Mýty spojené s péčí o dutinu ústní

Čistíte si denně zuby poctivě dvě minuty, a když nemáte po ruce kartáček, spoléháte na jablko? Pak zbystřete, protože jsou vaše zdravé návyky ovlivněny častými mýty v péči o zuby.

Víte vůbec co vašemu chrupu prospívá, a co mu naopak škodí? A jaká je nejúčinnější prevence zubního kazu?

Očista dočista

Bohužel nestačí si čistit zuby dvě minuty – ráno ve spěchu, večer, když jste unavení. To pak snadno sklouznete k tomu, že řezáky vpředu úplně září a ostatní zuby šednou. Jak upozorňují dentální hygienisté, je důležité čistit si chrup ze všech stran, tedy i mezizubní prostory, na což zpravidla dvě minuty nestačí.

Také vás může zajímat ...

Soustřeďte se tedy na to, aby vaše zuby byly po čištění skutečně hladké a zbavené všech nečistot. Určitě používejte dentální nitě a mezizubní kartáčky.

Voda nad jablko

Když zrovna nemáte příležitost vyčistit si po jídle zuby, zapomeňte na jablko. Je možné, že právě po jeho konzumaci máte příjemný pocit hladkých zubů, ale o čištění nemůže být řeč. Mimo jiné kvůli cukru a kyselinám, které jablko obsahuje.

Mnohem efektivnější je vypláchnout si ústa obyčejnou vodou. Užitečné jsou i žvýkačky bez cukru, protože žvýkáním podporujete tvorbu slin, které vám sladké nebo kyselé v ústech naředí.

Dědictví, nebo infekce?

Pokud se vám kazí zuby stejně jako tatínkovi, na vině nebudou vaše společné geny. Zubní kaz je totiž onemocnění, které způsobují bakterie nacházející se v plaku na povrchu zubu.

Ty se vznikem zubního kazu souvisejí mnohem více než vaše geny. Dědičné jsou však v rodině často návyky, ať už stravovací nebo ty spojené s péčí o dutinu ústní.

Kaz nezastavíš

K zubnímu kazu máme často odevzdaný postoj. Když už vznikne, nedá se nic dělat a dříve nebo později nás přiměje k návštěvě odborníka. Ve skutečnosti to tak nemusí být. Prvním projevem vznikajícího zubního kazu je vznik „bílé“ skvrny.

V této fázi je ještě možné dalšímu šíření zubního kazu zamezit, a to důkladným očištěním a fluoridací. Změna barvy zubu je stálá, ale kaz se už dále šířit nemusí. Chce to ale pravidelně chodit na prohlídky.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...