Tahle velká láska s léty zhořkla

Energická pražská holčička. Tak se charakterizuje zpěvačka Marcela Holanová (65), která vešla do širokého povědomí nestárnoucím hitem Čau, lásko. Ten ji nejvíce proslavil.

Mimo jiné i proto, že se jedná o duet se samotným Mistrem Karlem Gottem. Právě s ním ji seznámil manžel Karel Šíp (71), čímž Marcele profesně pomohl. Ta si teď přesto myslí, že se snad se Šípem ani neměli potkat.

Vzpomíná na to, že kdysi chodila s italským hudebníkem, a kdyby si ho bývala vzala, mohla žít v milované slunné Itálii, naučit se perfektně jazyk a zpívat v italštině. Jenže maminka jí to zakázala, a tak přitažlivá rusovláska zůstala v Praze.

Ale nepředbíhejme. Jako malá holka se chovala spíš jak kluk. Běhala po cizích zahradách, kradla tam ovoce. Máma ji za to vždycky seřezala, ale plody na stromech v zahradě rodičů malé Marcelce nechutnaly. Ovoce v cizích sadech bylo vždycky lepší.

Také vás může zajímat ...

Galasupersou_CT P Černa

Ráda utíkala za dětmi na ulici. Mámě se to nelíbilo, chtěla, aby si dcerka zvala kamarády domů na zahradu. Jenže ulice byla ulice. Zpěvačka byla v dětství uličnice. Pěvecký talent prý nedědila, ale získala od boha.

Zato její manžel Karel Šíp (71) měl po kom nadání zdědit, pochází totiž z umělecké rodiny. Jeho tatínek, Karel Hugo Feuerfeil (Šíp), byl nejprve ochotník, později se vypracoval na operetního zpěváka v ostravském divadle.

Málokdo ví, že pravé jméno Karla Šípa je Karel Jan Feuerfeil. To by se samozřejmě poněkud špatně pamatovalo, a proto si tedy změnil jméno na Šíp. Malý Karel vystupoval v miniroličkách v ostravské televizi, takže bylo vcelku logické, že po škole jeho kroky směřovaly na Střední průmyslovou školu filmovou v jihočeských Čimelicích.

7384-karel-sip

Na začátku šedesátých let maturoval a okamžitě nastoupil do Československé televize. Konkrétně se ocitl v pořadu Pionýrská vlaštovka – jako asistent produkce. To ještě byla televize rozstrkaná po celé Praze, takže práce produkčního spočívala v pobíhání centrem.

Pro osmnáctiletého Karla to bylo zklamání. Nastoupil s určitými uměleckými ambicemi, myslel si, že se ho nadřízení zeptají, co přesně chce režírovat. Ve skutečnosti jen poponášel krabice z laboratoří do střižny a ze střižny do projekce.

Nakonec tedy z televize odešel. To už měl kapelu Faraon. Tato hudební skupina se stala jemu a budoucí manželce Marcele Holanové osudnou. Kapela Faraon, pro níž Karel Šíp psal texty, vznikla na začátku sedmdesátých let.

Jejím zpěvákem byl v té době neznámý Jiří Schelinger (†30), který právě s Faraonem natočil svůj největší hit: legendární Holubí dům. Kdoví, jak by to s naší dvojicí dopadlo v případě, kdy by hvězda Schelingerova typu ve skupině Faraon působila dál.

Ale osud rozhodl jinak. Neobyčejně talentovaného zpěváka kapele „ukradl“ František Ringo Čech (73). To Karel Šíp Čechovi mimochodem dlouho nemohl odpustit. Sháněl tedy jiného umělce – a přišla krásná Marcela Holanová, zpěvačka s podmanivým hlasem.

Hudebníci po ní pochopitelně, jak už to tak bývá, pošilhávali, nicméně v „bitvě“ o oslnivou rusovlásku zvítězil Karel Šíp. Získal si ji kouzlem osobnosti a v neposlední řadě smyslem pro jemný humor.

Na svatbě by nikdo nevěřil, že se ti dva zamilovaní od sebe jednou odloučí – a ještě jakým způsobem! Šípova hvězda prudce stoupala vzhůru. Na začátky v Československé televizi, kdy nosil krabice sem a tam, rád pozapomněl.

Když se tam totiž vrátil ve dvojici se skladatelem Jaroslavem Uhlířem (70), začali moderovat populární písničkovou soutěž Hitšaráda. Později to byla Šaráda, Galasuperšou, v devadesátých letech Šíp zazářil jako moderátor na Nově, kde měl pořady Horoskopičiny, Skopičiny nebo Rozjezdy pro hvězdy.

Jeho nynější show Všechnopárty mu přinesla slávu, která nemá obdoby. Rodinný život vypadal zprvu poklidně. Šípovo štěstí neznalo mezí, když se narodil syn Karel (35). Ukázalo se však, že si Karel starší teď trochu vyčítá, že na dítě neměl dostatek času.

V té době jezdil na vystoupení, doma se ukázal málokdy, a najednou byl chlapec velký. Karlovi mladšímu se zkrátka nevěnoval tak, jak by měl, ale tak už to u umělců bývá. Dětství ovšem synovi komplikoval i tím, že ho neustále postrkoval směrem k hudbě a showbyznysu.

Hoch, dítě zpěvačky a moderátora, to paradoxně odmítal. Dlouhou dobu se jeho otec neuměl smířit s tím, že malého Káju hudba nebaví a nezajímá a že z něj žádný druhý Gott nebude. Zatímco Šíp se synem v tomto směru bezmála válčil, jeho žena měla pro Karla juniora daleko větší pochopení.

Chtěla, aby dělal to, co ho baví, a byl spokojený. Kája se rozhodl pro studium práv, která nedokončil. Nyní pracuje jako finanční poradce. Jeho otec mezitím přišel k rozumu a uznává, že hlavní je, aby byl synek šťastný.

Bohužel však není možné, aby mladíka nepoznamenala válka, která zuřila mezi jeho rodiči. Z lásky se stala nenávist na život a na smrt. Manželé Karel s Marcelou spolupracovali i profesně, Karel psal pro Marcelu texty písní, seznamoval ji s vlivnými lidmi, počet jeho kontaktů byl nekonečný.

To byla na jednu stranu pro manželku výhoda, na stranu druhou měl Šíp jako známá osobnost fanynky, obdivovatelky, ctitelky. Jedna z nich zavinila rozpad ke konci už dosti bouřlivého vztahu zmítaného hádkami a následnou bitvu právníků.

Manželé o politováníhodném a nedůstojném zakončení love story odmítali mluvit, šokující detaily vycházely najevo až později. Karel odešel k milence, se kterou se později oženil, a odvržené manželce se ze dne na den zhroutil svět.

Nevěrného partnera skutečně milovala, důvěřovala mu, spoléhala na něho. Když se dostala z nejhoršího, prohlásila, že v té době uvažovala o sebevraždě. Měla také těžce nemocnou maminku a přišla o velké množství vlivných přátel, kteří najednou, po Karlově odchodu, nevěděli, na čí stranu se přiklonit a jak se k nešťastné ženě chovat.

Dnes už je Marcela Holanová nad věcí, ale když ji manžel po více než dvacetiletém svazku opustil, opravdu to pro ni nebylo snadné. Trápila ji rovněž křivda ohledně dělení společného majetku, z něhož prý získala jen milion korun a chalupu, kterou koupila ze svých peněz.

A aby toho nebylo málo, spousta písňových textů pramení z jejich společného života. Karel Šíp manželce napsal i takové texty jako: Já jsem tvá stálá nebo To zvládnem jen s láskou. S jeho odchodem hity, které Marcela Holanová stále zpívá, dostaly jistou pachuť.

Některé nedokázala dozpívat bez očí plných slz, ale už si zvykla. Teď při nich myslí jen na to hezké, jen na to dobré, co s exmanželem prožili. Mají za sebou společný kus krásného života. A to není málo. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...