7 malých kroků ke štěstí

Jaké kouzlo se skrývá za fungujícími vztahy, které přetrvávají léta? Co je dobré udělat?

Docílit toho, aby byl váš vztah plný porozumění a pohody přitom není tak složité. Vedle samozřejmé slušnosti, vzájemné tolerance a ochoty přijímat kompromisy, už stačí dělat jen těchto pár věcí.

1. Choďte spát ve stejnou dobu

Jeden jde spát v devět večer a druhý je vzhůru do tří do rána? To nefunguje. Spokojené páry mají podobný biorytmus a do postele chodí většinu dní v přibližně stejnou dobu. Ideální je, když také společně ráno vstávají. Důležité na tomto zvyku je nejen společné usínání. Potřebné pro vztah je i večerní poklidné povídání si v posteli. Vaši vzájemnou pohodu pak podtrhne snídaně. Máte-li podobný biorytmus, pak strávíte většinu volných chvil skutečně spolu. A je velká šance, že i na sex budete mít chuť v podobných časech.

2. Připomínejte si zážitky

Chvíle, které jste spolku prožili, jsou pro váš vztah nesmírně důležitým pojítkem. Rádi a často si je proto připomínejte. Třeba nad albem s fotografiemi z krásné dovolené nebo z výletu, kdy jste se ztratili. Zasmějte se společně příhodám, které se vám během let staly. Připomínáte si tak nevědomky i to, kolik toho už máte za sebou, co všechno jste zvládli, překonali a zažili. To velmi posiluje vaše přesvědčení o dobré volbě partnera a o tom, že žijete ve spokojeném svazku.

3. Mimoděk se dotýkejte

Tím, že se jeden druhého, jen jakoby mimochodem, dotýkáte, vysíláte druhému signál: mám tě rád! Jsou to malá objetí, pusy na rozloučenou, držení se za ruku, pohlazení, když vedle sebe ležíte na gauči a sledujete film. Ale ve skutečnosti jsou to velké projevy citu, který vaši lásku stále přiživují.

4. Zasmějte se spolu i sobě

I po letech společného života se spolu zasmějte. Dobrému vtipu, povedené komedii. Mít podobný smysl pro humor je pro páry výhra. Pak si dokážou udělat legraci i jeden z druhého. Je to dobrý důkaz toho, že svému vztahu věříte, o své lásce nepochybujete a partnerův vtípek na vaši adresu vás proto neurazí.

5. Vypněte televizi i počítač

V dnešní hektické době je čas čím dál tím vzácnější. Pokud si ho už na sebe uděláte, vypněte televizi, zbavte se mobilů a nezapínejte počítač. Věnujte se opravdu jen a jen sobě. Pozorně se naslouchejte, vnímejte i mimoslovní komunikaci těl, užívejte si jeden druhého na sto procent. Ty chvilky nemusí být příliš dlouhé, ale měly by být intenzivní a pravidelné.

6. Nenuďte se spolu

Bavit se při společných návštěvách různých akcí a večírků, je snadné. Co ale ty všední dny, které jsou mnohdy jeden jako druhý, plno povinností a žádné vzrušení? Když vám vztah funguje, nebudete se nudit ani v těchto chvílích. Připravte společně dobrou večeři, pusťte si hezký film, navrhněte si malé úpravy v bytě. Když dokážete být jen tak spolu, aniž by vás musel někdo další bavit, máte jasno. Váš vztah má budoucnost.

7. Stolujte společně

Alespoň jednou za den byste si měli spolu sednou ke stolu a najíst se. Je jedno, zda je to snídaně, oběd, nebo večeře. Ale sdílejte tenhle okamžik. Zapomeňte na jídlo u počítače nebo televize.

reklama
reklama