvedena do Síně slávy a o dva roky později se s profesionální kariérou oficiálně rozloučila koncertem ve vyprodané hale v Ostravě.

Žije spokojeně na okraji Prahy a věnuje se rodině.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...