První manželku přebral králi Kazisvětovi jeho divadelní kolega!

Záporné role hrál Martin Růžek tak dobře, že je nakonec radši odmítal.

Byl známý hlavně jako představitel darebáků a nepříjemných postav. Ve skutečnosti byl ale Martin Růžek (+77) pohodový člověk. Pořádně se rozčílil jen tehdy, když se s kolegou popral o svoji první ženu.

V nebezpečí se Martin Růžek (+77) ocitl ještě jako batole. Ve východočeském městečku Červený Kostelec, kde přišel na svět, ho pravidelně vozily v kočárku dvě sedmnáctileté dívky. Jednou se ale stalo, že jim kočárek ujel z kopce. Malý Martin z něho pak vyletěl a skončil ve škarpě. Odnesl to ale naštěstí bez nějaké velké újmy.

Také vás může zajímat ...

Proč si změnil jméno?

V době zmíněné nehody byl sice slavný herec Martinem, tehdy se však jednalo o jeho příjmení. V rodném listu měl totiž napsáno Erhard Martin. Změnu udělal v době druhé světové války jako poctu jednomu statečnému strýčkovi, armádnímu důstojníkovi Otmaru Růžkovi.

Ten se zapojil na začátku války do protinacistického odboje, byl ale Němci zatčen a v roce 1941 popraven. V té době už žil Martin Růžek v Praze, kam se s maminkou přestěhoval po předčasné smrti otce. Tatínek byl obchodníkem a měl firmu, ale když v roce 1929 zemřel, maminka neměla dostatek schopností na to, aby v podnikání pokračovala.

O tom, jak často se pletou lidé v různých talentových komisích, svědčí fakt, že se v šestnácti letech Martin hlásil na konzervatoř a nebyl přijat. Řekli mu tam, že se na herectví nehodí. I bez herecké školy si šel za svým snem. Začal hrát v malých oblastních divadlech a díky svému talentu se dostal nakonec až do Prahy. Od roku 1963 byl pak členem Národního divadla.

Koniášovi se lidé vyhýbali i na ulici!

Herce s výraznou tváří a uhrančivým pohledem si brzy všimli i režiséři filmů. Role, které dostával, byly většinou záporné, jako třeba páter Koniáš v historickém filmu Temno. Vytvořil ho natolik přesvědčivě, že se mu lidé na ulici vyhýbali i v „civilu“. Stalo se dokonce, že jel vlakem a v kupé rychlíku seděl sám.

Na jedné zastávce přistoupila nějaká venkovská paní. Měla v úmyslu si přisednout, ale jakmile Martina Růžka uviděla, znechuceně se otočila. Říkala přitom, že s páterem Koniášem nebude sedět v jednom kupé. Největším a nejslavnějším hercovým padouchem pak byl král Kazisvět z pohádky Princezna se zlatou hvězdou.

Jeho výkon si můžeme připomínat každé Vánoce včetně šermířského souboje, který byl pro Martina Růžka premiérou. Nikdy předtím totiž nedržel meč v ruce. Záporné postavy přibývaly jedna za druhou a brzy to přestalo herce bavit.

„Proti negativním hrdinům nic nemám, ale není možná šířit pořád jenom zlo. Naštěstí režiséři pochopili, že bych měl hrát i jiné charaktery,“ uvedl.

Kvůli fackám museli přijet i policisté

V soukromí ale rozhodně žádným „kazisvětem“ nebyl. Ti, kdo měli čest znát ho osobně, označovali Martina jako pohodového člověka. Nejspíš by to potvrdily i obě jeho životní partnerky. Tou první se stala operní pěvkyně Jarmila Palivcová (+85).

Manželství nevydrželo, nebyla to ale chyba Martina Růžka. Odloudil mu ji totiž jeho herecký kolega Josef Karlík (+81), kterého o řadu let později proslavila role dědy z komedie Jak dostat tatínka do polepšovny. Pánové si to mezi sebou vyřídili ručně a museli je přijet zklidnit až strážci zákona.

Josef Karlík policistům řekl, že se neděje nic zvláštního – jen prý dostává přes hubu od pána, který na to má právo, protože mu krade ženu. Tohle všechno se odehrálo ještě za hercova působení v Brně. V jihomoravské metropoli se pak znovu zamiloval a v roce1956 se s ní oženil.

Partnerka Milena už měla šestiletého syna, kterého Martin vychovával jako vlastního. S touto ženou zůstal až do své smrti. V roce 1994 ho postihla mozková mrtvice, po které zůstal nepohyblivým. Poslední měsíce strávil v léčebně pro dlouhodobě nemocné v pražském Motole. Zemřel krátce před Vánoci v roce 1995.

Vedení Národního divadla se k velkému herci zachovalo ostudně!

O tom, že Národní divadlo po roce 1989 nabralo nedůstojný směr, svědčí nejen odchod dlouholetých opor Luďka Munzara (+85) a Jany Hlaváčové (82), ale i to, jak se vedení první scény zachovalo vůči Martinu Růžkovi po jeho smrti.

Ačkoliv tam herec tak dlouho úspěšně působil, bezdůvodně mu odmítlo vystrojit pohřeb na jevišti jako řadě ostatních velikánů. To, že jednají ostudně, si pánové z vedení uvědomili až nedlouho před pohřbem a změnili názor, ale vdova po Martinu Růžkovi jejich nabídku už odmítla.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...