Veverka Marfuša a ti druzí

Co by byl konec roku bez Mrazíka? Než se jako každý rok usadíme k televizním obrazovkám, můžeme společně nahlédnout do zákulisí natáčení legendární pohádky a seznámit se blíže s jednotlivými nezapomenutelnými postavami.

Nechci vidět, jak jsem ošklivá

Také vás může zajímat ...

Rozmazlená, ošklivá a protivná Marfuša se do našich vzpomínek zapsala mnoha scénami a hláškami, ale stejně to u diváků vždycky vyhraje její originální způsob louskání oříšků.Ostatně díky němu roli nakonec dostala.

Původně vyhlédnutá herecká kolegyně ostrouhala, když Inna Čurikovová (*1943) na konkursu spontánně vhodila první oříšek do úst. „Jen mě napadlo, že právě takhle by se asi Marfuša chovala.Ve scénáři to nebylo, ale režisérovi se to zalíbilo,“ vzpomíná dnes s úsměvem herečka. „V některém z minulých životů jsem asi musela být veverka,“ dodává.

Marfuša tehdy byla její první rolí, a tak byla docela vyplašená.Každodenní dvouhodinové líčení jí taky na pohodě nepřidalo. A což teprve když musela strávit natáčení v blátivé louži a pak si z těla obírat pijavice!

Inna Čurikovová je i dnes uznávanou herečkou a asi většinu diváků překvapí, že ve skutečnosti je to velice krásná a elegantní dáma.„Mrazíka jsem ale viděla jen jednou. Nikdy jsem se nemohla dívat na to, jak strašně jsem ošklivá.“

Kdo by řekl, že představitelka Marfuši je ve skutečnosti krásná?

Sláva, čarodějnice se žení!

Čarodějnice z domku na kuří nožce je jednou z postav, které po shlédnutí Mrazíka utkví v paměti nejvíce.Cti stát se Babou Jagou se dostalo populárnímu herci Georgiji Milljarovi (1903-1993), tradičnímu představiteli pohádkových postav a nadpřirozených bytostí.

Ostatně už jeho první herecká role v životě byla ženská, když coby divadelní kulisák na poslední chvíli zaskočil za nemocnou Popelku.Babu Jagu v Mrazíkovi si pořádně užíval a dokonce si sám navrhl kostým. Koneckonců roli Baby Jagy měl dokonale zvládnutou. Režisér Alexandr Rou (1906-1973) ho do ní obsadil ještě ve třech dalších filmech v rozpětí let 1939 až 1972.

A nakonec se Milljar ošklivou čarodějnicí vlastně doopravdy stal. Když v 65 letech zahořel láskou ke své sousedce Marii a vyznal jí lásku, ona namítla: „Ale já ve svém věku už muže ani nepotřebuji.“ Tehdy Georgij Milljar hrdě odvětil: „Ale já nejsem muž.Já jsem Baba Jaga!“ A byla svatba.

Nezapomenutelná Baba Jaga. Vlastně dědek.

Ivan zůstal bez chaloupky

„Když se dívám na sebe, tak se musím pochválit,“ zpívá Ivánek v Mrazíkovi. Jeho představitel Eduard Izotov (1936-2003) to tak jednoduché v životě neměl.Pravda, role krásného chasníka mu přinesla celonárodní slávu, ale ta nevydržela věčně.

Eduardovi se rozpadlo manželství (podle jeho ženy Ingy byl stejně líný a sebestředný jako Ivánek) a v roce 1983 byl zatčen, když se pokoušel směnit starožitnosti a valuty za rubly, aby měl na postavení víkendové chaty.

Takové obchody se v tehdejším Sovětském svazu nepromíjely ani filmovým hvězdám, Ivánek putoval na tři roky za mříže a soud mu navíc zabavil veškerý majetek.

Vězení ho zlomilo. Brzy po propuštění prodělal mozkovou mrtvici a pak ještě pět dalších.Skončil na invalidním vozíku, byl hospitalizován v psychiatrické léčebně a zemřel zcela v zapomnění.

Ivánek – jaký ve filmu, takový ve skutečnosti

Kdo chce zabít Nastěnku?

Vybrat do role nesmělé a zakřiknuté Nastěnky teprve čtrnáctiletou Natálii Sedych (*1948) se ukázal být skvělý tah.Měla za sebou sice drobnou roličku v jakémsi výchovně vzdělávacím pořadu, ale většinu svého dosavadního života strávila jako krasobruslařská a baletní naděje a svět velkého filmu pro ni byl zjevením.

Koneckonců pusa, kterou Nastěnka v Mrazíkovi dostane od svého nápadníka Ivánka, byla i v životě mladé herečky skutečně první!

„Byl krásný jako z pohádky a já se hned zamilovala.Ale on o tom nevěděl,“ vykládala po letech o svém hereckém kolegovi, o 14 let starším Eduardovi Izotovovi. Na toho ale stejně doma čekala manželka a dvě děti.

Na konkurs přišla Natálie tajně, bez vědomí rodičů, a ty pak ke svolení přesvědčila až výše honoráře.Dívenka byla po premiéře zavalena dopisy fanoušků a přestože ji režisér nutil na všechny odpovídat, pro nedostatek času se rozhodla odepsat jen vězňům, protože měla strach, že ji jinak přijdou po propuštění zabít.

I přes obrovskou popularitu Natálie po Mrazíkovi utekla zpátky k baletu a k herectví se vrátila teprve po čtyřicítce, kdy pověsila baletní piškoty na hřebík.

Čtrnáctiletá Nastěnka se při natáčení zamilovala.

Amerika prostě není Kreml

Když nejvyšší sovětští komunističtí funkcionáři potřebovali Dědu Mráze, aby přišel navodit tu pravou novoroční atmosféru přímo do Kremlu, pozvali si Alexandra Chvylju (1905-1976).Kdo jiný by mohl dostat roli Mrazíka ve stejnojmenném filmu?

Herec švédského původu, původním jménem Alexander Bressem, se prosadil už za války coby představitel neohrožených mužů burcujících k odporu proti nepříteli, po válce však konečně dostával šanci i v komediálních příbězích a jeho talent se naplno rozvinul až během 60.let.

V Mrazíkovi se mu dařilo, i když třeba za oceánem, kde se Mrazík promítal po názvem Jack Frost, ani tento herecký velikán pověst filmu nezachránil.

Američtí diváci v anketě označili Jacka Frosta za nejhorší pohádku, jakou kdy viděli. Snad jen jediný význačný obdivovatel se našel – světoznámý režisér Steven Spielberg.

Švédský původ se při ztvárnění Mrazíka mohl docela hodit.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

reklama