Milovanou Štěpánku zradily její vrásky

Kdo z nás by si nepamatoval Štěpánku Haničincovou. Naši Štěpánku. Ženu, která provedla dětstvím celé generace televizních diváků. Ale i milované hvězdy občas končí špatně. Stejně jako ona.

Osud ji průběžně profackovával vlastně už od narození.

Také vás může zajímat ...

„Neměla jsem hezké dětství,“ říkávala, a měla přitom zjevně na mysli svého otce. Notorického alkoholika, který své ženě a dětem v kartách prohrál i dům nad hlavou. Kolikrát museli s bráchou utíkat ven, když se vrátil opilý domů. Aby jim nic neudělal.

Brášku jí zabil nevybuchlý granát

Další velká životní tragédie zasáhla Štěpánku hned po válce. To když jejího mladšího brášku Pepu zabil nevybuchlý granát. A navíc si v tu chvíli zoufalá Štěpánčina maminka sáhla na život. K životu ji přivedli zpět na poslední chvíli. Přežila, ale už nikdy nebyla taková jako dřív.

Snila o tom stát se herečkou

Pro dospívající slečnu to znamenalo jediné. Odejít z domova a co nejdříve se pokusit postavit se na vlastní nohy. O tom, čím by jednou v životě chtěla být, měla i ve svém věku naprosto jasně. Herečkou, která bude ze stříbrného plátna rozdávat radost lidem. Chvilku to vypadalo, že se jí sen splní. To když ji konečně vzali na DAMU.

Řekli jí, že nemá talent

Jenže štěstí netrvalo dlouho. Přesně dva roky. Možná si ve chvíli, kdy jí oznámili, že nemá talent a bude muset přestoupit na jiný obor, v hloubi duše pořádně oddechla. Vždycky toužila po tom hrát půvabné princezny či okouzlující dámy, jimž nadbíhají ti nejkrásnější muži, kteří tu žili.

Místo toho sem tam dostala divadelní roli mladé budovatelky či nadšené kolchoznice.

Dvě manželství, dva rozvody

Do indexu jí tedy zapsali nový obor „dramaturgie“ a ke všemu bylo brzy nutné opravit i důležité údaje v občance. Půvabná Štěpánka totiž pojala za manžela o rok staršího bývalého spolužáka z DAMU Petra Haničince (1930-2007). Nebyla to dobrá volba a totéž platilo i pro druhého muže, režiséra Jana Valáška (1926-1968).

První dvě manželství Štěpánky Haničincové skončila v troskách.

Oboustranná celoživotní láska

Alespoň v práci se jí dařilo. Děti se vždycky zaradovaly, když se na televizní obrazovce objevila jejich Štěpánka. A bylo úplně jedno, jestli jim „jen“ četla pohádku, nebo si na pomoc vzala například čertíka Bertíka. Děti Štěpánku milovaly a ona milovala je.

Kam se ztratila Štěpánka?

Jenže najednou se ztratila z obrazovky. Důvod? Dceru z prvního manželství Sašu donutil režim k emigraci. A na Kavčích horách najednou pro oblíbenou moderátorku a dramaturgyni nebylo místo. A moc se nezměnilo ani po Sametové revoluci.

Bertíka vytlačili noví hrdinové

Ta s sebou přinesla i záplavu moderních pohádek, které se tu kdysi nemohly objevit. A s nimi i řadu hrdinů pro nové děti. Čertík Bertík ani Kačenka proti nim neměli šanci. A pronásledování se podepsalo i na samotné moderátorce. Když jí nabídli návrat s tím, že bude Babičkou Štěpánkou, odmítla. A zavřela za sebou dveře.

S třetím manželem Janem Přeučilem

Záviděla mu „mužské“ vrásky

Z vrásek měla vždycky hrůzu. Svému třetímu manželovi, herci Janu Přeučilovi (*1937), říkala, že mu tak trochu závidí. Že každá mužská vráska přinese muži další stovku k honoráři. Pro krásné ženy ale znamená konec.

Smrtící koktejl jí nemohl pomoci

Z kdysi pohledné a sebevědomé dámy se stal uzlíček nervů. Skoro nevycházela z domu. Jen občas zaskočila do sámošky pro svačinu. Deprese se nakonec snažila léčit nejhůř, jak se dalo. Koktejlem z alkoholu a prášků na uklidnění. Rok před svou smrtí dokonce napsala dopis na rozloučenou. V tomhle světě už se jí nelíbilo. Neuměla v něm žít.

Náraz hlavy na radiátor nemohla přežít

A taky si stěžovala, jak ji trápí motolice. Čas od času ji taky dostihly mdloby. Omdlela patrně i ten večer 27. října 1999. Spadla hlavou přímo na těžká a ostrá žebra radiátoru. Když ji po svém návratu z natáčení našel Jan Přeučil, bylo jasné, že děsivý pád utrpení Štěpánky Haničincové ukončil.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...