Martin Dejdar – Málem zanevřel na celý svět

Zpočátku to vypadalo, že je dítě štěstěny. Výjimečně talentovaný chlapec z Chrasti u Chrudimi na dětství vzpomíná rád. Ve sportu pochopitelně vynikal, ale že by byl ponořený do učebnic, to tedy nebyl.

Spíš se projevoval jako třídní šašek a bavič, a tak se ve čtvrtém ročníku na gymnáziu rozhodl, že bude dělat zkoušky na pražskou DAMU.Všichni, spolužáci i profesoři, mu říkali, že se pomátl a že se na takovou školu nemůže dostat. Vytřel jim zrak, přijali ho napoprvé, což se ne každému podaří.

Také vás může zajímat ...

Přitom nikdo z rodiny nebyl herec a on nikdy divadlo nehrál, ba ani ochotnicky.

Kůň by to nevydržel

V Chrasti ani nebyla příležitost hrát, ale působil tam taneční kroužek, do kterého Dejdar (53) jako chlapec chodil. Po vysoké škole nastoupil do pražského Studia Ypsilon, brzy prorazil i ve filmu, zazářil v muzikálu Šakalí léta, za hlavní roli ve snímku Učitel tance pak dostal Českého lva. Rovněž jeho televizní kariéra je neobyčejně bohatá, Dejdar je zdatný moderátor i bavič.

Osudným se mu stalo to, že se rozhodl dokázat, jak je všestranný, a vystoupit ze škatulky komika a baviče. Jak se ovšem říká, kdo chce moc, nemívá nic. Život mu poničil film Panství z roku 1998, který se rozhodl produkovat. Byl to snímek v angličtině, s mezinárodní účastí a velkými ambicemi. Výsledek bohužel nebyl takový, jaký Dejdar očekával.

Tvrdí však: „Panství nebylo neúspěšné, jak se tady psalo. Ten film nebyl propadák a vůbec nebyl prodělečný. Sám o sobě. Pro nás ovšem prodělečný byl, podvedl nás distributor. Nezaplatil nám peníze, které dostal za prodej do zahraničí.“ Bavič údajně dlužil bezmála osm milionů korun, což splácel deset let způsobem, kdy se téměř udřel.

Aby splatil dluhy, začal hektickým tempem pracovat: hrál v divadle, v televizi, uváděl Ptákoviny, napsal knihu, vystupoval s rockovou kapelou. Takové tempo by snad nevydržel ani kůň, Dejdar ano. Prohřešky jiných mu dvacet let komplikují život. Sáhl si na dno, ale využil toho v profesi.

V muzikálu Mýdlový princ hraje neúspěšného herce, naprostého zoufalce, a říká o tom: „Moje osobní situace mi pomohla lépe ztvárnit roli, můj výkon je přesvědčivý.

Švagr jako víno

Svéráznému thrilleru se ovšem podobá i umělcův soukromý život. Danielu Dejdarovou (47), rozenou Švábovou, právničku a modelku, si vzal za ženu v červenci roku 1994. Vlastně se pořádaly svatby hned dvě, zároveň se ženil i Danielin bratr Michael Šváb (50), bral si Američanku, ale tohle manželství vydrželo jenom rok. Také švagr Dejdarovi příliš štěstí nepřinesl.

V té době se hodně přátelili, spolu založili právě onu produkční firmu, která měla financovat Panství a přinesla slavnému herci jen samé neštěstí, dluhy a deprese. Ovšem jeho švagr se u pouhých dluhů nezastavil, měl před sebou mnohem víc. Nezastavil se před ničím.

Události dospěly tak daleko, že pojem Švábův gang už najdete i na Wikipedii.

Dobré srdce kluka z Chrasti

Michael Šváb dostal u soudu doživotní trest, jeho tři nejbližší společníci vyfasovali jedno doživotí, třicet a dvacet let. Gang unášel podnikatele do ciziny a tam je likvidoval. Jeden z unesených podnikatelů zemřel na sklonku roku 2012 v poušti u Dubaje po dušení plastovou fólií a úderech kamenem do hlavy. Druhého skupina zastřelila o rok později v Itálii, kam ho převezla z francouzské Nice.

Ve stejné době přijel na popud Švába do Nice i další byznysmen, toho však patrně zachránilo to, že do ciziny dorazil s celou rodinou. Rok před první vraždou vylákal gang do Valencie někdejšího českého provozovatele internetových portálů, jenž se musel z tamního zajetí vyplatit astronomickou částkou.

Není divu, že Martin Dejdar postupně přestal věřit lidem, existovalo i riziko, že zanevře na celý svět. Od švagra se distancoval. Rodinu, která je nyní už zase zpátky v Praze, poslal na delší dobu do Ameriky, kde se syn snažil prosadit v hokeji. Táta zůstal v Čechách, aby nákladný život za oceánem ženě a dětem financoval. Nakonec zvítězilo jeho dobré srdce obyčejného kluka od Chrudimi.

I když míval hodně hluboko do kapsy, nikdy nepřestal přispívat na charitu.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...