Legenda s podmračeným pohledem

Často se stává, že rodiče svým dětem brání v nejisté herecké kariéře. Tenhle muž s vážnou tváří se hercem naopak vůbec stát nechtěl, ale tatínek ho donutil. A dokonce mu i předal své umělecké jméno.

Šest potomků přivedli na svět manželé Moncorgéovi z Mérielu nedaleko Paříže, než ten sedmý konečně dokázal převzít rodinnou tradici. Rodiče Ferdinand a Helena byli kabaretní umělci a operetní zpěváci.

Také vás může zajímat ...

Chlapec jménem Jean-Alexis ještě stačil poznat svízele jiných řemesel jako poslíčka, kamelota, zedníka, slévače, betonáře nebo automechanika, nikdy nepřestal toužit po kariéře strojvůdce, ale v devatenácti už byl dostatečně připraven na nevyhnutelnou uměleckou dráhu. V tu chvíli ho tatínek vzal a dovedl do věhlasného pařížského kabaretu Folies Bergère.

To byla tehdejší světová špička v oboru varieté. Nenastupoval tam už ale Jean-Alexis Moncorgé.

Svého dalšího nositele totiž konečně dostalo i otcovo zavedené umělecké pseudonym Jean Gabin.

Doufám, že mě brzy vyhodí!

V té době ještě Jeana Gabina tenhle způsob obživy příliš nebavil. Po pravdě řečeno tajně doufal, že ho z kabaretu brzy vyhodí pro neschopnost. Jenže on měl talent, a když už to viděli všichni kolem, nemohl před tímto faktem zavírat oči ani on sám. Ve vystupování na veřejnosti nakonec našel zalíbení a jediná domovská scéna mu brzy přestala stačit.

Zakrátko účinkoval po celé Paříži včetně věhlasného kabaretu Moulin Rouge, vyrazil se souborem na turné po Jižní Americe a pozvolna začínal dostávat divadelní i filmové role.

Příliš panovačná krasavice

O umělcích se často říká, že mají sklony k avantýrám. Pokud bychom soudili podle mladého Jeana Gabina, je to pravda. Jeho první žena, herečka Gaby Basset (1902-2001), se s ním rozvedla právě proto, že v Moulin Rouge až příliš často podléhal svodům krásných kolegyň. Není divu, že místo druhé manželky pak zaujala jedna z nich.

Okouzlující nahá tanečnice Suzanna Mauchain (1900-1965) se ale brzy v domácnosti projevila jako panovačná osůbka a byl to tentokrát Gabin, kdo požádal o rozvod.

V Americe to bez úsměvu nejde

Němý film mezitím dospěl ve zvukový a spolu s ním rostl i Jean Gabin. Rychle poznal, že diváci milují jeho typickou vizáž – poněkud znuděného cynika bez jediného úsměvu. S ní se před druhou světovou válkou snažil prorazit i Hollywoodu, ale tam měli jinou představu o filmových hvězdách.

Z jeho amerického období tak stojí za zmínku především milostný románek s tehdejší hollywoodskou hvězdou německého původu Marlene Dietrich (1901-1992).

S Marlene Dietrich to byla velká láska.

Cynický tankista znovu na scéně

Válka už Gabina místo na pódium postavila na bojiště. Byl nasazen v severní Africe, zúčastnil se invaze v Normandii a ve svém tanku se stal jedním z osvoboditelů Paříže. Po válce to dlouho vypadalo, že dřívější věhlas nadějné kabaretní, divadelní i filmové hvězdy je ten tam. Jenže pak najednou podmračený cynik zase své diváky našel. Na přelomu 50. a 60.

let celkem ve třech filmech nezapomenutelně ztvárnil komisaře Maigreta a kriminální žánr se od té doby stal jeho doménou. I u nás dobře známe jeho pozdější snímky Sicilský klan nebo Dva muži ve městě, v nichž se potkal s dalším francouzským idolem Alainem Delonem (*1935).

O tom, že muži s vážnou tváří není ani humor cizí, přesvědčil v komedii Tetovaný po boku Louise de Funèse (1914-1983).

V komedii Tetovaný dokázal, že má stejný smysl pro humor jako jeho kolega.

Poslední premiéra zásadového zločince

My si Jeana Gabina možná nejvíce pamatujeme jako uprchlého trestance převlečeného za flegmatického pátera v komedii Svatý rok. Takových čestných a zásadových zločinců už dnes moc na stříbrném plátně nenajdeme. Byla to však bohužel poslední příležitost, kterou osud Jeanu Gabinovi ve filmu dopřál. Zemřel jen půl roku po premiéře.

Přesně podle svého posledního přání byl pohřben se všemi poctami jako válečný veterán. Jeho popel byl rozprášen z paluby francouzské fregaty v Atlantiku.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...