Václav Neckář – Z pódia ho budou muset sestřelit?

Celý život mu někdo házel klacky pod nohy. Na DAMU ho nevzali, přesto ale získal Oscara. Jako zpěvák se stal členem hvězdných Golden Kids, které komunisti zrušili.

Jako herec exceloval ve filmu Skřivánci na niti, který zakázali. Jeho cesta za snem nebyla snadná, kdo se ho ale nevzdá, musí být nakonec za svou snahu, píli a pozitivní přístup k životu odměněn.

Také vás může zajímat ...

Jak sám Václav Neckář občas s humorem říká: „Z pódia mě budou muset sestřelit!“ Neckář patří mezi ty osobnosti, kteří měli o své životní dráze jasno už v útlém mládí.

První cesta do trezoru

Už jako dítě školou povinné nastoupil kariéru dětského operního zpěváka v Ústí nad Labem. Učil se hrát na klavír, chodil na hodiny zpěvu. Až k maturitě vše probíhalo jako po másle. Jenže přišel první marný pokus dostat se na DAMU. A po něm další tři. O další se už nepokoušel. Vystudovaným hercem se tudíž nikdy nestal.

Naštěstí nevzdal svou kariéru v divadle.

Osudnou hned v několika směrech se mu stala štace v plzeňském hudebním divadle Alfa. Zde potkal svou celoživotní partnerku Jaroslavu (†76). Ženu, s níž má jediného syna Václava (46). A taky se tu seznámil se zpěvačkou Martou Kubišovou (77). Druhá polovina šedesátých let pro něj znamenala úspěch na všech frontách.

Režisér Jiří Menzel (82) mu svěřil hlavní roli mladého nádražáka Miloše Hrmy ve svém filmu Ostře sledované vlaky. Příběh mladíka, který se během války zaučuje v železničářském řemesle, stejně jako v jednání s ženami, okouzlil i slavnou americkou filmovou Akademii.

A nevystudovaný herec Václav Neckář si od té doby může do životopisu zapisovat „držitel Oscara“. Ve Skřiváncích na niti pak už předvedl dokonalý herecký koncert. Jen byl, stejně jako kolegové, až příliš přesvědčivý. A tak film mocipáni poslali na dlouhé roky do trezoru.

To Šíleně smutná princezna naštěstí tomuto osudu unikla. A hudební pohádku s Helenou Vondráčkovou (73) a Václavem Neckářem v hlavních rolích znají už čtyři generace dětských diváků. Herecká práce Václava Neckáře byla kritiky ceněna vysoko a srovnávána často s rolemi stejně přirozeného Waldemara Matušky (†76), což se naopak nedalo říct o Heleně Vondráčkové nebo Karlu Gottovi (†80).

Trio skončilo Modlitbou

Hvězda Václava Neckáře však jasně svítila i na hudebním nebi. A když se ke dvojici starých známých z Plzně Kubišová – Neckář přidala i Vondráčková, vznikl fenomén – trio Golden Kids. Byli tak krásní, mladí, úžasní! Natáčeli jeden singl za druhým. Když jejich popularitu začínali kritici srovnávat s beatlemánií, přišel konec.

Kubišová nazpívala legendární Modlitbu pro Martu a bylo zle. Neckář se jí zastal, a bylo ještě hůř. Na veřejnosti se objevily (byť podvržené) pornografické snímky odbojné Marty. Golden Kids skončili. Kubišová dostala zákaz a Neckář se vydal do rodného města Ústí nad Labem, které mu poskytlo azyl a možnost realizace s hudební skupinou Bacily.

Zázračné zmrtvýchvstání Golden Kids se po revoluci nekonalo.

Bývalé famózní trio společně vystoupilo na jednorázových koncertech v letech 1994–1997. Ani Václav Neckář se nedočkal velkolepého comebacku. „Ani jsme nepočítali s tím, že by se na tom mohlo něco změnit. Dělali jsme spíš komorní koncerty v klubech,“ vzpomíná na vstup do nového tisíciletí Václav Neckář.

Teprve v roce 2002 přišlo pozvání na oblíbený festival Trutnov Open Air. Setkali se tam tehdy s Václavem Havlem (†75). A svým vystoupením na sebe zase pořádně upozornili. Bohužel nejenom písněmi. Před očima nadšených fanoušků několika generací se objevil Neckář v těžkotonážním provedení.

Ti, kdo ho léta neviděli, pochopili, proč novináři píšou o nejtlustším Kocourovi v botách.

Hrál totiž hlavní roli ve stejnojmenném muzikálu v jednom z pražských divadel. Jen pár týdnů po slavném vystoupení v Trutnově ale jeho tělo řeklo dost. Václav Neckář prodělal mozkovou mrtvici. Přímo při zkoušce na televizní vystoupení.

Šlo o každou minutu

Pamatuje si, jak mu na chodbě režisér Jiří Adamec (72) podal papíry s vtipy, které měl druhý den vyprávět před kamerou. „Jenže mně se ta písmenka před očima nějak pletla. Nedokázal jsem ten text vůbec přečíst,“ vzpomíná zpěvák na chvíle, kdy mu šlo o život. „Jirka Adamec hned poznal, že je to mozková příhoda.

Řekl, ať hned odvezu Vaška do nemocnice, že jde o každou minutu,“ dodává Václavův bratr Jan (71). Zpočátku to nevypadalo až tak strašně, vždyť po celou dobu zpěvák neztratil vědomí. Jen ho prý šíleně bolela hlava. A nemohl mluvit. Ačkoli věděl, že je zle, svého bratra za volant nepustil. Dokonce naprosto ukázkově zaparkoval před nemocnicí.

A pak už ho konečně odvezli dovnitř… Znovu se tenkrát narodil a v lecčem musel začínat od začátku.

Skládání slov a tvorba složitějšího slovosledu mu dělá potíže dodnes.

Nepamatoval si svoje texty

Co pro něj bylo nejhorší, že ve chvíli, kdy se schylovalo k jeho hudebnímu návratu, mu z hlavy vymizely všechny texty. Předtím jich uměl přes pět set. Jeho zdravotní stav se postupně zlepšoval, ale stálo ho to spoustu sil.

Pamatoval si tváře, k nim uměl přidat správná jména. A taky trasy cest do kulturních domů a sálů, kam jezdívali vystupovat s Bacily. „Někdy dokážu trumfnout i navigaci, to když znám nějakou pěknou zkratku,“ chválí si Neckář. S pomocí svých blízkých se nakonec vrátil i ke zpívání.

Bratr Jan mu dělá mluvčího, syn Václav, který je sám hudebník, zase zapracoval na čtecím zařízení. To aby táta měl tahák, když mu sem tam z hlavy ještě vypadne text. Dobře prý umí jen dvacet písniček. Dokonce si troufal i na velké turné s Golden Kids, které se však nekonalo. Nazpíval titulní píseň k filmu Alois Nebel. Píseň Půlnoční se okamžitě stala hitem.

Životní putování slavného českého zpěváka nakonec skončilo happy endem.

Převzal na Pražském hradě státní vyznamenání Medaili za zásluhy I. stupně za přínos české pop-music. Posadili ho hned vedle fotbalové legendy Pavla Nedvěda (47). Jako velký profesionál se Neckář zachoval i tehdy, když mu zemřela milovaná žena, bývalá primabalerína v plzeňském divadle a učitelka tance na Pražské konzervatoři.

Prožili spolu neuvěřitelných čtyřicet let šťastného manželství. Tragickou zprávu o úmrtí manželky se totiž dozvěděl těsně před svým koncertem ve Zlíně. Zatvrdil se a koncert odzpíval. „Bylo to pro mě strašně těžké, protože jsem to musel odzpívat s vědomím, že jsem právě přišel o svou lásku,“ sdělil zpěvák posléze.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...