Václav Neckář – Zpíval a tačil jako zjevení

Václav (74) se narodil v Praze, ale vyrůstal v severních Čechách. Jeho tatínek hrál a tančil v ústeckém divadle, maminka tam pracovala jako ekonomka. Hercem byl i jeho strýc Eduard Dubský, vlastním jménem Neckář (†77).

Václav už odmala krásně zpíval, a tak si ho na jedné soutěži lidové tvořivosti všiml dirigent orchestru Státního divadla Zdeňka Nejedlého a začal ho v opeře obsazovat do dětských úloh. Václav vedle zpěvu miloval i koně a snil o kariéře krasojezdce v cirkuse. Ale osud ho zavál jinam.

Také vás může zajímat ...

Po maturitě na střední všeobecně vzdělávací škole chtěl pokračovat na DAMU, ale tam ho čtyřikrát po sobě nevzali. Nakonec se uchytil jako elév v činohře mosteckého divadla. Víc než herectví ho ale přitahovala hudba. Poslouchal rokenrol a toužil po kariéře sólového zpěváka.

Soukromě se věnoval hře na klavír a zpěvu a zdokonaloval se u profesora Konstantina Karenina (†69), u kterého začínal i Karel Gott (78). V roce 1964 nastoupil do plzeňského hudebního divadla Alfa a brzy natočil svoje první nahrávky pro rozhlas.

Hity jako Lékořice nebo Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě v hitparádách bodovaly a jeho popularita rostla.

Zlatá éra

V Plzni se seznámil i s budoucí ženou, primabalerínou a taneční pedagožkou Jaroslavou Žlábkovou (†76), se kterou se oženil v roce 1974. Svou rodinu, a dokonce i narození jediného syna Václava, ale dlouho před veřejností tajil. Bál se prý, aby se tím nepřipravil o přízeň fanynek. Z Plzně pak přešel do pražského Rokoka, kam ho v roce 1966 doporučil profesor Miloš Nedbal (†76).

Vystupoval v představeních Čekání na slávu, Filozofská historie nebo Listy důvěrné a seznámil se tu s Martou Kubišovou (75) a Helenou Vondráčkovou (70). Ti tři si padli do noty a po čase vytvořili slavné pěvecké trio Golden Kids. Při té příležitosti si ho všiml režisér Jiří Menzel (80), který hledal herce pro hlavní roli do filmu Ostře sledované vlaky.

Nejprve přemýšlel o Vladimírovi Pucholtovi (75), ale nakonec dal přednost Vaškovi. Ideálně totiž ztělesňoval režisérovy představy o nesmělém železničářovi Miloši Hrmovi. Film získal Oscara a z Václava se stala česká filmová hvězda. Zajímavý byl i jeho honorář 160 korun za den. Za celý film si tak přišel na 9000 korun. Dva roky nato opět zazářil a to v Šíleně smutné princezně.

Písničky do filmu složil teprve sedmnáctiletý Jan Hammer (69), který emigroval a stal se světově uznávaným skladatelem. V roce 1969 přišla další nabídka od Jiřího Menzela a Václav si zahrál v dalším kultovním snímku Skřivánci na niti.Kvůli roli si musel zkrátit a ondulovat vlasy. Skupina Golden Kids sklízela úspěchy a prorazila i v zahraničí.

Po roce a čtvrt se ale rozpadla, když režim znemožnil Martě Kubišové vystupovat.

Bacily

Václav mohl zpívat dál, ale znamenalo to pro něj další začátek. Začal pilovat jiný styl i repertoár. A opět zapůsobil jako zjevení. Na jevišti nejen zpíval, ale i tančil jako profesionální tanečník. Proslavil se zejména svojí roznožkou. Dokázal prý vyskočit až do výšky 1,5 metru. Pak se dohodl se svým bratrem Janem (69), také muzikantem, a založili skupinu Bacily.

Václav s kapelou nazpíval desítky písniček, jako Stín katedrál nebo Čaroděj dobroděj. Na přelomu 70. a 80.

let dosáhl svého uměleckého vrcholu a stal se legendou české pop music.

První comeback

V 90. letech přišel ale umělecký útlum. Václav nějaký čas nedokázal konkurovat přílivu zahraniční hudby a nově vznikajícím kapelám. Ambiciózní projekt na obnovení tria Golden Kids také nevyšel. Koncertů bylo čím dál míň a Václav začal nebezpečně přibývat na váze. Při svojí výšce 169 cm vážil 90 kilo. Na přelomu tisíciletí nastal obrat a Václav znovu začal vyprodávat koncertní sály.

Velká pracovní zátěž, málo odpočinku a nadváha si vybraly svou daň. V listopadu 2002 jel s bratrem Janem na natáčení do Litoměřic. Po cestě řídil a Jan mu jako obvykle předčítal noviny. Jindy Václav zprávy komentoval, ale tentokrát celou dobu mlčel. Když dorazili na místo, neřekl ani svou repliku.

Režisér Jiří Adamec (70) vytušil, oč jde, a ihned ho poslal na vyšetření, odkud ho pak převezli do Nemocnice Na Homolce.

Na neurologickém oddělení zjistili, že měl drobnou cévní mozkovou příhodu, která postihla temenní lalok ukrývající centrum řeči.

Po mozkové příhodě

Jeho postižení se nazývalo afázie. Václav přestal mluvit a vypadalo to s ním špatně. Po čase se začal pomalu zlepšovat. Minulost si pamatoval, jen se nedokázal vyjádřit. Komolil slova, pletl písmenka a nerozuměl, co se mu říká. Začal cvičit na textech svých písní a na pokoji sestřičkám zpíval. Začal jednoduchými hity jako Ša la la la li nebo Doktor Dam Di Dam.

Zdeněk Rytíř (†69) za ním docházel hrát scrabble, aby si písmena oživil. Po návratu z nemocnice ho dostala na starost logopedka. Poznala, že za úsměvem se ukrývá nešťastný člověk. Nešlo mu čtení, nefungovala mu krátkodobá paměť. K procvičování řeči se rozhodla používat texty Zdeňka Rytíře, na kterých ho učila znovu chápat význam slov.

Kamarád a bývalý žokej Ferdinad Minařík (77) se zase snažil vrátit ho do kondice. Bral ho na dlouhé procházky do lesa.

Václav se díky své mimořádné vůli dokázal vrátit do života a posléze i na jeviště.

Druhý comeback

V roce 2011 nazpíval pro film Alois Nebel se skupinou Umakart působivou píseň Půlnoční a rok nato na album Dobrý časy s Lenkou Dusilovou (42) úžasný duet Na Rafandě. Tím nastartoval umělecký comeback, v což už nikdo nedoufal. Svou silou fanoušky fascinoval i dojal. Začala ho poslouchat nová generace. Album Mezi svými pokřtil v listopadu 2014 a prý je poslední.

Následující rok oslavil padesáté výročí spolupráce s hudebním vydavatelstvím Supraphon a téhož roku ovdověl. Jaruška zemřela po dlouhodobé nemoci na selhání srdce. Václav se to dozvěděl těsně před zahájením předvánočního koncertu ve Zlíně. Přesto před obecenstvo předstoupil.

To je prý daň, kterou zpěvák platí za úspěch.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...