Můj kousek štěstí

Zánět středního ucha netrápí jen děti

Když se v ušním bubínku začne hromadit hnis, vyvolá to takovou bolest, jako by vás někdo uvnitř v uchu bodal jehlou. Ten, kdo zánět středního ucha zažil, ví, jak strašný umí být.

Následek rýmy

Zánět středního ucha se nejčastěji objevuje po prodělaném nachlazení. Riziko, že vás postihne, je vyšší, pokud máte narušenou imunitu, trpíte záněty opakovaně nebo kouříte. Při rýmě se do Eustachovy trubice, která spojuje střední ucho s nosohltanem mohou při příliš silném smrkání nebo naopak nedostatečném čištění nosu, dostat bakterie, vyvolávající zánět. Odtud pak mají do středního ucha volnou cestu. Jestliže je navíc Eustachova trubice zúžená a není schopná správně odvádět tekutinu ze středního ucha, je zánět jistý.

Ideální místo pro zánět

Střední ucho je pro bakterie rájem. Je v něm teplo, vlhko a klid. Rychlé množení bakterií má za následek tvorbu velkého množství hnisu. Ten se zde hromadí a tlačí na blánu bubínku. Právě to vyvolává onu bodavou bolest, která vás vzbudí uprostřed noci.

Jehla a antibiotika

Bolesti zbaví lékař pacienta jednoduše tím, že bubínek propíchne. Hnis vyteče, tlak povolí a bolest odezní. Aby se pacient zánětu zbavil, je nutné nasadit antibiotika. Stejně důležité, jako je jejich užívání podle předpisu je i dodržování klidu na lůžku.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden