Můj kousek štěstí

Sídla slavných čarodějů

Plápolající ohně, veselé družení kolem nich, jídlo a pití, co hrdlo ráčí - taková je Filipojakubská noc plná čar a magie. To všechno si letos můžete nechat zdát! Vydejte se aspoň do míst, která obývali nejmocnější pohádkoví čarodějové!



Kunětická hora

Rumburakův hrad

Čaroděj Rumburak sídlil na poloviční cestě mezi Pardubicemi a Hradcem Králové na Kunětické hoře. Na tento hrad přilétá čaroděj s čarodějnicí a chválí "paní kolegyni", že vybrala pěkné místo. Přichází mu otevřít čert Blekota a Rumburak se mu představuje jako jeho nový pán. Blekota mu vypráví o svém dřívějším pánovi jménem Chechota. Toho prý po tisíci letech přestal život bavit a proměnil se v lesní vůni. K Rumburakovu hradu vede snadná přístupová cesta i pro kočárky. V hradním paláci sídlí ten největší drak na tuzemských hradech, v současné době si ale prohlídku Rumburakova sídla nedopřejete. Můžete se kochat pouze pohledem zvenčí. Ani tak ale nebudete litovat. Kolem přístupové cesty je obora s vysokou zvěří a poblíž můžeme vidět Perníkovou chaloupku, ke které dojdete po lesní cestě od hlavního parkoviště. V roce 1979, kdy se zde Arabela natáčela, byl hrad uzavřen, protože dlouhá léta chátral. Znovu otevřel své brány až v roce 1993.


Dolní Kounice

Romantika Černého krále

Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích nedaleko Ivančic má sice kostel bez střechy, zato ale oplývá neuvěřitelně tajemnou atmosférou. Filmaře přímo magicky přitahuje, v jeho prostorách se natočilo už mnoho filmů i televizních pořadů a dokonce i několik videoklipů. Možná si jej vybavíte ze seriálu Četnické humoresky, klášter si ale přímo říkal o to být hrdým sídlem Černého krále z pohádky O statečném kováři. Ačkoliv na obrazovce působí areál jako temné a osamocené místo, leží přímo ve městě Dolní Kounice. Budete překvapeni, za denního světla nepřipadá vůbec ponuře, ale spíše romanticky. Na Dolní Kounice je nejkrásnější pohled shora. Ze strání malebného údolí řeky Jihlavy, kde se rozkládají lesy, ovocné sady i vinice. Ve městečku se tak před vámi jako na dlani otevře přehlídka zajímavých památek, od několika kaplí přes zámek, klášter a synagogu až po židovský hřbitov.


Vranov nad Dyjí

Zámek pro paní Závist

Pohádka je podle režisérů jeden z nejtěžších filmařských úkolů. Musí zaujmout napínavým dějem, kostýmy, triky a také historicky věrným prostředím. Filmaři objevili tento zámek v roce 1993. Okouzlil je zejména nádherný Sál předků a také půvabné okolí i možnost pořizovat neobyčejné letecké záběry. Bylo to poprvé, kdy právě Vranov poskytl přístřeší pohádkovému příběhu, ve kterém excelovala Jiřina Bohdalová (88) v roli nesmrtelné Závisti, která jí byla ušita přímo na míru. Nejtěžší hlavu měl prý režisér Zelenka s představitelem hlavního hrdiny. Až Filip Blažek (46) se ukázal být tím pravým. Blažek dnes vzpomíná na zážitky z natáčení, mezi které patřily nejen ošklivě zuby, se kterými nebylo snadné mluvit, ale i náročné jezdecké výkony na koni s originálním dragounským sedlem. Kromě Vranova nad Dyjí se pohádka točila také na Kopicově statku v Českém Ráji, ve skanzenu Kouřim a na zámcích Horšovský Týn a Sychrov.


Trosky

Mrakomorovo sídlo

Kdo by neznal čaroděje Mrakomora z pohádky Princ a Večernice, který se zabydlel na hradu Trosky. Zřícenina hradu si dále zahrála ve filmu Pohlaď kočce uši a Máj. I když jsou Trosky tak velkým symbolem pohádkového Českého ráje, neobjevily se jako hlavní pohádkový hrad v žádném dalším filmu či pohádce. Pouze sloužily jako krajinná kulisa. Na svou hlavní pohádku nejspíš hrad teprve čeká! Příroda je tu pohádková a přímo vybízí k výletům. Jednodenní výlet vás provede Podtroseckými údolími s 8 rybníky, skalními městy, přilehlými lesy a loukami pod hradem. Trasa je dlouhá 16 km a záleží jen na vás, kde začnete a kde skončíte. K natáčení na hradě se váže kuriózní příběh. Aby byl duel mezi princem a čarodějem věrohodný, museli oba absolvovat lekce v šermu. Scénu ale nacvičoval každý zvlášť a jejich instruktor nějak nezaregistroval, že Ďurdiak (67) je levák. Přišlo se na to až na place, když se coby Velen postavil tváří v tvář Mrakomorovi.


Frýdštejn


Sklepení pro babice


V Českém ráji byly natočeny desítky českých a zahraničních pohádek a filmů. Proto není divu, že zájem probudila i tato zřícenina s vysokou temnou věží jako stvořenou pro mučení krásné princezny. Hrad Frýdštejn najdete necelé tři kilometry od řeky Jizery severozápadně od Malé Skály. Je nejsevernější hradní zříceninou v jabloneckém kraji. Všichni milovníci pohádek mají Frýdštejn spojený s filmem O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Natáčely se tu scény na hradní věži, hororové výjevy s čarodějnicemi i záběry na nádvoří hradu. Památku si můžete projít sami, bez průvodce. To je její velkou předností. Pokud netrpíte závratěmi a nemáte strach ze strmých schodů, bude pro vás výstup na ochoz hradní věže dobrodružstvím. Když zdoláte všechny schody i točité schodiště, budou vám odměnou rozhledy krásnější než z kdejaké rozhledny. Když se podíváme na sever, uvidíte rozhlednu Kopanina, při dobré viditelnosti spatříte Ralsko, Bezděz, Český ráj, Turnov, Trosky, Jičín a dokonce i Krkonoše. Na tomto hradě se natáčel i Tajemný hrad v Karpatech.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden