Zbavte se bolestí zad

Ať už sedíte celý den za počítačem, nebo máte práci, při které vykonáváte jeden pohyb pořád dokola, vaše tělo tím trpí. Komplexně nastavený plán vás však může bolestí zbavit. .

Přednost má jemnost

Také vás může zajímat ...

V minulosti používali fyzioterapeuti silové metody napravování, včetně známého „prokřupnutí“ páteře. Dnes se od těchto postupů ustupuje. Důvodem je riziko natažení, či dokonce natržení vazů. Lékaři radí postupnou mobilizaci, která krok po kroku uvede kloub do správné podoby bez hrozby trvalého poškození.

„Návštěva odborníka by měla probíhat tak, že vás lékař či fyzioterapeut nejprve vyšetří a následně provede cviky, které jsou vhodné právě pro vaše problémy. Ty byste měli cvičit pravidelně i doma.

Kromě toho je také důležitá vaše edukace fyzioterapeutem, který vám vysvětlí, jak správně sedět, zvedat břemena, vstávat ze židle a mnoho dalších náhradních modelů pohybů, které je mnohdy velmi důležité změnit, pro lepší efekt uzdravení,“ vysvětluje fyzioterapeutka z Lékařského domu Praha 7 Pavla Daumann.

Na vše je potřeba jít postupně a výsledky se po několika týdnech opravdu dostaví.

Pozor především na masáže!

Cvičení samozřejmě můžete spojit také se zdravotními masážemi, jež mohou výsledek podpořit. V dnešní době však bohužel přibývá takzvaných „odborníků“, kteří si udělali masérský kurz a za pár stovek získali pochybný certifikát. Nekvalitní masáž vám však může naopak spíše ublížit. Při volbě maséra proto postupujte obezřetně. Kontrolujte si certifikáty a sledujte, odkud je masér získal.

S lékařskými zařízeními nemůžete šlápnout příliš vedle, nechte si přinejmenším poradit přímo od vašeho lékaře či fyzioterapeuta.

Zkuste jógu

Existují speciální druhy jógy, které kombinují cvičení s prvky fyzioterapie, a právě takové kurzy jsou pro lidi s pohybovými problémy nejvhodnější. Cílem lekcí pro zdravá záda je bolavou páteř uvolnit a protáhnout svaly. Zároveň je při józe kladen důraz na posilování svalů v místech, kde bývají ochablé.

Střídají se průpravná cvičení z jógy a jógové ásany s fyzioterapeutickými prvky, cvičením s pomůckami a relaxací. Kromě správného dýchání a vědomého uvolnění je u tohoto druhu jógy nejdůležitější precizní provedení cviků.

Právě v případě bolavých zad či kloubů totiž mohou lidé nevhodným prováděním pozic své potíže ještě prohlubovat.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...