Egypt plný překvapení

Kdo jednou navštíví Egypt, pochopí, že k tomu, aby viděl všechny magnety této země, jedna návštěva nestačí. Užít si Egypt můžete při vodních radovánkách u moře nebo při návštěvě četných kulturních památek.

Hlavním městem Egypta je Káhira. Okouzlí vás množstvím nádherných mešit. Zejména pak mešitou Al-Azhar z roku 970. V roce 988 při ní byla založena univerzita, která je dodnes nejstarší stále fungující univerzitou na světě.

Zajímavý je i Bazar Chán al-Chalílí a rozlehlá pevnost Citadela, bývalé sídlo egyptských vládců či místodržících. Najdete tu Alabastrovou mešitu. Ujít si nenechte ani Káhirskou věž. Z její otáčecí restaurace uvidíte pyramidy v Gíze i Nilskou přehradu na severu.

Nejstarší káhirské památky se nacházejí v Jižním městě mrtvých. Severní město mrtvých je menší. Navštívit byste měli i starou Káhiru. Křesťanská čtvrť se rozkládá na místě původní římské pevnosti Babylon, jejíž vykopávky je možné spatřit hned vedle stanice metra.

Slavné pyramidy a chrámy

Slavné pyramidy v Gíze ohromí každého. Jako první zde byl pohřben faraón Chufua (řecky Cheops) a to do největší stavby všech dob Chufuovy pyramidy. Uvidíte zde i další pyramidy a slavnou Sfingu.

Luxor, postavený na místě starověkých Théb, leží asi 700 kilometrů jižně od Káhiry. Veškeré chrámy, obytné domy a jiné budovy sloužící živým zde byly vystavěny na východním břehu Nilu. Západní břeh byl pohřebištěm.

Je zde Údolí králů, Údolí Královen, Chrám královny Hatšepsut a jiné. Mezi nejvýznamnější a nejznámější faraony zde pohřbené patří Ramesse II. a Tutanchamon. Celkem zde zatím bylo objeveno přes 62 hrobek. Velkému zájmu turistů se těší i slavný klášter Karnak ve Vesetu.

Turistická centra

Na pobřeží Rudého moře leží Hurghada. Nabízí dlouhé písčité pláže, podmořské korálové útesy. Podívat se můžete i na blízké ostrůvky plné úchvatných korálových útesů. Nejznámější je ostrov Giftun.

Na nejjižnějším cípu Sinajského poloostrova je moderní turistické centrum Šarm el Šajch. Patří k nejkrásnějším potápěčským oblastem na světě. Mezi oblíbené cíle potápěčů se řadí i Národní park Ras Mohamed.

V parku jsou dobře označená místa vhodná k sestupu potápěčů i šnorchlujících turistů do moře. Zvláštností jsou zdejší mangrové lesy.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden