V Semaforu našla Jitka Molavcová nejen angažmá na celý život, ale i manžela na třicet let!

Vzala si rozvedeného muže, ale ten už měl syna a jiné dítě nechtěl!

Zpěvačka Jitka Molavcová se prosadila i samostatnými písničkami, ale svoji kariéru pevně spojila s legendárním pražským divadlem, kterému zůstala věrná půl století!

Dětství prožila Jitka Molavcová (68) na pražských Vinohradech. Tatínek tam pracoval jako správce pivovaru a hned její první vystoupení v dětském věku na mikulášské besídce se týkalo právě hospody.

Také vás může zajímat ...

Nebylo asi moc vhodné, když malá holčička zpívala o tom, jak „jejím domovem je tichá putyka a touhou sklenice plná“. Jitka má ale vzácný dar umět lidi rozesmát a ten se takhle spontánně projevil už v raném dětství.

Na saxofon se naučila hrát až v dospělosti.

Lásku k hudbě v ní vypěstovali rodiče!

Pro kariéru herečky (k čemuž si později přidala zpívání) se Jitka rozhodla rovněž v útlém věku, ještě před nástupem do školy. Za ono výše zmíněné vystoupení totiž dostala oříškovou čokoládu a pochopila, že může být příjemné bavit lidi a ještě za to něco mít. Co se hudby týká, byli pro ni inspirací rodiče.

Nebyli sice profesionálové, hráli a zpívali jen tak pro radost – tatínek na housle, maminka na klavír – ale lásku k muzice v malé Jitce dokázali probudit. Doma měli spoustu gramofonových desek a brali svoji dceru třeba i na operu do Národního divadla. Jitka se postupně začala učit na hudební nástroje. Nejprve pod dohledem maminky zvládla klavír, potom se jí zalíbila kytara.

Svůj repertoár si rozšířila o dalších deset kousků, třeba i flétnu nebo foukací harmoniku.

Dokázala bez mrknutí oka přehrát nějakou skladbu i na obyčejný hřeben!

Jitka a Jiří, neboli Jonáš a Melicharová

Šlitra viděla jen z hlediště!

Bylo by asi logické, kdyby se Jitka přihlásila na konzervatoř. Místo toho ale vystudovala střední grafickou školu. V plánu pak měla třeba pokračovat ve studiu i na vysoké škole, nejlépe na nějaké prestižní zahraniční. Osud jí ale nasměroval jinam. Když bylo Jitce dvacet let, zúčastnila se celostátní pěvecké soutěže. Zazpívala tam šanson Lásko má z repertoáru Hany Hegerové (87) – a vyhrála!

To jí dodalo odvahu a přihlásila se do konkurzu do slavného pražského divadla Semafor. Nedlouho předtím přišlo o jednu z klíčových osobností – předčasně a tragicky zemřel skladatel Jiří Šlitr (+45), jevištní partner Jiřího Suchého (87). Jitka měla ještě možnost vidět ho coby divačka, právě v osudném roce 1969. Oba slavní pánové si jí tehdy dokonce všimli a prý si jí i z jeviště dobírali.

Bylo to dva týdny předtím, než ho o druhý svátek vánoční našli v bytě otráveného svítiplynem, po boku jedné z jeho milenek.

Když pak Jitka do Semaforu nastupovala, ještě netušila, že za pár let se právě ona stane novou a celoživotní pracovní partnerkou zakladatele divadla.

Z pohádky Koloběžka první.

Kvůli Melicharové zvládla i saxofon!

Na konkurz se dostavila v sukni a s kytarou a zazpívala tutéž písničku od Hany Hegerové, se kterou zvítězila v talentové soutěži. Dostala nejprve roční smlouvu. Souběžně s vystupováním v Semaforu se prosazovala i jako samostatná zpěvačka a její písničky Hej, Tony nebo Náhodou je pondělí se hrály v rádiu každý den.

V době největší slávy Semaforu, kdy spolu vystupovala dvojice Suchý-Šlitr, hrál prvně jmenovaný kabaretiéra Jonáše. K této postavě se pak vrátil a v Jitce pro ni našel nový protějšek, hospodyni Žofii Melicharovou.

Zpěvačka ji vylíčila jako „věrnou bytost se srdcem na dlani, která by nikdy nezradila člověka, jehož má ráda.“ K Jonášovi a Melicharové neodmyslitelně patří jeden hudební nástroj, a sice saxofon. „Byl to nápad Jiřího Suchého, který jednoho dne prohodil: Nebylo by špatný, kdybychom se oba dva objevili na jevišti se saxofony. A oba dva bychom hráli,“ vzpomínala Jitka. „To byl úžasný nápad.

Jenomže on na to pak zapomněl. Já ale nezapomněla.“ Do sbírky hudebních nástrojů, které ovládá, tak přibyl další. Výuka ale nebyla snadná a neobešla se bez komplikací. Jitka v divadle požádala Eugena Jegorova, který byl mistrem uvedeného nástroje, aby jí do hraní zasvětil. Naučila se od něho základy a pak cvičila samostatně.

To se moc nelíbilo sousedům a proto Jitka jezdila hrát na saxofon do přírody.

Televizní hra Začalo to karafiátem.

Manžel děti nechtěl

Pokud spolu muž a žena dlouho společně veřejně vystupují, neubrání se řečem o jejich důvěrném vztahu. Měli to tak například Milan Chladil (+53) a Yvetta Simonová (90). A samozřejmě se různé fámy nevyhnuly ani Jitce a jejímu vztahu s Jiřím Suchým. Ten byl ale po celá ta léta opravdu jen ryze přátelský.

Jiří Suchý prohlásil, že ho vlastně ani nenapadlo to dlouhé pouto posunout směrem k citové zápletce nebo manželství. A předpokládá, že to nenapadlo ani Jitku. „Ona je těžký introvert jako já. Za dobu více než čtyřiceti let mezi námi ale nevznikl žádný rozkol, to je snad do Guinessovy knihy rekordů!“ řekl. Přesto ale Jitka svého životního partnera našla právě v Semaforu.

Už na začátku svého působení se totiž zamilovala do scenáristy a spisovatele Jana Petráně, který v divadle občas hrál menší role. Byl o devět let starší a rozvedený. Vzala si ho a po jeho boku strávila dlouhých třicet let. Děti spolu ale neměli. Janovi stačil syn z předchozího manželství a Jitka se tak nikdy nestala matkou.

Jejich vztah ale nakonec nevydržel, postupně se jeden druhému odcizovali a neměli si co říct.

Jan prý byl navíc na Jitce dost závislý a údajně i hodně žárlil.

Děti sice neměla, ale umí to s nimi!

Prožila s ním těžké období!

Všechno pak skončilo v situaci, kdy se Jitka znovu zamilovala. Mužem, kvůli kterému se rozvedla, byl herec Alfréd Strejček (77). Ten byl vdovcem, jeho žena, slavná atletka Jarmila Nygrýnová (+45) zemřela předčasně na rakovinu. S Alfrédem to nebyl jen vztah milostný, ale i pracovní, vystupovali společně ve společných pořadech v českých kostelích.

Nejprve své city před veřejností tajili a vlastně se k nim nikdy úplně nepřiznali. Na dotazy novinářů Jitka vždy razantně odvětila: „Na to nebudu odpovídat, mám moc práce. Můžeme se bavit o práci, ale o soukromí ne.“ Vztah trvá dodnes. Nedávno si Jitka prožila těžké období, když Alfréd náhle ztratil schopnost mluvit a chodit. Byl upoutaný na lůžko.

Jitka za ním několikrát týdně chodila, mluvila na něho, vyprávěla mu, co se děje.

Nakonec to pomohlo, protože Alfréd znovu promluvil.

Vyhrála s písní Hany Hegerové.

Co doporučuje mladým zpěvákům

Během let strávených v Semaforu, který se stal pro Jitku druhým domovem, došlo i na chvíle, kdy musela s Jiřím Suchým čelit pokusům rozdělit je. Na to ale nerada vzpomíná. Ani v důchodovém věku nezapomíná Jitka sledovat novou generaci zpěváků a herců. Podle ní to mají dnes těžší než kdysi.

„Každý se s tím tempem vyrovnává po svém,“ uvedla a doporučuje nehledět na rychlý úspěch, prospěch nebo zisk. „Zisk nás uvězní a sláva je plevel, kterému se daří na každém hnoji,“ prohlásila.

Je velmi lákavé a také snadnější stát se lesklým plíškem – akorát, že o něco dříve zreznete.“ Mladým umělcům by do života doporučila, aby neztráceli naději a pokoušeli se hledat štěstí v tom, co mají a ne v tom, co jim schází. Měli by se také umět radovat z úplně obyčejných věcí.

Ví ale sama ze svých zkušeností, že je to docela těžké.

O své tajné lásce Rážovi řekla!

Královi z Pyšné princezny řekla o své lásce osobně!

První, ale jen platonickou láskou byl pro Jitku Molavcovou král Miroslav, tedy přesněji řečeno Vladimír Ráž (+77) v této roli z pohádky Pyšná princezna. Pohádka sice byla natočená v době, kdy byly Jitce dva roky, ale jak známo, filmoví hrdinové nestárnou. Hercům, které na plátně obdivujeme, většinou nemáme možnost říct o svých citech z očí do očí, ale Jitka tuhle možnost dostala, když Vladimír přišel na jedno představení do Divadla Semafor – takže se o jejím obdivu nakonec dozvěděl!

I na dnešní děti pořád zabírají pohádky!

Jako malá byla Jitka dost zadumaným a plachým dítětem a s nesmělostí prý bojovala celý život. Rodiče jí vedli ke skromnosti, takže si v dnešním světě občas připadá, jako by byla z jiné planety. O dnešních dětech říká, že jsou pasívní a jen čekají, kdo je zabaví. „Současnost s sebou nese mnoho balastu, všechno se zrychluje a to nás nutí k povrchnosti,“ uvedla v jednom rozhovoru.

Všimla si ale, že když při představení dětem vypráví pohádku, dovedou se ztišit, jako by čekaly na čistě mluvené slovo.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...