Jak posílit imunitu? Chraňte se včas

Jak posílit imunitu? Chraňte se včas

Slovo imunita je v poslední době kvůli pandemii koronaviru jedním z nejskloňovanějších pojmů. Poradíme vám, co dělat, abyste se byla schopna ubránit všem nečekaným nemocem.

Patříte k těm, kteří s prvním zakašláním okamžitě vykoupí lékárnu v domnění, že vitaminy vám zaručí zdraví? Tak vězte, že za posílení imunity je třeba bojovat i na jiných polích.

Paradoxně největší úspěchy mají ty nejjednodušší triky a nejlevnější metody, jakými jsou zejména kvalitní spánek, zdravá strava, otužování nebo dostatek pohybu.

Hlídejte si také přísun vitaminů

Pozor na stres

K tomu, abychom zůstali zdraví nebo zvládli nemoc bez větších potíží potřebujeme dobře fungující imunitní systém. Silná imunita je potřeba nejen v obraně před koronavirem, ale týká se i jiných infekčních chorob a také vývoje kardiovaskulárních či onkologických onemocnění.

Jenže jak zajistit, aby dobře fungovala a plnila svou funkci na sto procent? Spousta odborníků v této době radí hlavně zachovávat klid a zbytečně se nestresovat. Dlouhodobý stres je totiž zabijákem imunity.

„Stresová reakce je vývojově velmi stará, aktivujeme při ní celou řadu mechanismů připravujících tělo k fyzické práci, útoku nebo útěku před nepřítelem.

Chceme-li se fyzicky poprat, nemáme čas syntetizovat protilátky,“ vysvětluje docent Lubomír Novák z Kliniky YES Visage a dodává, že dalšími faktory, jež imunitu výrazně snižují, je i sedavý způsob života a absence fyzické aktivity.

 

Dostatečný spánek

Spánek v případě oslabení organismu příliš mnoho lidí neřeší, je to ovšem škoda. Nedostatek spánku spolu se stresem totiž zvyšuje produkci hormonu kortizolu.

Jeho dlouhodobé zvýšení má za následek potlačování imunitní funkce. Nedostatek spánku navíc brání tvorbě cytokinů, které regulují imunitní systém. Ideální je tedy spát pravidelně alespoň sedm hodin denně a budit se samovolně, tedy bez použití budíku.

Zdravá strava

Vaše tělo je schopno bojovat s nemocemi, jen pokud k tomu má také správné „palivo“. Tím myslíme dostatek vitaminů, minerálů a dalších látek. Pravděpodobně nejdůležitějším vitaminem, který je spojován s funkcí imunitního systému, je vitamin D.

Lidé s častými infekcemi mají jeho nízkou hladinu. Doporučená denní dávka je 200–2000 IU. Neméně důležitý je také vitamin C, jehož spotřeba stoupá u osob se zvýšenou stresovou zátěží. Vitamin C dokáže výrazně zkrátit dobu nachlazení.

Jeho doporučená denní dávka je 80 mg, což spousta odborníků pokládá za úplné minimum. Na správnou funkci imunitního systému má vliv i hladina minerálů, zejména jsou to zinek a selen.

Jejich zdrojem jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako je hovězí maso, luštěniny, celozrnné obiloviny. A v jídelníčku je dobré zvýšit také objem brukvovité zeleniny a špenátu, obsahují totiž kyselinu listovou, která je důležitá pro tvorbu bílých krvinek. Nezapomeňte minimalizovat konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, omezte alkohol i kouření.

Infuzní léčba

Jejím prostřednictvím můžete do těla dostat během chvilky celou řadu látek, jako jsou vitaminy, stopové prvky, antioxidanty, některé alkalické či přechodné kovy a další, které jsou důležité pro správně fungující imunitu a tvorbu protilátek.

Jaké přesně látky do těla dostanete, vždy záleží na typu infuze. Pokud nemáte možnost na takovouto imunitu posilující infuzi přijít, případně jste-li už doma s omezenými možnostmi, můžete svou imunitu podpořit i jinými dostupnými prostředky, jako je otužování, procházky či dostatečný příjem tekutin.

Po příchodu z veřejného prostoru si samozřejmě nezapomeňte umýt ruce a používejte desinfekční prostředky, které mají svůj účel a působí velmi rychle.

reklama
reklama