Po rozvodu zjistili, že bez sebe nemohou být

Jejich vztah byl ve znamení vzletů a pádů. Všechno ale dokázali ustát

Sympatická herečka DANIELA KOLÁŘOVÁ (73) měla v životě jen jednu velkou lásku, a to svého manžela JIŘÍHO ORNESTA (†70). Milovala ho tolik, že mu jen několik let po rozvodu dala ještě jednu šanci.

Ačkoli Daniela Kolářová (73) působí na fi lmovém plátně často až suverénním dojmem, v soukromí ale není ráda středem pozornosti. Přesto ji už odmalička velmi lákala prkna, která znamenají svět. Určitě i proto, že její maminka pracovala v divadle a čas od času ji do nějaké pohádky půjčila.

Také vás může zajímat ...

Pro divadlo doslova dýchala

Přes nesouhlas své maminky se Kolářová přihlásila na DAMU, odkud si to po jejím úspěšném absolvování namířila rovnou do vinohradského divadla.

Daniela byla mladá, krásná a velmi talentovaná, takže není divu, že herecké úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. A brzy taky patřila mezi naše nejobsazovanější a nejoblíbenější herečky.

Její doménou se staly hlavně mladé maminky ve filmech Na samotě u lesa, Kulový blesk a Setkání v červenci nebo energické slečny ve snímcích Léto s kovbojem, Podnájemníci či Noc na Karlštejně.

Ačkoli Kolářová pro divadlo doslova dýchala, o svou nekrásnější roli, roli maminky, se rozhodně nehodlala nechat připravit.

Snila o tom, že se stane maminkou

A to i přesto, že to tehdy mezi herečkami nebylo příliš obvyklé. Daniela později dokonce vzpomínala, že když si pořídila druhého syna, tak ji jeden kolega přestal zdravit.

To proto, že se v té době od dobrých hereček očekávalo, že kvůli kariéře zůstanou bezdětné. To ale Kolářová rozhodně neměla v plánu. Vždyť už už jako malá holčička snila o tom, že se jednoho dnes stane nejen slavnou herečkou, ale také milující maminkou.

Když během svého studia na DAMU poznala výjimečného muže, herce, režiséra a překladatele Jiřího Ornesta (†70), byla svému dávnému snu skutečně blízko. Kolářová se totiž do Ornesta osudově zamilovala a v roce 1973 si ho vzala.

Snažila se být dobrá matka

Když se 18. prosince 1974 narodil jejich první syn Šimon Ornest (45), byla Daniela doslova na vrcholu blaha. „Snažila jsem se být dobrá máma,“ vzpomíná herečka a dobu, kdy byl její syn ještě malý.

Každý, kdo ji zná alespoň trochu lépe, moc dobře ví, že je to pravda. V té době ale mateřská dovolená trvala pouhých šest měsíců, takže se Kolářová musela brzy vrátit do práce. Často také brala filmové role, už jen proto, že divadelní gáže byly vždycky malé a mladá rodina s dítětem peníze zkrátka potřebovala.

Mají srdce na pravém místě

V roce 1977 pak přišel na svět druhý syn Daniely a Jiřího, budoucí počítačový expert Matěj Ornest (43). Tehdy už Kolářová opravdu litovala, že s chlapci nemůže být doma o trochu déle, aby se jim mohla věnovat tak, jak by si zasloužili.

Dnes, když na tu dobu vzpomíná, tak si má dokonce vyčítat, že s nimi nestrávila doma alespoň rok či dva, než se znovu vrátila do práce. To ale rozhodně neznamená, že by Kolářová jako matka své děti zanedbávala, právě naopak.

Určitě i díky její výchově z nich totiž vyrostli skvělí muži se srdcem na pravém místě. Starší Šimon pracuje v Jedličkově ústavu a je manažerem a dirigentem kapely The Tap Tap. Mladší Matěj je zase díky svým odborným kvalitám často žádaný i v zahraničí.

Na manželství nebyl připravený

Ačkoli Kolářová svého muže velice milovala, potýkal se jejich vztah s mnoha problémy. Dokonce se v té době šeptalo o Ornestových častých nevěrách. Sama herečka k tomu později diplomaticky řekla, že Jiří tehdy nebyl na manželství připravený.

Ti dva se proto v roce 1988 dohodli na rozvodu, který měl obzvlášť pro Danielu tragické následky. Zůstala totiž sama se syny v pubertálním věku, takže jí nastaly skutečně svízelné časy.

Snad proto, že jí v té době chyběla mužská náruč, zakoukala se Daniela do svého tehdejšího kolegy a nynějšího politika Martina Stropnického (63).

Kouzlo nové lásky brzy vyprchalo

Ačkoli ji před ním přátelé varovali, už jen proto, že byl o deset let mladší, Kolářová si nedala říct. Kouzlo nového vztahu ale vyprchalo rychleji, než sama čekala.

Když Daniela zůstala podruhé sama, začal se Ornest znovu objevovat v její blízkosti. Roky odloučení ho měly utvrdit v tom, že bez své bývalé manželky nemůže být.

Ustáli všechny zkoušky

Jejich druhé, staronové manželství uzavřené v polovině devadesátých let, jim pak vydrželo až do Jiřího smrti. Ustáli všechno, co si pro ně osud přichystal. Daniela a Jiří spolu byli i ve chvíli, kdy Ornest vážně onemocněl.

Tehdy se o něj Kolářová obětavě a ze všech sil starala. Jiřího nejprve začalo zlobit srdce, a tak musel na operaci srdeční chlopně. Bohužel se při operaci utrhl kus krevní sraženiny a začal tak dramatický zápas o jeho život.

Bojoval o každý další krok

Později se přidala ještě plicní infekce a Ornest musel být intubován. Jeho žena a synové celou dobu nevěděli, jak to s ním vlastně dopadne. Když Jiří poprvé promluvil, byli všichni samým štěstím doslova u vytržení.

Následky těchto zdravotních komplikací však byly fatální. Ornest byl ochrnutý a vše se musel učit znovu od začátku. Neúnavně a tvrdohlavě rehabilitoval a výsledky se pomalu dostavily, slavil každý krok, který zvádl ujít okolo postele, a každé další polknuté sousto.

Do poslední chvíle byla s ním

Ačkoli musel přijmout fakt, že už nikdy nebude zcela zdravý, nějaký čas to vypadalo, že dokázal nad nelítostným osudem zvítězit. To ale bylo bohužel pouze první jednání v truchlivé divadelní hře jejich života.

Nakonec se mu osudnou stala rakovina močového měchýře. Tento zápas už nemohl vyhrát. Daniela byla po celou tu dobu u něho.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...