Brodský mu vzal míru na rakev

Při cestě do školy sem tam potkával medvěda

Ten si ale uměl užívat života. To vás možná taky napadá, když kolegové vzpomínají na oblíbeného baviče kolektivu a vyhlášeného sukničkáře Josefa Bláhu. Takový konec, jaký mu připravil osud, si snad ale nezasloužil.

S oblibou říkal, že on, kluk narozený na samotě ve Slovinsku, přežije úplně všechno. Kdo jiný se taky může pochlubit tím, že při cestě do školy sem tam zahlédl živého medvěda.

Také vás může zajímat ...

Zlom přišel ve foyeru Národního divadla

Zlom v jeho životě nastal v okamžiku, kdy se rodina přestěhovala do Československa. Rok žili v Písku, a pak se přestěhovali do hlavního města. Tady objevil kino a v něm svět filmu. A když poprvé vešel do foyeru Národního divadla, rozhodl se, že bude hercem.

Česky se naučil rychle

Mít odvážný cíl je fajn, ale Bláhovi k jeho splnění přece jenom na začátku hodně chybělo. Základní problém, neznalost českého jazyka, v dětském věku naštěstí rychle odstranil. Jeho vstupu na divadelní prkna už nic nestálo v cestě. Zrodil se slavný herec Bláha.

Manželka o jeho záletech věděla

Jak bychom ho charakterizovali jako člověka? Nepřehlédnutelný, nepřeslechnutelný samorost. A co se žen týče, nenapravitelný Don Juan. „Je pravda, že tatínek byl velký sukničkář. A taky to, že maminka o jeho láskách věděla,“ přiznal kdysi jeho syn Jiří.

Inspektor Brůžek a rada Vacátko řeší Vraždu v hotelu Excelsior.

Ženu a syny upřímně miloval

Leckterá česká herečka ráda podlehla kouzlu jeho osobnosti. A o jeho ženě se říkalo, že by si zasloužila, aby okolo její hlavy svítila svatozář. „Nikdy jsme si nedělali o jeho věrnosti iluze. Na druhou stranu svou manželku a oba své syny vždycky nad jiné miloval,“ shrnula to kdysi herečka Antonie Hegerlíková.

S Brodským měli svou vlastní hru

Zato v mužském světě měl vlastně jen jednoho celoživotního kumpána. S Vlastimilem Brodským se starali o pozdvižení všude, kde se spolu objevili. A všude rozehrávali svou oblíbenou hru. Jakmile se v jejich blízkosti objevilo dostatek diváků, začali se hádat jak dva nesmiřitelní kohouti.

Žadatelé o podpis se vytráceli z šatny

Jedním očkem s radostí sledovali, jak se ti, kdo dorazili pro podpis, pomalinku vytrácejí z šatny ven. Samozřejmě to všechno bylo jenom na oko. A že se kolikrát jednalo o hodně černý humor. Třeba ve chvíli, když za ním přijel Brodský do nemocnice, kam Bláhu přivezli přímo z natáčení s propíchnutou plící.

Ředitel čarodějnické školy ve filmu Dívka na koštěti

Návštěva v nemocnici vytáhla metr

Vlastimil Brodský tenkrát dorazil přímo k nemocničnímu lůžku svého kamaráda a po chvíli naprostého ticha sáhl do kapsy do saka a vytáhl z něj skládací metr. A hned se sklonil k marodovi a začal ho přeměřovat. „Musím mu přece změřit míru na rakev,“ vysvětlil nechápajícímu nemocničnímu personálu.

Pivo musel pít brčkem

Jako by však osudově předpověděl Bláhův tragický konec. Takové utrpení si snad ani nezasloužil. Doslova ho trýznila rakovina jícnu. Nešlo jen o šílené bolesti, které ho vyřazovaly z života. Nemohl jíst a i oblíbené pivo mu jeho milovaná manželka servírovala brčkem.

Z nemocnice se už nevrátil

Jeho těžký boj s rakovinou trval nekonečných pět let. A pak přišel rychlý, milosrdný konec. „V prosinci 1994 najednou tátovi ochrnula horní část těla, tak jsme mu zavolali sanitku a nechali ho převézt do nemocnice,“ vzpomínal syn Jiří. Po pár hodinách tam Josef Bláha zemřel. Bylo mu sedmdesát let.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...