Můj kousek štěstí

Naše nejzajímavější orloje

Přesnou repliku nejkrásnější časomíry na světě - Pražského orloje, najdete v Bruselu v parku Minievropa spolu s pařížskou Eiffelovou věží a londýnským Big Benem. Není to ale jediný zajímavý orloj v této zemi.


Praha

Nejkrásnější na světě

Astronomické hodiny na věži Staroměstské radnice jsou jednou z nejvýznamnějších památek Evropy. Honosí se titulem nejkrásnější orloj na světě. Už 600 let ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce a svátky křesťanského kalendáře. V čem je orloj nejvíce unikátní? Jako jediný stroj na celé zeměkouli měří 4 druhy časů současně. Hvězdný čas, čas německý, kterému říkáme středoevropský, čas staročeský a jako poslední na světě ukazuje čas babylonský. Každou celou hodinu nám také předvede kouzelné divadlo pochodujících apoštolů a pohyblivých soch, aby vše ukončil zvonem na vrcholu věže. Několikrát v historii měl Pražský orloj namále, ale vždycky se našel někdo, kdo dokázal složitý mechanismus oživit. Autorem orloje je Mikuláš z Kadaně, který za svou práci dostal královskou odměnu. Dlouho se mělo za to, že autorem byl mistr Hanuš, ten se však o stroj staral až 80 let po jeho sestavení.

Hojsova Stráž

Italský klenot Šumavy

První šumavský orloj najdete v jedné z nejmalebnějších vesniček Šumavy -Hojsově Stráži nedaleko Železné Rudy. Stroj je inspirován orloji italského typu, nikoliv tím staroměstským, se kterým má společnou pouze figurku Smrti, kterou je opatřena i řada dalších orlojů. Orloj kromě středoevropského času ukazuje i čas hvězdný, datum a kalendářní měsíc, znázorňuje pohyb Slunce znameními zvěrokruhu, fázi Měsíce, dny uplynulé od novu atd. V orloji je bicí stroj, který každé poledne odbije prvních osm tónů naší státní hymny a po jejich doznění milý Smrťáček 12 krát zazvoní na zvon. Orloj předpovídá i zatmění Slunce a Měsíce, a to nikoliv pro Šumavu, ale pro kterékoliv místo na Zemi. Tento stroj má zároveň ručičky dvou menších číselníků, které ukazují každý den časy východů a západů Slunce.

Litomyšl

Původní návrh neprošel

Pokud byste chtěli spočítat historické orloje na věžích českých a moravský měst, stačí vám na to prsty jedné ruky. Kromě Prahy, Olomouce nebo Prostějova si „pravý“ orloj pořídila na počátku minulého století Litomyšl. Tento orloj je tedy o půl tisíciletí mladší než ten na Staroměstské radnici, pozornost si ale zaslouží. Secesní orloj zdobí východní stranu věže staré litomyšlské radnice, která stojí ve středu Smetanova náměstí. Má čtvercový obrys a jeho čtyři rohy vyplňují ženské postavy na zlatém pozadí. Symbolizují čtyři roční období. Ženy měly být podle původního návrhu mladého tvůrce nahé, tato odvážná umělcova myšlenka ale očividně neprošla. Ženy se na radnici objevily nakonec v nařaseném hávu. Orloj představuje model vesmíru tak, jak jej viděli naši předkové. K menším historickým orlojům v Česku patří také prostějovský orloj. Na věži tamní radnice je od počátku 20. století a je svým způsobem kopií orloje Staroměstského.

Olomouc

Takový jinde neuvidíte!

Dnešní velmi kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, jásající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru. Kde najdete tento klenot? Radnice s vyhlídkovou věží se nachází na Horním náměstí v Olomouci. K výrazné změně orloje dala podnět smutná událost z konce 2. světové války, kdy byl orloj poškozen střelbou. Na doporučení památkového ústavu v Brně mělo být vytvořeno "dílo zcela nové a v duchu současné doby".A tak vnikl opravdu unikátní stroj, který se jen tak nevidí! Je to jediný orloj na světě, který vzdává hold různým dělnickým profesím, ale v duchu tradic neopomíjí ani folklórní Jízdu králů. Svým neobvyklým pojetím budí velký zájem domácích i zahraničních turistů.

Kadaň

Na památku svého rodáka

Ještě koncem 20. století se jako autor pražského orloje uváděl mistr Hanuš, který byl podle pověsti po dokončení práce oslepen. Ve skutečnosti orloj pouze upravil. Historici zjistili, že autorem byl královský hodinář Mikuláš, který se narodil v Kadani. Není tedy divu, že na jeho počest stojí dnes v tomto městě na Nábřeží Maxipsa Fíka (nejspíš pojmenovaného na počest Josefa Dvořáka, který v Kadani také dlouho žil) replika Staroměstského orloje. Oproti originálu je jednou tak velký - měří přes pět metrů a váží pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka. Nečekejte proto funkční model s odbíjením hodin a plejádou apoštolů - velký hodinový stroj je pouze památkou na slavného rodáka. Ze zadní strany i z boku je orloj otevřený, aby každý viděl, jak stroj zevnitř přesně vypadá. Autorem díla je umělecký kovář a restaurátor Karel Meloun z nedalekého Klášterce nad Ohří.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden