Sardinie je Karibik Středomoří

Smaragdová pláž, neptunova jeskyně a vinotéky v zahradách

Nádherný ostrov na jihozápadě Itálie stojí za návštěvu. Nacházejí se zde ty nejkrásnější pláže Evropy podobné plážím karibským, záhadné prehistorické stavby, rozeklaná skaliska, středověká městečka. Dovolenou na Smaragdovém pobřeží dnes seženete za velmi příznivou cenu.

shutterstock_53609719

Leží západně od Itálie a jižně od ostrova Korsika. Bývá nazývána Smaragdový ostrov nebo také Karibik Středomoří. Oplývá nevšední paletou barev, a je opravdu originální. Ten kousek země vás buď navždy uchvátí nebo naopak na ostrov zanevřete.

Sardinské pláže jsou velmi různorodé. Široké písečné nebo oblázkové, malé zátočinky, či skalnaté útesy. Nabídnou vám nevšední škálu barev. Bílou, růžovou, žlutou, hnědavou a v kombinaci s křišťálově průzračnou vodou a ostrým sluncem hrají neuvěřitelnými odstíny modré a zelené.

shutterstock_481243885

Proto si vysloužily název Smaragdové pobřeží. Zdejší pláže připomínají fantastické pláže Karibiku, jsou ale finančně mnohem přístupnější. Na některých místech tu můžete vidět hejna volně žijících plameňáků, kteří vypadají jako nádherné skvosty.

Vnitrozemí ostrova se ale ne každému líbí, působí opuštěným, divokým a vyprahlým dojmem.

Kouzlo historie

Vedle Smaragdového pobřeží a města Alghero, což jsou hlavní centra prázdninového odpočinku, jsou zde porůznu rozesety vesničky s příjemnými obyvateli. Kromě hřejivého slunce, dlouhých pláží a malebných zátok Sardinie nabízí i mnohé kulturní zajímavosti a památky.

V minulosti odolávali místní lidé nájezdům nepřátel v kamenných obranných věžích, které jsou dnes zajímavou turistickou památkou. Jmenují se Nuraghy a údajně by jich mělo na ostrově být až 7 tisíc! Za vidění stojí také fénické městečko Tharros, románské kostely, jichž je na ostrově mnoho, a katedrála Santa Maria.

shutterstock_368876246

Na Sardinii vás počasí většinou nikdy nezklame. Od května do října je tu teplo a prší zpravidla v průměru jeden den v měsíci. Hlavní město Cagliari najdete na jižním pobřeží ostrova. Vízová povinnost pro české občany zde byla vstupem ČR do EU zrušena, a tak vám k návštěvě zcela postačí občanský průkaz.

Výroba sýrů, ovčích, kozích i kravských, má na Sardinii tradici více jak 4 tisíce let. Nabídka je široká a kvalita vysoká. Nejznámějším sýrem je Pecorino Sardo, který se vyrábí z ovčího mléka a nechává se zrát nejméně dva měsíce.

shutterstock_655826458

Fíky a opuncie

K němu si dopřejte výtečné sardinské víno, srovnatelné s víny jižní Francie. Pověstné je zejména víno Cannonau di Sardegna. Vynikající jsou také místní likéry, například z myrty. Pokud chcete být ale v průběhu dne svěží, nejlepším občerstvením  budou fíky a opuncie čili plody kaktusu. V horku vás osvěží!

Tip na výlet

Plavba lodí na ostrov La Maddalena patří mezi oblíbené atrakce. Kolem tohoto ostrůvku se nachází dalších 62 drobných ostrůvečků, vhodných k nádhernému koupání nebo aspoň k pokochání se z paluby výletní lodi.

Letecký týdenní zájezd bez stravy seženete od 9 749 Kč

reklama
reklama

Komentáře