V roli prince z Popelky se Jiří Štědroň sám sobě vůbec nelíbil!

Zpěváka Jiřího Štědroně (74) mají nejen pamětníci spojeného nejvíc s televizní pohádkou Popelka. Nazpíval ale přes tisíc písniček. A v 70. letech si prožil tříleté období, na které nerad vzpomíná.

Pokud se někdo narodí do muzikantské rodiny, dá se předpokládat, že se také stane hudebníkem. U Jiřího Štědroně to ale tak snadné nebylo. K hudbě byl sice od malička vedený, ale možná vás překvapí, čím se chtěl stát v deseti letech.

Jak se vyhýbal hodinám klavíru

Oblíbený zpěvák na své dětství vzpomínal takto: „U nás se odjakživa muzicírovalo, jediný já jsem byl takový nešika a pořádně jsem se nenaučil na žádný nástroj. A ne, že bych se nepokoušel. Musel jsem. Dodnes cítím, jak mě tatínek mlátí po prstíčkách smyčcem, když jsem nevzal dost šikovně do ruky housle.“ Hrát se mu ale nechtělo a hledal různé výmluvy.

Také vás může zajímat ...

Před učitelkou klavíru například předstíral poruchu zámku na aktovce: nemohl vyndat noty, takže hodina odpadla. V deseti letech své rodiče Jiří přímo šokoval. Zatoužil totiž jít na vojenskou školu v Moravské Třebové. „To byla taková ta škola, kde chudáčkům desetiletým chlapcům dají uniformičky,“ vysvětloval v jednom rozhovoru. Samozřejmě se to nesetkalo s pochopením.

„Já jsem se do toho úplně zbláznil, ale naštěstí mi to naši zakázali.

Ani nerozmlouvali, prostě rovnou zakázali pod pohrůžkou, jestli o tom budu ještě dál mluvit, že se mi stane něco hrozného,“ uvedl.

Temperament na jevišti neztrácí.
Temperament na jevišti neztrácí.

Přespával skrčený za barem

Málokdo ví, že Jiří Štědroň vystudoval herectví, konkrétně na brněnské JAMU. Vyučovalo se tam tehdy takzvané syntetické herectví, takže studium zahrnovalo hodně muziky i zpěvu. Písničky ale dostaly přednost. Tu první nazpíval v roce 1959, jmenovala se Sedmikrásky nad Brnem. Mladý, vysoký a pohledný zpěvák neměl samozřejmě nouzi o ctitelky. Tehdy byla jiná doba a vztahy se upevňovaly rychleji.

„V sedmnácti osmnácti jsem měl holek plnou hlavu. Ve dvaceti jsem se poprvé oženil,“ prozradil Jiří. Jeho první ženou se stala herečka Marie Durnová (73), manželství ale dlouho nevydržela. Jiří Štědroň pak odešel do Prahy a nejprve působil v divadle Apollo. V hlavním městě ale neměl kde bydlet. „Nejprve jsem spával v divadle Reduta, ve špeluňce kdesi za barem.

Spal jsem tam složený do L, protože jsem se tam nedokázal natáhnout,“ líčil své útrapy. „Musel jsem vždycky počkat, až skončí provoz, takže toho spaní skutečně nebylo moc. Ale byl to rytmus, který člověk může a dokonce musí zvládnout, když je mu pětadvacet a chce něco dokázat.“ Potom se stal zpěvákem na volné noze.

Velkou slávu mu přinesla v roce 1968 pohádka Popelka, natočená v Československé televizi.

Jako když hladí kocoura

Nebylo to poprvé, co si v téhle pohádce Jiří zahrál. Shodou okolností se v ní objevil i při svém prvním vystoupení na jevišti, jako ochotník ve 13 letech, v Liberci. Popelku tehdy hrála Markéta Zinnerová (74), která se později proslavila jako spisovatelka (napsala například známý seriál My všichni školou povinní).

V Popelce televizní měl ale Jiří jako partnerku tehdy začínající, sedmnáctiletou Evu Hruškovou (64). Později vyšlo najevo, že kolega Milan Chladil (+53) chtěl do role protlačit Milušku Voborníkovou (66); paní režisérku ale nepřesvědčil. Pro Evu to byl složitý začátek kariéry. „Byl to první muž, kterého jsem se měla dotknout. Měla jsem ho podle scénáře jemně hladit.

Paní režisérka mi tehdy poradila, abych si představila, že hladím kocoura,“ vzpomínala po letech. Do Jiřího, který byl o deset let starší, se tehdy zakoukala. Pohádka se natočila v létě o prázdninách a vysílala se o Vánocích. Zpěvák byl prý při pohledu na svůj výkon zaskočen; na rozdíl od nadšených diváků se sám sobě nelíbil.

S nálepkou prince se pak musel potýkat dlouhá léta, jak dokládal například tímto zážitkem: Točili jsme něco v Bulharsku se skupinou Rangers. Večer jsme zašli do hospůdky, něco vypili a do hotelu se vraceli ztěžka. Vedl jsem skupinu a zvolil zkratku, která nám cestu spíš prodloužila. Neumíte si představit, co jsem musel vyslechnout.

To nejmírnější oslovení od Milana Dufka (+61) pak znělo: Ty blbej princi!“

Televizní Popelka je stále oblíbenou Pohádkou.
Televizní Popelka je stále oblíbenou Pohádkou.

Dodnes toho lituje

Začátkem 70.let udělal Jiří Štědroň rozhodnutí, kterého brzy litoval a které ho pak pronásledovalo celý život. Dalo mu totiž nálepku umělce spolupracujícího s režimem. Dostal nabídku na spolupráci se skupinou Plameny. Ta byla ale založená na propagaci svazáků, hlavně v souvislosti s blížícím se Festivalem mládeže a studenstva v Berlíně.

„Nechal jsem si namluvit, že je vlastně jedno, jestli mě zastupuje Pragokoncert nebo Pražské kulturní středisko,“ řekl v televizním pořadu. „Pár týdnů poté jsem zjistil, že odtamtud není úniku a oni to zneužijí natolik, že to se mnou už půjde životem.“ V tom se nespletl.

Po třech letech se mu podařilo využít reorganizace a toho, že měl zdravotní problémy: napsal dopis na ústřední výbor strany a z nepříjemného závazku unikl. Dlouhá léta mu to ale různí lidé předhazovali a někteří s tím vlastně neskončili dodnes.

Pro něho to ale jednu výhodu přece jen mělo: na prvním zájezdu s Plameny poznal svoji druhou ženu, se kterou je dodnes.

Původně měl být herec.
Původně měl být herec.

Od mikrofonu k lustrům a zpátky

Po roce 1989 se Jiří rozhodl od mikrofonu odejít a pustil se do podnikání. „Měl jsem kamaráda Libanonce, který dlouhá léta pracoval jako zástupce Skloexportu,“ popisoval, do čeho se pustil. „Nabídl mi partnerství a dokonce jsme spolu postavili na zelené louce fabričku pro asi 60 zaměstnanců.

Dělali jsme lustry a do toho i malované a broušené sklo.“ Trvalo to deset let, ale nakonec si Jiří uvědomil, jak moc mu chybí publikum. Dostal nabídku z Hudebního divadla v Karlíně a potom i ze Semaforu. Od té doby neúnavný sympaťák znovu zpívá a hraje.

A ti z vás, kdo sledují pravidelně seriál Ordinace v růžové zahradě, si jistě vzpomenou, že Jiřího Štědroně viděli i tam!

Zahrál si také v Ordinaci v růžové zahradě!
Zahrál si také v Ordinaci v růžové zahradě!

Jak si uchovat mladší vzhled

Na svůj věk vypadá pořád Jiří Štědroň mimořádně dobře, i když řekl, že občas se jen tváří, že je ve formě. Recept na to, jak zůstat zdravý a v pohodě nemá. Snaží se sportovat, jí spíše málo, už řadu let nekouří a v poslední době také drasticky omezil alkohol. „Miloval jsem sladká vína, kdysi i koňak, vodku a tak, teď si dám jen tu a tam nějaké to pivo,“ konstatoval. Věk neřeší.

„Když jsem už slavil na jevišti Semaforu sedmdesátiny, přitočil se ke mně Jiří Suchý a špitnul mi: Vzpomeň si, až ti bude jako mně, jak jsi byl dneska mladej!“uvedl.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...