Královské město nad Temží

Hlavním město Británie bývalo centrem impéria všech kontinentů. Mísí se tu tradice s modernou, Anglie s Indií, Asií i Karibikem, tajemno s romantikou. Navštívíte třeba Sherlocka Holmese, ulici Beatles či starý Whitechappel, kde vraždil Jack Rozparovač.

Výhodou Londýna je, že jeho zajímavosti nejsou daleko od sebe. Pokud už nemáte štěstí, abyste do Buckinghamského paláce viděli vjíždět či odjíždět královnu Alžbětu II., pokocháte se alespoň malebnou palácovou stráží v chlupatých „medvědích“ čepicích a na královnu se můžete jít podívat do slavného voskového muzea madame Tussaud.

Největší vyhlídkové kolo světa, Londýnské Oko, vysoké 135 m. Ocelové části vyrobili u nás.

Má to tu výhodu, že se ocitnete na dohled od Baker Street a půvabného muzea Sherlocka Holmese.

Pěšky, lodí, metrem?

O pár ulic dál leží Britské muzeum s veškerými poklady Impéria a na dohled katedrála sv. Pavla, jež přežila německé bombardování za války a konaly se tu všechny královské svatby - prince Williama a Kate, Charlese a Diany, i korunovace královny. Londýnem se dá i pěšky, ale škoda se ochudit o londýnské metro, nejstarší v Evropě, s klasickým červenobílomodrým logem.

Westminsterské opatství. Tak tady se vdávala lady Diana, probíhají tu také slavné korunovace.

Když dojedete na stanici Tower Hill, vystoupíte u Toweru, původně královského paláce, pak vězení. Právě tady nechal v 15. století zloduch Richard III. udusit polštáři dva následníky trůnu. Přejděte zas pár ulic a jste ve Whitechapelu, čtvrti, kde „působil“, rozuměj vraždil před 140 lety povětrné ženy, hrozný a neodhalený Jack Rozparovač.

Typický poschoďový, jasně červený „double decker“ u katedrály sv. Pavla, kam stojí vstupné 18 liber.

Z úzkých uliček vám do tváře zavane čerstvý vzduch u starobylého Tower Bridge, mostu dvou věží, který zvedá svá dvě ramena, aby tudy mohly proplouvat lodě. Nastupte na parníček a plavte se! Kam? Po dvou kilometrech plavby po Temži vás loď vyklopí u London Eye, proslulého Londýnského oka. Jde o gigantické ruské kolo, jaké známe zmenšené u nás z poutí, z kterého si prohlédnete metropoli pěkně z výšky.

Londýn z nebes

Stačí přejít most a jste u velkolepé budovy parlamentu, a vedle uvidíte krásnou budovu Westminsterského opatství. Fandové Beatles tu mohou sednout na metro, sjet do stanice St. John´s Wood a na blízké Abbey Road se vyfotit při přecházení ulice jako kdysi John, Paul, George a Ringo. Milovníci kultury zamíří do čtvrtí Soho a Covent Garden, kde se koncentrují divadla, hudební kluby, módní obchody a dobré restaurace.

.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama