Jindřichův Hradec a krásné okolí

Vydejte se krajem rybníků a krásné přírody. Obdivujte zachovalé historické památky a malebné jihočeské vesnice. Jít můžete pěšky, jet na kole nebo se svézt místní raritou, úzkokolejkou. Výlet bude stát určitě za to.

Jindřichův Hradec, je jedno z našich nejstarších měst, známé od roku 1293. Působili tu obchodníci a řemeslníci, zejména soukeníci. Zdejší panský pivovar se stal v 16. století největším pivovarem v jižních Čechách.

Dominantou města je rozsáhlý komplex hradu s gotickými a renesančními budovami. Historické centrum je tvořeno náměstím s renesančními domy s podloubím ze16. století. Město bylo obehnáno obranými hradbami.

Část z nich se dochovala u rybníka Vajgar a u minoritního kláštera. Vysoká věž gotického kostela Nanebevzetí panny Marie je přístupná veřejnosti jako rozhledna.

Pojďte do muzea

V Muzeu Jindřichohradecka najdete expozice gobelínů a Krýzovy jesličky. Betlém na ploše 60 m2 obsahuje 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou z kašmírové hmoty nebo ze dřeva.

V roce1998 byly zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší mechanický lidový betlém na světě. František Křižík, vedle dnešního muzea, vybudoval elektrárnu. V březnu1887 bylo ve městě uvedeno do provozu jako první po Praze elektrické osvětlení.

Super úzkokolejka

Z Jindřichova Hradce vedou dvě dodnes používané úzkokolejné tratě. Starší z roku 1897 míří do Nové Bystřice. Mladší do Obrataně. Nová Bystřice se rozkládá na okraji přírodního parku Česká Kanada u řady rybníků.

Ve městě se křižují lokální cyklistické trasy s dálkovou Česko - Rakouskou příhraniční trasou. Město je výchozím bodem turistických tras. Historie obce Obrataně sahá až do 14. století, kdy zde byl roku 1384 založen kostel Petra a Pavla.

Podle pověsti dostala jméno Obrataň proto, že zde Jan Žižka obrátil podkovy svým koním, aby zmátl nepřítele. Ojedinělou technickou zajímavostí je také Muzeum izolátorů a bleskojistek pana Františka Daňka v nedaleké osadě Dvořiště.

Nejen okolo Třeboně

V centru Třeboně je řada městských domů s renesančními a barokními štíty. Průčelí radnice je zdobeno freskami se znaky šlechtických rodů. Ve městě se nachází i renesanční zámek se zámeckým parkem a Schwarzenberská hrobka.

Slavonice oplývá řadou historických památek v gotickém, renesančním a barokním slohu. V kraji najdete zámek Červená Lhota, hrad Landštejn nebo hrad ve Stráži nad Nežárkou.

reklama
reklama

Komentáře