Bylinky na kožní problémy

Kožní problémy svědí, bolí, mohou mokvat a často i nepěkně vypadají. Bylinná kúra se zaměřuje kromě vnější léčby i na léčbu příčiny. Jaké bylinky zvolit a jak je používat, aby vám pomohly?

Ekzém je kožní onemocnění, které se projevuje zarudlou pokožkou, jež často velmi svědí a má sklony k vysoušení. Bylinky a bylinné směsi určené k léčbě ekzémů můžeme rozdělit do dvou typů. Prvním z nich jsou bylinky, ze kterých si můžete připravit obklady, jež se následně přikládají na místo, kde se ekzém vyskytuje. Druhým typem jsou bylinky, které se užívají vnitřně.Ty se snaží odstranit příčinu, na jejímž základě ekzém vzniká.

Obklady

• Ideálním pomocníkem ze světa bylinek je v případě ekzémů heřmánek. Ten má protizánětlivé účinky, můžete si z něj udělat jak obklad, tak například i koupel.

Výbornou bylinkou na kožní problémy je řepík. Tato rostlinka, která má všestranné využití, se výborně hodí jako obklad, má také protizánětlivé účinky a místo krásně zklidní. Na omývání ekzémů se hodí i podběl lékařský.

Tato rostlinka se žlutými květy najde své využití například i při kašli. Pokud vás kromě ekzému občas trápí i vyrážka či vředy, můžete si udělat odvar z lopuchu. Obklad z bylin vytvoříte snadno. Postačí vám udělat silnější odvar z bylinek, na jeden hrneček vody použijte zhruba dvě lžíce sušených bylin.

Ty následně nechte vylouhovat delší dobu, než když si děláte bylinný čaj. Vezměte čistou látku a namočte ji do odvaru. Následně přiložte na místo ekzému a nechte působit.

Očistné čaje

• Kůže je odrazem toho, jak je na tom naše tělo a naše orgány. Ekzém může signalizovat, že tělo není v celkové harmonii a něco se mu děje. Bylinné čaje vám pomohou tělo očistit od škodlivých látek. Čisticí čaje se zaměřují především na krev, slinivku a játra a v neposlední řadě i na látkovou výměnu.

Zvolte proto takové byliny, které mají právě očistnou funkci pro lidské tělo. Mezi nejúčinnější pomocníky z přírody patří měsíček, ostropestřec, jalovec a rozmarýn.

Vyberte si jednu a nekombinujte je, mají široký záběr. Kromě čajů můžete použít i bylinné tinktury, které se zaměřují na očistu těla. Mějte však na paměti, že očista těla je běh na dlouhou trať, přírodní léčba proto vyžaduje trpělivost.

reklama
reklama